Acenteler gelecekte de sektördeki ağırlığını devam ettirecek

HDI Sigorta’nın prim üretiminin yüzde 74’ünün acenteler tarafından gerçekleştirildiğini belirten Genel Müdür Yardımcısı Tevfik Somer, “Türkiye’deki sigortacılığın geçmişine bakacak olursak, sigortacılığın ulaştığı bu seviyenin mimarı acenteler. Kârlılık için çok önemli olan bireysel müşteri portföyünün artırılması ancak acente satış kanalı ile sağlanabilir. Bu yüzden acentelerin önemi her geçen dönem artmaya devam edecektir” dedi.
2013 yıl sonu itibarıyla HDI Sigorta üretiminde acentelerin payının yüzde 74 olarak gerçekleştiğini belirten Somer şunları söyledi: “Türkiye çapında 1.200 acentemiz var. Acenteler bizim vazgeçilmez iş ortağımız, sigortalılarımıza ulaşan noktalarımız. Önümüzdeki dönemde farklı dağıtım kanallarının da devreye girebileceğini öngörmemize rağmen, acenteler gelecekte de önemli bir dağıtım kanalı olmaya devam edecekler.”
İşini daha iyi yapan, sigortalı memnuniyetini ön planda tutan acentelerin gelecekte daha başarılı olacaklarını ifade eden Somer, “Acentelerin başarısı için en önemli konulardan biri de kasko ve trafik sigortasının yanında çapraz satışla müşterinin ihtiyacı olan diğer ürünlerin satılması. Biz de şirket olarak acentelerimize yeni iş fırsatlarını ulaşılır kılmayı, müşterilerimizi daha iyi tanımayı, çapraz satışı artırmayı hedefliyoruz. Ayrıca gerek oto branşında gerekse oto dışındaki projelerimizle proaktif davranarak acentelerimizin mevcut portföylerini büyütmeye yönelik aksiyonlarımıza da devam edeceğiz. Büyüyecek olan sigorta pastasından önümüzdeki yıllarda acentelerin daha fazla pay alacağına inanıyorum. Ülkemizde sigortalanmamış veya hâlâ sigortayla teması sağlanmamış o kadar büyük bir kitle var ki bu kitlelere ulaşmada en önemli kanal acenteler olacaktır” dedi.
HDI Sigorta olarak acentelerin gelirini artırıcı bir takım kampanyalar ve ek komisyon uygulamaları düzenlediklerini ifade eden Somer şunları söyledi: “Bu uygulamaların yanı sıra ürünlerimizi satılabilir ve rekabetçi hale getirmek durumundayız. Sunduğumuz tüm ürün ve hizmetleri, sigortalılarımızın talep ve ihtiyaçları doğrultusunda sürekli revize ediyor ve rekabetçi ürünler haline getiriyoruz”

‘ACENTELERİMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ’
HDI Sigorta’nın temelinde bir acente şirketi olduğunu belirten Somer sözlerine şöyle devam etti: “Acentelerimizi daha donanımlı kılmak ve gelişen piyasa koşullarından etkilenmemelerini sağlamak amacıyla düzenli olarak verdiğimiz eğitimlere devam ederek acentelerimizle ve acente çalışanları ile daha sık bir araya gelmeyi planlıyoruz. Tüm satış ekibinin ise acentelerinin sahada ihtiyaç duyduğu ilgi ve desteği sağlamak üzere her zaman acentelerinin yanlarında olduğunu vurgulayan Somer, “Operasyondan arındırılmış, motivasyonu yüksek, iletişimde güçlü, takipçi, dinamik bölge yapımızla acentelerimizi ve müşterilerimizi daha fazla dinlemeye ve yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi. HDI Sigorta’nın sektörde fark yaratmaya yönelik satış politikasının süreceğini ifade eden Somer sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ancak tabii ki acentelerimiz bu politikanın yürütülmesinde en ağırlıklı paya sahip olmaya devam edecekler. Sektörün lokomotifi oto sigortaları yanında, özellikle nakliyat, yangın, ferdi kaza gibi ürünlere odaklanmaya devam edeceğiz. HDI Sigorta olarak acentelerimizin satış gücüne inanıyoruz”
HDI Sigorta’nın bağlı olduğu Talanx Grubu için Türkiye’nin stratejik hedef pazarlardan biri olduğunun altını çizen Somer, kazançlı bir büyüme ve dengeli portföy yapısı hedeflediklerini ve bu amaç için en önemli kanal olan acenteleri ile kazan-kazan ilkesi ile hareket ettiklerini belirtti.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply