Dünyada yeni trend: Havaya endeksli tarım sigortası

 Dünyada yeni trend: Havaya endeksli tarım sigortası

Thomson Reuters Vakfı’nın yaptığı yeni bir araştırmaya göre, Moğolistan, Hindistan, Nijerya gibi çeşitli ülkelerde, küresel ısınmadan kaynaklı hava olaylarından olumsuz etkilenen yoksul çiftçilerin varlıklarını sürdürebilmek ve gelişimini koruyabilmek için, yeni formlarda sigortalar üretilmeye başlandı. Bu yeni form sigortalardan biri, tarım ürünleri ve hayvancılık sigortası olan endeksli sigorta sistemi. Zayıf altyapı ya da finansal eksiklik gibi engellerin üstesinden gelinememiş birçok ülkede, yeni endeksli sigorta sistemi  ekmeğini tarım ve hayvancılıktan kazanan çiftçilerin emeklerini çöpe atmamaları için kurtarıcı niteliği taşıyor. Yeni model havaya endeksli sigorta sistemi, çiftçinin rahatça sigorta satın almasına izin veriyor; böylece ürünün ekili olduğu bölgede, yağışın miktarının beklenenin altında ve üstünde olması durumunda çiftçiler sigortadan ödemelerini alıyorlar. Ayrıca yağışın beklenen zamanda gerçekleşmemesi durumunda da ödemelerini alırlar.
Çalışmada, geleneksel sigortacıların yıllar boyunca, düşük marjlı birçok küçük çiftliğin sigorta kapsamını ve değerini belirleyebilmelerinin mümkün olmadığı belirtiliyor. Kolombiya Üniversitesi Profesörü Dan Osgood bu konuyla ilgili, “Bu sistem, değişen iklime bağlı olarak zarar veren hava koşullarından etkilenen tüm dünyadaki milyonlarca küçük sermayeli işçinin yaşamını değiştirecek” dedi. Bu bağlamda, çalışma kapsamında değişimden etkilenecek ülkelere örnek olarak Moğolistan verilir: Nüfusunda 15 binden fazla göçebe çoban olan Moğolistan, çiftlik hayvanlarına endeksli sigorta sistemine başvuruyor. Ayrıca Hindistan nüfusunun yarısından fazlası tarımsal iş kollarında çalışıyor; bu nedenle ürün tarlalarının yıllık verimliliği ve getirisinin yüzde elliden fazlası yağış miktarına bağlı olarak hesaplanıyor. Havaya endeksli sigorta sistemi, şu anda 12 milyondan fazla çiftçi tarafından kullanılıyor. Sistem, çiftçileri, ürünlerinin zarar görmesine bağlı olan bir finansal çöküşe karşı önemli bir kalkan olma özelliği taşıyor.

6 MİLYONDAN FAZLA ÇİFTÇİ KÂR EDECEK
Üst düzey Tarım Bakanlığı yetkilisi Débísí Àràbà, Thomson Reuters Vakfı’na yaptığı açıklamada, “Bu yılın sonunda, Nijerya’da çiftçilerin 6 milyondan fazlası ürün sigortası planlamasından kâr ediyor olacak. Düzenleme, çiftçilerin 2.5 dolara eşdeğer sigorta satın almalarına olanak tanıyor ve eğer ürünleri yangın, sel ya da diğer felaketler tarafından harap edilirse, onlara 100 dolara kadar geri ödeme teklif ediyor. Bu sisteme göre hükümet görevlileri, çiftçiye belirlenen miktardaki sigorta ödemesinin verilebilmesi için, ürünlerdeki hasarın ederini fiziksel olarak değerlendirmek zorunda olmalı. Ama devlet süreci internet üzerinden takip etmeye çalışıyor” diyerek durumun aktif gözlem gerektirdiğini savundu. Débísí Àràbà şu sözlerle devam etti: “Teknolojiyi geliştirmek istiyoruz; böylece mağdur olan çiftçiler, harap olmuş ürünlerinin fotoğraflarını çekip onları gönderme imkânı bulabilirler. İşlem maliyetlerini azaltmak ve daha fazla özel sektör katılımını oluşturmak istiyoruz. Böylece çiftçiler, sigorta ürünlerine mümkün oldukça rahat bir şekilde ulaşabilecek.”

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply