Anadolu Hayat Emeklilik 25 yaşında

1990 yılında kurulan şirket Bireysel Emeklilik Sistemi’nde bugün 913 bin katılıcıya ve 8 milyar liralık bir fon büyüklüğüne ulaştı. Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Uğur Erkan, “2015 yılı sonunda 1 milyon katılımcıya ve 9.5 milyar liralık bir fon büyüklüğüne ulaşmak istiyoruz. BES herkesin ilgi odağı ve önü çok açık” dedi.

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Uğur Erkan, 25.yıllarına yönelik basın mensuplarıyla bir araya geldi. Erkan bugün 19 şirketin olduğu BES’in kurulduğu yıl olan 2003 yılında toplam 11 şirketin 2 tanesinin yabancı ortaklığı olduğunu hatırlatarak, “Gelinen noktada 19 şirket var. Toplamın içindeki sermaye payı yüzde70’e ulamış durumda. Sektör 2013 yılı itibariyle başlayan devlet katkısı ile büyük bir sıçrama yaşadı” dedi. AHE olarak sektörde özellikle BES’li kadın oranının en yüksek olduğu şirket olduklarını söyleyen Erkan sözlerini şöyle sürdürdü: “Yüzde 53 kadın yüzde 47 erkek katılımcı tablomuz var. Bu bizi çok sevindiriyor. Şimdi ise hedefimiz 18-25 yaş aralığındaki gençler ve bu yönde ‘genç emeklilik paketi’ adı altında bir ürün çıkardık ve bu kesimi BES’e getirecek birçok özendirici kampanya yapacağız. Öte yandan BES devlet katkısı ile hızla tabana yayılmaya başladı ve bugün Anadolu’nun birçok ilinde rekor katılımlar görüyoruz. BES yeni düzenleme ve desteklerle 2023 yılında 12 milyon katılımcı ve 400 milyar liralık fon büyüklüğüne ulaşabilir. Tasarruf dendiğinde bugün ilk akla gelen BES oluyor. Bu nedenle geleceği çok parlak bir sistem.”

Erkan, hayat sigortası tarafında ise banka kredileri ile satış döneminde artık doygunluk seviyesine gelindiğini ifade ederek, “Burada artık bu ürünün faydalarını anlatarak şirketlerin önemli bir yol alacaklarını düşünüyor ve bu yönde yatırımlar yapıyoruz” dedi.

Yorum yazın