Sigortacılığa olimpiyat dopingi: Brezilya

2015 rakamlarına göre 69 milyar dolarlık Brezilya sigorta sektöründe hayat dışında 32 milyar, hayatta ise 37 milyar dolar prim üretiliyor. Aslında 206 milyar Brezilya realinden 230 milyar Brezilya realine yükselen toplam prim üretimi, Brezilya realinin dolar karşısında değer kaybetmesi nedeniyle 2014-2015 yılları arasında 85.4 milyar dolardan 69 milyar dolara düştü. Brezilya realinin dolar karşısındaki kaybettiği gücünü önümüzdeki dönemde geri kazanması bekleniyor.
Geleneksel olarak hayat dışı ağırlıklı olan Brezilya sigorta sektöründe, hayat tarafı da sağlık sektöründeki gelişmelere paralel olarak hızlı bir şekilde büyüdü ve hayat dışı üretimini geçti. Hayat sigortalarında son dönemde elde edilen başarıya karşılık, enflasyonun artması yönündeki beklenti uzun dönemli hayat ürünlerin başarısını etkileyebilir.
Kârlılık ise, özellikle bireysel kanallarda yüksek seviyede. Hane başına düşen gelir seviyesinin artması ve sosyo-ekonomik skalada yükselenlerin sigorta pazarına girmesiyle kârlılık potansiyeli de büyüyor. Bu değişim de dağıtım modellerinin ve ürün portföylerinin değişmesine neden oluyor. Ticari kanallardaysa, özellikle pazara yeni oyuncuların da girmesi nedeniyle rekabet kızışmış durumda. Olimpiyatlar nedeniyle sigortacılıkta artan hareketliliğin rekabeti daha da körüklemesi bekleniyor.

SİGORTA ŞİRKETLERİ BÜYÜMEYE YETİŞEMİYOR
Ülkede faaliyet gösteren neredeyse tüm sigorta şirketleri, sektördeki büyümenin işlerine yansımasıyla beraber sistemlerini ve iş süreçlerini gözden geçirmek ve yenilemek zorunda kalıyor. Brezilya’daki uzun dönem büyüme fırsatları şimdiki gibi devam ettiği sürece yabancı oyuncuların ilgisinin ve yatırımlarının devam etmesine kesin gözüyle bakılıyor. Buna karşın, oldukça yoğunlaşmış olan Brezilya pazarına girmek, tarihte de görüldüğü gibi, dağıtım kanallarının karmaşık ve broker tarafının çok etkili olması nedeniyle oldukça zor.

KRİZ BÜYÜMEYİ FRENLİYOR
Bu yıl Brezilya sigorta pazarının önündeki engellerden biri de ülkede yaşanan ekonomik krizin ardından hasar frekansının artması. Bu soruna karşılık, pazardaki büyüme yavaşlasa da çift haneli olarak devam etti. Bu durum şirketlerin kâr marjının azalmasına rağmen fiyatlandırmada daha rekabetçi davranmasına neden oluyor. 2016 yılında prim üretimindeki artışın ise 2014 yılındaki %12 seviyesinden %10’lara gerilemesi bekleniyor. Brezilya’da, ülkemizde de olduğu gibi hayat dışı prim üretiminin büyük kısmı oto sigortalarından geliyor. Oto sigortaları hayat dışı toplam prim üretiminin yarısına tekabül ediyor. Pazar penetrasyonunun çok düşük olduğu segmentte, çoğunlukla yeni araçlardan oluşan ülke filosunun bile sadece %25’i sigortalı. Oto satışlarının, ekonomik yavaşlamanın ardından düşmesi de, oto sigortalarının büyümesini negatif etkiliyor. Ülkenin yavaşlayan büyümesine karşın, oto sigortalarındaki büyüme devam ediyor. Oto sigortalarında 2015 yılındaki büyüme önceki yıla göre %3 daha fazla oldu.

SİGORTADA OLİMPİYAT FIRSATI
Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde geçtiğimiz ay düzenlenen 2016 Olimpiyat Oyunları’nda yarışan atletleri ve organizatörler, sponsorlar ve yayın kuruluşlarını korumak amacıyla yaklaşık 1 milyar dolarlık sigorta anlaşmaları yapıldı. Anlaşmalar yapılırken terör, siyasi huzursuzluk, Zika virüsü ve su kirliliği gibi konulardaki endişeler büyük rol oynadı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nın Swiss Re ve Munich Re tarafından underwritingi gerçekleştirilen sigorta anlaşması, oyunların doğal afet, siyasi huzursuzluk, salgın hastalık ya da terör olayları nedeniyle iptal edilmesinden doğacak hasarların karşılanmasını kapsıyordu. Çeşitli kaynaklardan alınan bilgilere göre, oyunlar için yapılan yaklaşık 1 milyar dolar değerindeki sigorta anlaşmalarının neredeyse yarısı, etkinlik iptali durumunda devreye girecek şekilde düzenlendi.

SADECE BREZİLYA’DA
Açai meyvesi Brezilya’nın Amazon Ormanlarında Açai Palmiyelerinde yetişen bir üzüm türü. Açai yetiştiği ekosistemin zenginliği sebebiyle diğer meyvelere kıyasla çok yüksek ve ender besin değerleri içeriyor. Faydaları yüzünden neredeyse bir süper meyve olarak görülen Açai üzümü, performans artırıcı özelliği nedeniyle özellikle sporcular tarafından tercih ediliyor.

SAYILARLA BREZİLYA
Nüfus: 200 milyon
GSYİH: 2.25 trilyon dolar
Kişi Başı GSYİH: 11.200 dolar
Sigorta Prim Üretimi: 69 milyar dolar
Hayat: 37 milyar dolar
Hayat Dışı: 32 milyar dolar
Kişi Başı Prim: 332 dolar
Hayat: 178 dolar
Hayat Dışı: 154 dolar
Sigortacılığın GSYİH’deki Payı: %3.90
Hayat: %2.1
Hayat Dışı: %1.8
Dünya Sigortacılığındaki Payı: %1.52

Yorum yazın