Nepal depreminin faturası 10 milyar doları geçebilir

Kinetic Analysis Corporation’ın iddiasına göre, depreme maruz kalan kıyıların çok küçük bir kısmı sigortalı. Hindistan’daki hasarın ise yaklaşık 800 milyon dolar olduğu düşünülürken, Kinetic’e göre ekonomik hasarın sadece yüzde 1’i sigortalı.

Birleşmiş Milletler, depremin 8 milyon kişiyi etkilediğini ve 1.4 milyon kişinin gıda yardımına ihtiyacı olduğunu açıkladı. Ülkeye uluslararası yardımlar ulaşmaya başladı ancak hâlâ tıbbi gereç, gıda ve ceset torbası sıkıntısı yaşanıyor. 7.8 büyüklüğündeki deprem başkent Katmandu ve kırsal alanda büyük yıkıma yol açtı. Ölü sayısının 7 bine çıkabileceği düşünülüyor.

ARTÇI ŞOKLAR DEVAM EDİYOR
Bir hükümet yetkilisi ölü sayısının 4.310’a yükseldiğini açıkladı. İçişleri Bakanlığı sözcüsü Laxmi Prasad Dhakal, 8 bin kişinin de yaralandığını söyledi. Nepal ve çevre ülkelerde artçı şoklar devam ediyor. Katmandu’da binlerce kişi geceyi yine sokakta geçirdi. Su, gıda ve elektrik sıkıntısı nedeniyle salgın hastalığın baş göstermesinden endişe ediliyor. 80 yılın en büyük depremi, Everest Dağı’nda çığ düşmesine neden oldu ve 18 kişi hayatını kaybetti. Bu, Everest’te şimdiye kadar yaşanan en büyük facia. Dağın doruklarında 200 kadar kişi mahsur kaldı. Bu kişilerden 60’ı helikopterlerle güvenli bölgelere nakledildi. Kurtarma çalışmalarına neredeyse Nepal ordusu ve polis teşkilatının tüm mensuplarının katıldığı belirtiliyor. Depremin üzerinden 50 saatten uzun bir süre geçmesine rağmen enkaz altından sağ olarak çıkarılan insanlar var.

Yorum yazın