Sigorta acenteleri bilgilendirme ve istişare toplantısı Artvin’de gerçekleştirildi

SAİK üyeleri 21 Eylül’de Artvin Şavşat’ta bilgilendirme ve istişare toplantısı gerçekleştirdi. Söz konusu toplantıya SAİK Başkanı Sayın Hüseyin Kasap, İcra Komitesi Başkan Yardımcısı Süleyman Özer, İcra Komitesi Üyesi Murat Büyükçelebi, Karadeniz’den Sorumlu İcra Komitesi Yedek Üyesi Muzaffer Kesim, İcra Komitesi Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan Sorumlu İcra Komitesi Yedek Üyesi Yavuz Özçağın, Artvin TSO Başkanı Kurtul Özer, Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek, Borçka TSO Başkanı Eşref Merttürk, Arhavi TSO Başkanı Atif Kesimal, Artvin İl Delegesi Ertan Topal ve Rize İl Delegesi Aydın Taşer ile Artvin ve ilçeleri ile Rize’de faaliyet gösteren sigorta acenteleri katılım sağladı.

Hüseyin Kasap konuşmasında yine SAİK’in faaliyetlerine değinerek sigorta şirketleri tarafından acentelik verilmemesi sorununun çözümü doğrultusunda yoğun çaba içerisinde olduklarını ve bu konuyu her fırsatta dile getirdiklerini, Türkiye genelinde ruhsat alan sigorta şirketlerinin “Ben şu bölgede yokum” deme haklarının olmadığını söyledi. Türkiye genelinde ruhsat alan şirketlerin Türkiye’nin her ilinde ve ilçesinde olmak zorunda olduklarını söyledi. Bu konuyu her fırsatta ilgili merciler nezdinde dile getirdiklerini ifade etti.

SAİK’TEN DASK PROJESİ

Tapu Daireleri ve Su İdarelerinde zorunlu deprem poliçelerinin (DASK) satışına yönelik bir projeleri olduğunu belirten Kasap, bununla ilgili yaptıkları çalışmaları yakında Sigortacılık Genel Müdürlüğü’ne sunacaklarını söyledi.

Kasap ayrıca, sigorta acentelerinin güçlü yönlerini ön plana çıkaracak bir reklam çalışmasına başladıklarını ve bu konuda yıl sonuna kadar bir kampanyanın başlamış olacağını dile getirdi.

Asgari fiziki şartlarla ilgili bir çalışma yaptıklarını kaydeden Kasap, acentelerin kullandıkları yazılım programlarının SAİK denetimine girdiğini, programcı şirketlerin hazırlanacak olan kurallara göre hareket etmek zorunda olduklarını ve TOBB’dan akredite olmaları gerektiğini aktardı. Kasap şunları ifade etti: “Bundan böyle acenteler kullandıkları programlarla sadece kendi yasal şubelerine şifre verebilecek ve orada poliçe kesebilecek. Bunun dışında şifre verme işi kanunen suçtur, 22 Ekim’den itibaren SAİK bunu denetlerken sigorta şirketleri de acentelerin şifrelerini başka yerlerde kullandırmamaları konusunu denetleyecekler.”

Toplantının geri kalan bölümünde gelen soruları yanıtlayan Kasap katılımcılarla görüş alışverişinde bulundu.

 

Yorum yazın