NN Group, 2014’ün ikinci çeyreğinde sermaye konumunu güçlendirdi

 NN Group, 2014’ün ikinci çeyreğinde sermaye konumunu güçlendirdi

Emeklilik, sigorta, yatırım ve bankacılık hizmetleri sunan NN Group’un nakit sermaye konumu, faaliyet gösteren şirketlerden elde edilen kâr payı ve ilk halka arz öncesi gerçekleşen sermaye enjeksiyonu sayesinde 2014 yılının ikinci çeyrek döneminde önemli ölçüde gelişme gösterdi. ING Emeklilik’in de bünyesinde bulunan NN Group’un yılın ilk yarısında gerçekleşen güçlü sermaye oluşumuyla birlikte gerçekleşen 2 milyar euroluk ikinci derecede halka arz da sermaye konumunu güçlendirdi. Bu gelişmeler sonucunda şirketin nakit sermaye konumu yılın ilk yarısı itibarıyla 1.156 milyar euroya yükseldi.

Aynı dönemde esas faaliyetlerden elde edilen gelir yüzde 22.4 artış gösterirken, 2013’ün üçüncü çeyreğinde 39 milyon euro olan net kâr, Japan Closed Block VA’deki riskten korunma işlemlerindeki pozitif sonuçlar ve yüksek revalüasyon sonucu önemli ölçüde artarak 252 milyon euroya ulaştı. Maliyetlerdeki düşüş toplam idari harcamaları aşağı çekerken NN Group 2016’da 200 milyon euro maliyet düşüşü hedefine ulaşmayı öngörüyor.

NN Group Yönetim Kurulu Başkanı Lard Friese, ilk halka arzın ardından ilk faaliyet sonuçlarını açıkladıklarını belirterek şöyle konuştu: “2 Temmuz’da gerçekleşen NN Group’un ilk halka arzı, önemli bir dönüm noktasıdır ve bağımsız şirket olma yolunda attığımız son adımdır. İlk halka arzın başarısı, yatırımcıların işimize duyduğu ilginin, kendini işine adamış yönetim kadrosunun ve sermaye oluşumu ve kazanç gelişimine odaklanan çekici bir yatırım oluşunun göstergesidir.” Friese sözlerine, “Yılın ilk yarısında gerçekleşen güçlü sermaye oluşumuyla birlikte nisan ve temmuz aylarında gerçekleşen 2 milyar euroluk ikinci derecede teminat tahvili ihracı, sağlam sermaye konumumuzu daha güçlendirmek için attığımız önemli adımlardır” şeklinde devam etmiştir.

ING Emeklilik CEO’su Frank Eijsink ise Türkiye’de NN Group’un stratejik hedefleri doğrultusunda çalışmaya devam ettiklerini ifade ederek, “NN Group’un stratejisi, uzun dönemli ilişkilere ve istikrarlı hizmetlere dayanan kusursuz bir müşteri deneyimi sunmaktır. Bu durum hedeflerimiz arasında yer alan müşterilerimizin yaşam boyu ihtiyaçlarına cevap verebilen şeffaf ürün ve hizmetler sunma stratejisiyle birebir örtüşmektedir. NN’in dünyadaki başarısı ve güçlü kapitali ile daha da güçlenerek kusursuz müşteri hizmetleri sunan bir şirket olma yolunda ilerlemeye devam ediyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply