Katılım Emeklilik 12 bin kişiyi sigortaladı

 Katılım Emeklilik 12 bin kişiyi sigortaladı

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek yaptığı değerlendirmede; “Katılım Emeklilik olarak 2015 yılında satış hacmimizi yüzde 15’e yükselteceğimize inanıyoruz. Böylece 100 bin yeni katılımcıya ve 200 milyon lirayı aşan fon büyüklüğüne ulaşacağız. Önümüzdeki 5 yılda da bu ivmeyle katılımcı sayımızın 500 bini fon büyüklüğümüzün 1 milyar lirayı aşmasını planlıyoruz” dedi.

Albaraka Türk ve Kuveyt Türk’ün güç birliğiyle 2014 yılında kurulan Katılım Emeklilik, Malta Köşkü’nde gerçekleştirilen bir basın toplantısıyla sektördeki ilk 6 ayına ilişkin verileri ve 2015 yılı hedeflerini paylaştı. Konuşmasında ‘Faiz hassasiyeti olan kesimler için güçlü bir alternatif’ olduklarını belirten Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, 2015’i 100 bin yeni katılımcı hedeflerini gerçekleştirerek tamamlayacaklarını söyledi. Şirketin 6 aylık dönemde, bireysel emeklilik sistemine dahil ettiği kişi sayısı 42 bini, fon büyüklüğü de 68 milyon lirayı aştı. Faizsiz hayat sigortasını Türkiye’de ilk kez tüketiciyle buluşturan Katılım Emeklilik, öncülüğünü yaptığı bu alanda da 12 binden fazla müşteriye ulaştı.

2018’de faizsiz BES’i tercih edenlerin oranı yüzde 15 olacak
Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, faizsiz sigortacılık fonlarına ilginin arttığını, önümüzdeki dönemde de yükselişin süreceği beklentisinde olduklarını belirtti. Ayhan Sincek, “Hem BES hem de hayat lisansımızı 9 Mayıs 2014’te aldık, faizsiz sigortacılık prensiplerine uygun, ilk kredi hayat sigortası poliçesini de 2 Haziran 2014’te ürettik ve Türkiye’ye ilk defa ‘faizsiz kredi hayat sigortası’ hizmetini sunduk. Tüm bunlar sektörde bizi öne geçirdi. Bireysel emeklilik tarafında da faizsiz fonlara talep her geçen gün artıyor. 2018’de BES’te katılımcıların yüzde 15’inin faizsiz fonları tercih edeceği ve katılımcı sayısının 1,5 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor” dedi.

Ayhan Sincek, Katılım Emeklilik’in hedeflerini şöyle açıkladı: “Katılım Emeklilik, faizsiz emeklilik ve hayat sigortası alanında faaliyet gösteriyor. Kuruluşumuzdan itibaren faizsisiz. Kurucu ortaklarımız Türkiye’nin öncü iki katılım bankası ve kuruluş sermayemizde faiz bulunmuyor. Katılım Emeklilik, Türkiye’de önemli bir ihtiyaca yanıt verdi. Faiz hassasiyeti olan kesime güçlü bir alternatif oldu. Eylül 2014’ten bu yana 42 bini aşan sözleşme sayısına, 68 milyon lira fon tutarına ulaştık. Bu ilgi bize güç ve moral veriyor. Katılım Emeklilik olarak 5 yılda 1 milyar lira fon tutarını aşmayı planlıyoruz. Ürünlerimizi, tüm Türkiye genelinde Albaraka Türk ve Kuveyt Türk’ün toplam 500 şubesinde müşterilerimize sunuyoruz. Kurucumuz olan bu iki bankanın her yıl 40-50 tane yeni şube açacağını düşünürsek, biz 2023’te 1000 banka şubesiyle müşterilerine hizmet veren bir emeklilik şirketi olacağız. 5 yılda 500 bin katılımcıya ulaşacak ve sektörde ilk 10’da yerimizi alacağız. 2023 yılında katılım sigortacılığı alanında sektör lideri olmayı hedefliyoruz.”

‘2015 hedefimiz; 100 bin kişi, 200 milyon lira’
BES’te bu yıl da devam eden yüzde 25’lik devlet katkısı ile 2015’te katılımcı sayısının 6 milyonu aşabileceğini belirten Sincek, Katılım Emeklilik olarak 2015 hedefimiz; 100 bin yeni katılımcıya ve 200 milyon TL’yi aşan fon büyüklüğüne ulaşmak. Önümüzdeki 5 yılda da bu ivmeyle katılımcı sayımızın 500 bini fon büyüklüğümüzün 1 milyar lirayı aşmasını planlıyoruz” dedi.

‘Gelecekte hayat sigortalarına katılımlar artacak’
2015 için sektördeki büyümeye paralel faizsiz sigortacılık ürünlerine ilginin artacağını düşünüyorum. Bizim satışlarımızın da kısa zamanda büyük bir ivme kazanması bunu doğrular nitelikte. Uzun vadeli hedefler için BES oldukça iyi bir seçim. Kısa vadeli hedefleriniz içinse birikimli hayat sigortalarında devletin katılımcılara sağladığı yüzde 17.5’luk teşvik var. Bu da gelecekte hayat sigortasına katılımların artacağını gösteriyor” dedi.

‘Kurumsal anlaşmalarımız da hızlandı’
Bireysel müşterilerin Katılım Emeklilik için büyük önem taşıdığını ifade eden Ayhan Sincek, grup anlaşmalarına da önem verdiklerini söyledi. Sincek, “Bireysel müşteriler kadar grup anlaşmaları da hedeflerimize hızla ulaşma konusunda bizlere destek olacak. Mevcuttaki büyük gruplarımıza ek olarak Memur-Sen’in Bursa, Kocaeli ve Uşak şubesi, Hizmet-İş’in Kocaeli şubesi gibi sendikalarla anlaşmalar yaptık. Sendika üyesi memurlara ürünlerimizi anlatıyoruz. Tüm Türkiye’deki Türk Telekom çalışanlarına yönelik özel bir kurumsal planımız var. Ayrıca öğretmenlere ve noterlere yönelik özel avantajlı planlar sunuyoruz. Pek çok kurumla da grup anlaşmaları için görüşmelerimiz sürüyor. İyi dönüşler alacağız” dedi.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply