Her iki dakikada bir kadın rahim ağzı kanserinden hayatını kaybediyor

 Her iki dakikada bir kadın rahim ağzı kanserinden hayatını kaybediyor

Her Ocak ayı rahim ağzı (serviks) kanseri farkındalık ayı kapsamında hastalıkla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. ilkkan Dünder, “Serviks kanserlerinde, erken dönemlerde genellikle bir belirti görülmüyor. Rahim ağzı kanserinin nedeni,  yüzde 99 olarak HPV görülüyor. Bu hastalıkta erken tanı çok önemli. HPV aşısı sayesinde hasta sayısı azalıyor” dedi.

Hem dünyada hem de ülkemizde kadınlarda en çok görülen kanser türü rahim ağzı (serviks) kanseri nedeniyle, her iki dakikada bir kadın hayatını kaybediyor. Ocak ayının rahim ağzı (serviks) kanseri farkındalık ayı olması nedeniyle, Prof. Dr. İlkkan Dünder, rahim ağzı kanserinden korunma yollarını ve tedavi süreçlerini anlattı.

Serviks kanserlerinin erken dönemlerinde genellikle bir belirti görülmediğini belirten Prof. Dr. İlkkan Dünder, “Hastaların şikayetleri arasında; vajinal akıntı, damla tarzında adet dışı kanamalar, kanlı akıntılar, cinsel temas sonrası kanama daha sıklıkla yer alıyor. İleri aşamalarda ise bu şikayetlerin yanı sıra halsizlik, kilo kaybı, kasık-bel ağrısı, bacaklarda şişlik gibi bulgular geliyor” dedi.

SERVİKS KANSERİNE KARŞI ALINABİLECEK EN ÖNEMLİ TEDBİR HPV AŞISI

HPV yani Human Papilloma Virus, serviks kanseri ve serviks kanserinin öncü lezyonlarının nedeni olduğunu belirten Prof. Dr. Dünder, günümüzde serviks kanserinin yüzde 99 nedeni olarak HPV’nin kabul edildiğini söyledi. Serviks kanserinden korunmak için alınabilecek en önemli tedbirin ise HPV aşısı olduğunu bildiren Prof. Dr. Dünder, “Yaklaşık 15 yıldır dünyada güvenle kullanılan ve mükemmel sonuçlar alınan HPV aşısı sayesinde, rahim ağzı kanseri tanısı konan hasta sayısı günbegün azalıyor. En büyük beklentimiz ise HPV aşısı sayesinde bu hastalığın yok olması. Aşının yanı sıra; monogamik (tek eşli) cinsel yaşam, prezervatif kullanımı, hijyene dikkat etmek, sigara ve benzerleri maddelerden uzak durmak, bağışıklık sistemini yüksek tutmak ve düşürebilecek nedenlerden uzak durmak bu hastalığa yakalanma riskini en aza indiren etkenler arasında” diye konuştu.

ERKEN TANI İÇİN DÜZENLİ KONTROL ÖNEMLİ

Prof. Dr. Dünder, rahim ağzı kanserinin tanı ve tedavi yöntemleri hakkında ise şunları söyledi: “Serviks kanserinin erken tanısı için; düzenli jinekolog kontrollerine gitmek, belli aralıklar ile smear testi yaptırmak, HPV varlığına baktırmak çok önemli. Olası şüpheli bir durumda kolposkopi yaptırılması ve gerekirse bu işlem yapılırken biyopsi alınarak tanının kesinleştirilmesi gerekiyor. Serviks kanseri, erken evrelerde cerrahi yöntemler ile daha ileri evrelerde ise kemoterapi ve radyoterapinin birlikte uygulanmasıyla tedavi ediliyor. Tedavi süreçlerini takiben, düzenli kontrollere gitmek de büyük önem taşıyor.”

İlginizi Çekebilir