‘Sigorta Muhasebesi’ kitabı raflarda yerini aldı

Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Metin Sarıaslan tarafından kaleme alınan ‘Sigorta Muhasebesi’ isimli kitap yayınlandı. Sigorta şirketleri çalışanları ile bu alanda akademik çalışma yapmak isteyenler için eşsiz bir kaynak olan kitap, On İki Levha Yayıncılık tarafından basıma hazırlandı.

23 yıla yaklaşan mesleki deneyimine ek olarak bu süre içindeki akademik çalışmaları ile uluslararası finansal raporlama standartları ve sigorta muhasebesi alanında ülkemizde söz sahibi ender kişilerden biri haline geldi. Sigorta Muhasebesi, Sarıaslan’ın bu alandaki üçüncü kitabı olma özelliğini taşıyor. Sarıaslan daha önce de bireysel emeklilik muhasebesi konusunda ülkemizde ilk yayın olma özelliğini taşıyan ‘Bireysel Emeklilik Sistemi ve Muhasebesi’ isimli kitabı yayına hazırlamıştı.

Günümüze kadar olan süreçte sigorta muhasebesiyle ilgili birkaç akademik çalışma yapılmış olsa da, uluslararası standartlara göre hazırlanmış ve sigortacılığın tüm yönlerini içine alan güncel bir eserden bahsetmek mümkün değil. Sarıaslan’ın Sigorta Muhasebesi adlı kitabı, uluslararası standart ve uygulamaları da dikkate alarak sigorta ve reasürans işlemlerinin muhasebe kayıtları konusunda önemli bir boşluğu doldurmanın yanı sıra yaşanan sorunlara çözüm getirmeye çalışıyor.

Yorum yazın