Trafikte fiyatlar yükselirken komisyonlar niye düşüyor?

Son dönemde acente komisyonlarının düşürülmeye çalışılmasını talihsizlik olarak yorumlayan PASAD Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Üze konuyla ilgili görüşlerini şu şekilde dile getirdi:

“Trafik sigortası fiyatlarının yükselme trendine girdiği bugünlerde bazı sigorta şirketleri acente komisyonlarının düşürüldüğü duyurusu yapıyor, sonra vazgeçiyor, sonra tekrar düşürüyor. Bazıları değişik söylemlerle komisyonların düşebileceğini söylüyor, bazılarında değişiklik olmazken, bazılarıysa protokollerle komisyonları artırıyor.

Düne kadar trafik sigortaları bu fiyatların neredeyse yarısına, hatta daha azına satılıyordu. Şimdi fiyatlar yükseldi ve kârlılığın her ihtimalde ortaya çıkacağı bir dönemde acente komisyonlarının düşürülmeye çalışılması acenteleri zor durumda bırakır. Bir meslek grubu istikrara ve istikrarlı bir kârlılığa kavuşmak istiyorsa önce kendi içinde adil olmalı ve birlikte çalıştığı oyuncuları da unutmamalıdır. Sigorta sektöründe bunun aksi davranış o şirketlerin dezavantajına olabilir.

İşyeri paket sigortalarında eski dönemde ortalama %19.5 komisyon ödenirken bugün bu poliçe bedelleri depreme sıfırlanmaktadır. Komisyonlarsa %8 – %10’lara gerilemiştir. Deprem sigortası yerine yangını sıfırlamaları gerekiyor. Peki bu durumda sonuç ne oldu. Fiyatlar dibe oturdu. Yangında zarar ortaya çıktı. Bu iş acente kanalıyla yapılsaydı fiyatlar buraya gelir miydi? Bence gelmezdi ve kârlılık devam ederdi.

Görünüşte %17 olan trafik sigortası komisyonu SGK kesintisi nedeniyle bazı sigorta şirketlerinde %15.3 olarak ödeniyor. SGK’ya ödenen %10 pay karşılığında, SGK, sigorta şirketlerinin ödemekte olduğu trafik kazalarındaki tedavi giderlerini üstlendi. Karşılıksız bir ödeme değil ki bu. Bu kesinti nedeniyle acente komisyonlarının düşürülmesi haksız bir uygulama değil mi?

Trafik sigortasından zarar ediyoruz deniyordu. Şimdi fiyatlar yükseldi. Hem de ikiye üçe katlandı artık yeni işlerden kâr edilecek. O zaman komisyonlar neden düşüyor?

Sektörde karşılıklı güven esastır.

Ben yaptım oldu mantığıyla bu iş kısa dönemde sorun çıkarmayabilir ama uzun vadede bu mantıktaki sigorta şirketlerine büyük eksiler olarak geri dönebilir.”

Yorum yazın