Hizmet

ŞUBAT 2014 sayımızdaki köşemde “Kaldırım ve metro 2014” başlığı altında Haziran 2009’dan itibaren bu konularda yazdıklarımın tarihçesini yaparak kaldırım meselesinin hâlâ halledilemediğinden yakınmış, hatta Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı TEPAV yazarı Esen Çağlar’dan alıntı yaparak Londra, Paris, New York gibi dünya başkentlerindeki kaldırım düzeni hakkında da bilgiler aktarmıştım. Aradan bir iki ay geçtikten sonra bir mucize gerçekleşerek Levent, Nispetiye Mahallesi’nin bazı (!) sokaklarına kuma gömülen taşlara benzemeyen, granitimsi plâkalarla yeni kaldırımlar yapıldı. Ancak birkaç sokağa inhisar eden bu çalışma köşebaşlarında bitirilerek cadde kaldırımlarına ulaşmadı. Caddeler Büyükşehir, sokak Küçükşehir herhalde diye düşündüm. Çünkü caddeleri otopark haline getirerek bir veya iki şerit daraltabilme yetkisine sahip olan Büyükşehir’dir. Para  toplamasını bilir ama, kaldırım yapmayı nedense bilmez. İstanbul cadde ve sokaklarını daraltır, trafiğe çareler bulmak için fantastik planlar üretir, çok sıfırlı bütçelerle… Biz yine yerlerinden oynayıp çarpılmış taşlara takılıp, sendeleyerek yürümeye çalışıyoruz. Mümkün olsa hep Küçükşehirin cici kaldırımlarına sahip o üç beş sokakta yürüyeceğim. Allah korusun bir kere daha vertebramı kırmak niyetinde değilim çünkü. Yolları otopark yaparak oto sahiplerine hizmet yapanların, kaldırım yaparak yayalara da hizmet yapmamasını anlamak mümkün değildir.
Bakınız dünyanın muhtelif ülkelerinde kaldırımlar, otoparklar milâttan önce aşılmış ki, bize göre fantastik sayılacak ne hizmet yapıyorlar:
* Bir kaza haberinden öğreniyoruz ki Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da geceleri yer altından çıkarak halka hizmet veren portatif tuvaletler varmış.
Haber şöyle: “Urilift” adı ile anılan tuvaletlerin bakımını yapmaktan sorumlu olan şirketten bir görevli motosikletini yer altındaki tuvaletin üzerine park etti ve bir anda dışarı fırlayan tuvalet motosikleti havaya uçurdu. Motosikletin altında kalan görevli karnından yaralanarak hastaneye kaldırıldı.
* Dünyanın en sessiz turizm beldelerinden olan Venedik’te turistler ilginç bir cezayla karşı karşıya. Bir süre önce belli büyüklüğü aşan cruise gemilerinin limana girişine yasak getiren Venedik, şimdi de “çekerken gürültü çıkartan valizlere” ceza yazacak. Venedik belediyesi tekerlekleri gürültü yapan valizleri taşıyan turistlere 500 euroya varan ceza yazacak! Motorlu taşıtların yasak olduğu bölgede, otellere ve dükkânlara mal taşıyan motorsuz araçlar da ceza kapsamında olacak. Yılda 27 milyon turistin ziyaret ettiği Venedik’in bu yasağı İtalya’da tartışma yarattı. İtalyan medyası bu yasağın hukuksuz olabileceği eleştirileri yayınladı.
* İngiltere’de Yerel Yönetimler Birliği (I.G.A.), sakız üreticisi firmalardan belediyelerin sakız temizleme masraflarına katkıda bulunmalarını istedikleri açıklandı. İngiltere ve Galler’deki 400’den fazla belediyeyi temsil eden I.G.A. yetkilileri, İngiliz belediyelerinin sokaklara atılan sakızları temizleyebilmek için yılda yaklaşık 60 milyon sterlin harcadığını belirtti. Birlik sözcüsü Peter Box konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında “Sakızlar kaldırımlar üzerinde bir veba gibi yayılıyor. Bunları temizlemek belediyelere bir servete mâl oluyor. Sakız lekeleri çok çirkin görünüyor, pislik yaratıyor, tüm bunlar kabul edilemez” dedi.
Eylül 2014 sayımızdaki köşemde “Eller ay’a biz yaya” başlığı altında elâlemin nelerle, bizim nafilelerle uğraştığımızı kendimce hicvetmeye çalışmıştım. İşte yine karşıma benzerleri çıktı.
Adamlar gece ortaya çıkıp, gündüz yerin altına inen tuvalet yapmışlar. Bir başka adamlar öyle kaldırımlar yapmışlar ki kirlenmesini kabul edilemez görüp, sakızları temizlemek için yılda 60 milyon sterlin sarf etmişler.
Bir diğer adamlarsa, halk gürültüden rahatsız olmasın diye velinimetleri turistlere valiz tekerlekleri için ceza kesiyorlar.
Haydi gelin bu kadar bedbinlikten biraz sıyrılmak için teselli arayalım, demek oralarda da gece köşe başına çiş yapanlar ve kaldırımlara sakızını atanlar varmış diyelim.
Amma şunu da ilâve edelim, bunları telâfi için hizmet yapan adamlar da varmış…

Sektörümüzün emektarlarından Mustafa Öğütçü’nün dünya tatlısı kızı, bizim efsane takımın başarılı tahsilât elemanlarından DİDEM (ÖĞÜTÇÜ) YAZLA, ömrünün baharında yakalandığı hastalığa yenik düştü. Sigortacı Gazetesi Ailesi adına tüm sevenlerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

Yorum yazın