VIG ilk 6 ayda 4.9 milyar euro prim üretti

 VIG ilk 6 ayda 4.9 milyar euro prim üretti

Ray Sigorta ana hissedarı Vienna Insurance Group (VIG), tek primli poliçeler olmadan, bir önceki yıla göre % 2.2’lik somut bir artışla, 2015 yılının ilk altı ayında konsolide primlerde 4.9 milyar euroluk prim üretimi gerçekleştirdi. Ulaşılan, 250.5 milyon euroluk vergi öncesi kâr, beklenen aralık dahilinde gerçekleşti.
Bulgaristan, Macaristan, Sırbistan, Arnavutluk, Türkiye ve Baltık bölgesindeki Grup şirketleri çift haneli büyüme oranlarını yakaladı. Üretilen prim hacmini 668.6 milyon euroya yükselten % 18.4’lük belirgin artış, VIG için önemli bir başarı oldu.

‘SİGORTACILIK FAALİYETLERİNİN KÂRLILIK DÜZEYİ YÜKSEK’
VIG CEO’su Peter Hagen; “Bu mali yıl içerisinde ticari faaliyetimizin şu ana kadarki seyrinden memnun olmak için sebebimiz var: VIG, Baltık bölgesinin gelecek vaat eden pazarlarında genişlemek üzere girişimlerde bulundu. İstikrarımız, mükemmel düzeydeki kredi notumuzun bir kez daha doğrulanmasıyla tekrar ortaya kondu, önemli bir temel performans göstergesi olan birleşik oranın ilerlemesi, grubun sigortacılık faaliyetinin yüksek düzeyde kârlı olduğunu gösteriyor.  Bu husus, düşük faiz oranı ortamında bilhassa önem arz ediyor” diye konuştu.
Diğer Pazarlar bölgesi, 30.9 milyon euroluk rekor bir kârla (yüzde 11.5’lik artış) grubun kârına  büyük bir katkı sağladı. Grubun vergi öncesi kârındaki Orta ve Doğu Avrupa payı 2015 yılının ilk yarısında bir kez daha yükselerek yüzde 67’ye ulaştı.

BİRLEŞİK ORAN YÜZDE 1.2 DÜŞTÜ
VIG, reasürans sonrası birleşik oranını yüzde 1.2 puan düşürdü. Yüzde 95.9’luk bu mükemmel seviye, son beş kıyaslama döneminde ulaşılan en iyi değer şeklinde oluştu. VIG’nin y atırımları, hazır değerler dahil olmak üzere, 30 Haziran 2015 tarihi itibariyle 31.3 milyar euroya ulaştı. Grubun mali sonucu 524.5 milyon euro olarak gerçekleşti. Mali sonuçta % 7.2’lik düşüşün sebebi ise düşük faiz oranları seviyesi oldu.

VIG’nin durağan görünümlü A+’lık kredi notu Standard & Poor’s tarafından bİr kez daha onaylandı
Derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, Grup’un durağan görünümlü A+’lık kredi notunu bir kez daha onayladı.  Bu doğrulama, VIG’nin ATX endeksindeki tüm şirketler arasında en iyi kredi notuna sahip olmaya devam ettiği anlamına geliyor.  Söz konusu kuruluş, VIG’nin Avusturya, Orta ve Doğu Avrupa’daki piyasa lideri olarak sahip olduğu mükemmel düzeydeki rekabetçi konumuna, tüm iş kolları geneline yayılmış olan portföyüne ve çok kanallı dağıtım stratejisine vurgu yaptı.  Mükemmel düzeyde bir sermaye tabanına sahip olan Grup, 2014 yılında AAA notuna ilişkin S&P karşılaştırma ölçütünü aştı.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply