Pandeminin kazananı elektronik sektörü

 Pandeminin kazananı elektronik sektörü

Euler Hermes, elektronik sektörünün durumunu, risklerini ve gelecek öngörüsünü değerlendirdiği Elektronik Sektörü Raporu’nu yayınladı. Rapora göre elektronik sektörü, güçlü talep ve fiyat artışları sayesinde pandemi döneminin açık ara kazananı oldu.

Euler Hermes’in elektronik sektörünün durumunu, risklerini ve gelecek öngörüsünü değerlendirdiği Elektronik Sektörü Raporu’na göre elektronik sektörü dünyanın dört bir yanından gelen benzeri görülmemiş güçlü talep ve fiyat artışları sayesinde pandemi döneminin açık ara kazananı oldu.

Endüstri sektörünün içinde büyük bir payı olan ve pazardaki eğilimlerin belirleyicisi konumundaki yarı iletkenler alt sektörü küresel satışlarını 2021 yılında yüzde 26’lık bir artışla 553 milyar dolara çıkararak tarihin en yüksek seviyesini gördü.

Rapora göre, yarı iletkenler sektörünün pandeminin kazananlarından biri olmasının 3 etkeni ise şöyle:

  • Tüketici elektroniğine yönelik alışılmadık derecede güçlü talep.
  • Arz/talep mekanizmasının esnek olmaması nedeniyle artan fiyatlar.
  • Daha yüksek fiyatlı, yeni nesil çiplerin piyasaya sürülmesiyle daha da iyileşen ürün karması.

Bununla birlikte, 2022 yılında nihai talep büyümesinin normalleşmesi ve yeni üretim kapasitelerinin hızla devreye girmesiyle bu 3 faktörün de etkilerinin hafiflemesi bekleniyor. Yine de satışlarda yüzde 9 artış yaşanarak ilk kez 600 milyar dolar çizgisinin aşılacağı öngörülüyor.

RİSK ORTAMI ZORLU OLMAYA DEVAM EDECEK

Talep artışı genel olarak olumlu bir görünüme sahip olsa da olumsuz dış şoklara karşı savunmasız olan sektörde risk ortamının zorlu olmaya devam etmesi bekleniyor. Raporda bulunan riskler arasında, 2020 ve 2021 yıllarında bilgisayarlar ve TV setleri gibi donanım satışlarında yaşanan patlamanın ardından 2022 yılında gelebilecek talep normalleşmesi yer alıyor.

Küresel sağlık krizinin tedarik zincirlerinde aksaklıklar yaratmaya devam etmesi ve imalata yönelik faaliyetlerin uzun süreli kesintiye uğraması bir diğer risk olarak raporda öne çıkıyor.

Geçmiş yıllarda eski ABD yönetiminin Çinli şirketlere yönelik kritik ABD yarı iletken üretim teknolojilerini ve ekipmanlarını ele geçirmesini engelleyecek bir dizi düzenlemeye gitmesi ve yeni yönetimin göreve başlamasından bu yana bu kısıtlamaları kaldırmaya yönelik adım atmaması da karşılaşılabilecek riskler arasında bulunuyor.

Olumsuz iklim olaylarının artan sıklığının da kârlılığı optimum kapasite kullanımına dayanan endüstri için risk yaratabileceği belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir