Juriden sigara şirketine rekor tazminat cezası: 23.6 milyar dolar

 Juriden sigara şirketine rekor tazminat cezası: 23.6 milyar dolar

ABD’nin en büyük ikinci tütün şirketi olan RJ Reynolds, 23.6 milyar dolarlık tazminat davasıyla karşı karşıya. 1996 yılında eşini akciğer kanserinden kaybeden Cynthia Robinson, tazminat talebiyle RJ Reynolds sigara şirketine 2008 yılında dava açtı. İddia makamının avukatı, kararın, bütün tütün şirketlerine, insanların hayatlarını tehlikeye atmama konusunda bir ders niteliği taşıyacağını belirtti.

36 yaşında hayatını kaybeden Michael Johnson’ın 20 sene boyunca günde 1 ile 3 paket arası sigara içtiği, sigarayı bırakma girişimlerinde bulunduğu, fakat bağımlı olduğu için bunda başarılı olamadığı belirtildi. Robinson’un avukatları, RJ Reynolds’ın sigaranın sağlıa zararları ve bağımlılık yarattığı konusunda tüketicileri bilinçlendirmediğinin altını çizdi. Florida Mahkemesi’nin juri üyeleri de, avukatları haklı bularak, şirketin tüketicileri yeteri kadar bilgilendirmediğine kanaat getirdi ve 23.6 milyar dolarlık tazminat ödenmesi yönünde görüş bildirdi.

Bünyesinde Winston, Salem, Camel ve Pall Mall gibi markaları barından RJ Reynolds, kararın adalet sınırlarının çok ötesinde olduğunu ve temyize gideceklerini belirtti. Tarihin en büyük tazminat davası olarak nitelendirilen dava tam 6 yıl sürdü. Öte yandan, 15 Temmuz’da Kent ve Newport gibi sigara markalarının sahibi Lorillard’ı satın almak için 27.4 milyar dolara anlaşan RJ Reynolds’u 23.6 milyar dolarlık tazminat kararı çok zorlayacak gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply