OBAMACARE ile 16 milyon yeni sigortalı

 OBAMACARE ile 16 milyon yeni sigortalı

CDC (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) raporlarına göre, ABD Başkanı Barack Obama’nın beş yıl önce imzaladığı Amerikan kamuoyunda Obamacare sağlık sigortası olarak bilinen yasanın yürürlüğe girmesinden beri,  Amerika’daki sigortasız kişi sayısı yaklaşık olarak 16 milyon azaldı. Amerika’da 37 milyon kişinin hâlâ sigortasız olmasına rağmen,  günümüzdeki sigortasız birey sayısı son 15 yıldaki en düşük orana sahip. Barack Obama, 23 Mart 2015 tarihinde Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, “5 yıl önce yürürlüğe giren yeni sağlık sigortası yasası Obamacare ile 16 milyon kişi sağlık sigortası sahibi oldu” diye konuştu. Barack Obama, uygulamayla birlikte bütçe açığının azalıp, sağlık harcamalarının düştüğünü belirtti. Obama ayrıca, Obamacare ile sigortasız her üç kişiden birinin sigorta sahibi olduğunu söyledi. Obamacare’nin Amerikan ekonomisine büyük yarar sağladığını belirten Obama, yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte 12 milyon kişiye istihdam sağlandığına dikkat çekti.

SİGORTASIZ SAYISI İLK 9 AYDA 32.6 MİLYONA DÜŞTÜ
Amerika’da sigortasız birey sayısı gitgide azalıyor. Obama’nın konuşmasında belirttiği üzere, Obamacare’nin faydaları ekonomik olmaktan çok öte; yasa, sağlık hizmetine ulaşımı kolaylaştırmakla birlikte hayatta kalma olasılığını da artırıyor. Obama konuyla ilgili şunları söyledi: “Sistem beklenenden de iyi şekilde ilerliyor. Obamacare sağlık sigortası ile işsizler, maddi sıkıntıdakiler, çocuklar dahil herkes sağlık sigortasından yararlanabiliyor.” Sistem ile evlatlar 26 yaşına kadar ailelerinin sigortasından yararlanabilir hale geldi. Böylece yeni çalışma hayatına atılacak gençlere kendi istedikleri işi seçmek için zaman tanınmış oluyor.
CDC raporlarında 2014 yılının ilk 9 ayı ile 1997 yılına kadarki tüm yılların yıllık istatistikleri kıyaslanıyor. Yasa sonrasında görülen en belirgin değişiklik 2014’ün ilk 9 ayı ile 2013 karşılaştırıldığında ortaya çıkıyor. Kıyaslamada sivrilen bazı nitelikler ise şu şekilde:
* 2009 yılının Ocak-Eylül dönemi için 48.6 milyon olan sigortasız sayısı, 2010 yılında 37.2 milyona düştü.
* 2014 yılında, yaklaşık olarak 27 milyon kişi, 1 yıldan fazla süre sigortasız olduklarını belirtti. 1 yıldan fazla süre sigortasız olduklarını belirtenlerden 6.8 milyon kişi, 2014 Temmuz- Eylül arasında yeni sağlık sigortası imkânı sayesinde sigortalandı.
* Geçen yıl en yüksek oranda sigortalanma, 18-64 yaş aralığındaki yetişkinlerden geldi. 2013 yılında 40 milyon birey sigortasızdı. 2014 yılının ilk 9 ayında bu sayı 32.6 milyona düştü.

CUMHURİYETÇİLER İÇİN TARTIŞMA DEVAM EDİYOR
Buradaki asıl soru, birçok eyalette devlet desteğinin yasallığını tartışan Cumhuriyetçilerin olması ve Yargıtay’a giden bir sürü dava bulunması. Bu duruma karşı çıkan Cumhuriyetçiler, yasanın sadece kendi sigorta pazarını kuran eyaletlere faydalı olduğunu iddia ediyor.
Cumhuriyetçiler, yasanın ilerleyen günlerde bütçeye ek maliyet getireceğini belirterek, ekonominin olumsuz etkileneceğini savunuyor. Ayrıca kanunun asıl amacının her eyalette sigortalılık oranını yükseltmek olduğunu iddia ediyorlar. Bu konudaki kararın 2015 Haziran sonunda açıklanması bekleniyor.
Barack Obama yeni yasaya yaklaşımını kendi sözleriyle, “Hata payımızın olduğunu biliyoruz ama bu yasa yürürlüğe girdiğinden beri sigorta iyiye gitti, maliyet artışı tarihteki en düşük yerde, borçlar azaldı, hayatlar kurtuldu.  Kadınların erkeklerden daha fazla prim ödediği günler sona erdi” şeklinde ifade etti.

OBAMACARE NEDİR?
● Herkese sağlık sigortası zorunluluğu getirildi.
● Aşılar ve ilaç masrafları sınırlandırıldı.
● 50 kişi ve üstü çalışana sahip şirketlere çalışanını sigortalama zorunluluğu getirildi.
● Küçük şirketler devlet tarafından sigortalama desteği alacak.
● Erkekler kadınlarla eşit fiyata sigorta yaptıracak.
● Gençler için fiyat yükselirken, yaşlılar için fiyat düşecek.
● Maddi durumu iyi olmayanların sigortası ise, zenginlerin vergilerinden alınacak.

Kaynaklar: www.usatoday.com, www.cdc.gov, www.obamacarefacts.com, www.nationaljournal.com

 

 

05-15-timeline

 

Tabloyu görüntülemek için tıklayınız.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply