Tarihten bir yaprak

BU yazıyı kaleme aldığımda yerel seçimlere yaklaşık 50 gün vardı. Seçim heyecanı hepimizi sarmakla beraber bu seçimlerde aday olanların heyecanını ise kendileri anlatabilir. Parti ayrımı yapmadan yerel seçim belediye başkan adaylarına baktığımızda her sektörden ve her meslekten kişileri görebiliyoruz. Buna karşın aralarında sigortacı var mı bilemiyorum.

Geçen gün sigorta arşivimde bir belge ararken elime bir dergi geçti. Derginin kapağına sigorta sektörünün o dönemdeki popüler isimlerinin fotoğrafları konulmuş. Dergi Sigorta Dünyası, 1983 Mayıs ayı, başlık ise şöyle: “Genel Seçimlere Sigorta Endüstrisinden Kimler Katılmalı” Sigorta Dergisi yöneticileri sigortacıların eğitimleri ve tüm dünya ile olan ilişkilerini de göz önüne alarak önerdikleri isimlerin bir kaçının mutlaka parlamentoda yer almasını istiyor. Önerilen isimler bana o kadar tanıdık ki sanki aradan 31 yıl geçmemiş de öneri ve çalışmalar önümüzdeki seçimler için.

İsimlere şöyle bir bakalım kimler varmış ? Kimler yok ki..

Cengiz Akatlı: Milli Reasürans Genel Müdür Yardımcısı,

Hulki Alisbah: Şark Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı,

Selim Dirvana: İstanbul Umum Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi, Haşim Ekener: Generali Sigorta Türkiye Umumi Vekili, Eski Genel Müdür,

Seyfi Erdem: Sigorta Eksperleri Derneği Başkanı,

Prof. Rayegan Kender: İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi,

Ali Neyzi: Eski Genel Müdür,

Erdoğan Sergici: Genel Sigorta Fen Müşaviri,

Hanefi Ulutekin: Şeker Sigorta Genel Müdürü,

Bahtiyar Uzunoğlu: Danışma Meclisi Üyesi,

Dr. Güngör Uras: Ak Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı,

Reha Bavbek: Murakabe Kurulu Başkanı,

Arda Gedik: Tam ve Hür Sigorta Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı.

Peki kimler seçimlere katıldı ve parlamenter oldu diye sorabilirsiniz. Anımsadığım kadarı ile o dönemde tek seçici olan “Netekim Kenan Paşa” sigorta sektöründen kimseye vize vermedi. Gerçi 31 yıl önceki Türkiye profiline baktığımızda toplumun en iyi eğitilmiş, dünyayı gezen, en az iki dil bilen, çağdaş ve demokrat düşünceye sahip sigortacıların bu vize engeline çok üzüldüğünü söyleyemeyeceğim.

Benim için de önemli bir haber var 31 yıl öncesinden… Şirketler arası futbol turnuvasında nisan ayında (Tam Sigorta) yaptığımız dört maçın sonuçları;

Tam Sigorta : 2 – Ak Sigorta : 2,

Tam Sigorta : 0 – Anadolu Sigorta : 1,

Tam Sigorta : 0 – Halk Sigorta : 1,

Tam Sigorta : 2 – Başak Sigorta : 1

Tam Sigorta Futbol Takımı kadrosu: Ahmet, Kamil, Mustafa, Atilla, Dursun, Hüseyin Erkan, Ahmet, Niyazi, Timuçin,
Hayrettin.

Gördüğünüz gibi 31 yıl önce ben de gençmişim ve öyle halı sahada filan değil nizami futbol sahasında 90 dakika top koşturuyormuşum… Hayal gibi..

31 yıl önce genel seçimlerde sigortacı bir parlamenter çıkmadı. Bakalım 31 yıl sonra yapılacak yerel seçimlerde sigortacı bir belediye başkanı çıkacak mı ?

TALPAYmart

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply