‘Sektörün hedefi Doğu Avrupa seviyesini yakalamak’

 ‘Sektörün hedefi Doğu Avrupa seviyesini yakalamak’

Her yıl mayıs ayının son haftası kutlanan Sigortacılık Haftası nedeniyle bir değerlendirme yapan Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, sigortalılık oranının Güney Avrupa’da yüzde 2.5-3’ler, Kuzey Avrupa’da yüzde 3-4’ler, Doğu Avrupa’da ise yüzde 2-2.5’ler seviyesinde olduğunu belirtti.
Türkiye’ye benzeyen Doğu Avrupa’daki sigortalılık oranını yakalamayı hedeflediklerini söyleyen Uğur Gülen, sektörün bu ilk hedefine 2025’ten önce ulaşacağını öngördüklerini belirtti ve sözlerine şunları ekledi: “Bu hedefe ulaşmak, halen 22 milyar lira olan prim üretiminin 100 milyar liraya yükselmesi anlamına geliyor ki, bu sektörümüz için çok önemli bir gelişme olacaktır. Burada başta trafik, DASK gibi zorunlu sigortaların yanı sıra sağlık, konut, iş yeri gibi ürünlerin lokomotif rol oynayacağını öngörüyoruz.”

GENÇ NÜFUS, SEKTÖR İÇİN ÜMİT VAAT EDİYOR
Avrupa’nın 6’ncı, dünyanın 17’inci büyük ekonomisi olan Türkiye’nin düşük sigortalılık oranı ile önemli bir büyüme potansiyeline sahip olduğuna değinen Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, 19 milyonluk genç nüfusa sahip olmamızın da ümit vaat ettiğini belirtti.
Gülen, “Teknolojinin ve sosyal medyanın gelişimi, kişilerin koruyacak varlıklarının artması, eğitim seviyesinin yükselmesi, şehirleşmenin artması sigortaya olan talebi artırıyor. Belli bir yaşam kalitesine erişen bireyler, ekonominin gelişmesi sayesinde büyüyen KOBİ’ler, varlıklarını korumak, sürdürebilmek ve önlerindeki belirsizlikleri ortadan kaldırmak için risklerini sigortalatmak istiyor” dedi.
Sigortalılık oranının artırılmasının bu alanda bilincin yükseltilmesinden geçtiğini de hatırlatan Uğur Gülen, şirketlere düşen en önemli görevin sigortayı, basit, kolay ve yalın şekilde anlatarak erişilebilir kılmak olduğunu söyledi. Kişilerin risk ve ihtiyaçlarının doğru tespit edilerek buna uygun ürünlerin doğru kanallarla müşterilerle buluşturulmasının da kritik önem taşıdığına değinen Gülen, müşterilerin pozitif deneyimlerinin artırılması gerektiğine de dikkat çekti.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply