BES’te “otomatİk” BEKLENTİ

Türkiye’de 30 milyar liralık fon büyüklüğünü aşan  Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) yeni bir heyecan yaşıyor. Dünyada bazı ülkelerde uygulanan “otomatik katılım”ın Türkiye’de de pilot uygulaması start aldı.
2013 yılı başında doğrudan devlet desteği uygulamasının başlamasıyla birlikte hızlı bir büyüme yakalayan sistemde bu büyüme hızına destek oluşturması beklenen ve bugün İngiltere ve bazı ülkelerde başarıyla uygulanan işe yeni giren kişilerin sisteme otomatik olarak dahil edildiği “otomatik katılım” uygulamasına yönelik Türkiye’de pilot çalışmalarda ilk meyveler alınmaya başlandı.
Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan,  pilot uygulama aşamasında olan ‘otomatik katılım’ ile ilgili açıklamalarda bulundu. Devlet katkısı ile katılımcı sayısındaki artışın beklentileri karşılasa da sistemdeki kurumsal katılım seviyesinin düşük olduğunu belirten Bostan, “Hazine, kurumsal katılımı artırmak için otomatik katılımı gündeme getirdi ve çalışmalar halen devam ediyor. Buna göre, işe yeni başlayan çalışanların BES’e otomatik olarak katılımı sağlanacak ancak, sözleşmeyi devam ettirip ettirmemek gönüllü olacak” dedi.  Bostan, otomatik katılımın nisanda pilot uygulamasının başladığını ifade ederek, “Ekimde işverenlerle değerlendirme sonrası 2015’in ocak ayında sonucun raporlanmasını bekliyoruz” dedi.
Bostan, otomatik katılım sürecinin tüm taraflar için kazan-kazan durumu yaratacağına da değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ciddi anlamda desteklenmesi halinde hem birey hem de sektör için çok olumlu sonuçlar doğuracaktır. İlk aşamada sisteme dahil olacak yüksek sayıda katılımcı ve fon birikimiyle büyük bir ivme yakalanacağını, sonrasında da sistemin dengeye oturmasını bekliyoruz.”
Bostan, BES’in bu yıla çok iyi başladığını söyleyerek  “2014’ün ilk 7 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre fon büyüklüğü 5.2 milyar lira, katılımcı sayısında da 549 bin kişilik artış yaşandı. Toplam katılımcı 4.7 milyon kişiyi aştı. 2014 sonunda sektörün 33 milyar fon büyüklüğü ile 5 milyon kişiyi aşan katılımcı sayısına ulaşacağını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Yorum yazın