GRI Sigorta Genel Müdürü Rüstem Güngör: GRI Sigorta’da tarım sigortacılığının çok özel yeri olacak

 GRI Sigorta Genel Müdürü Rüstem Güngör: GRI Sigorta’da tarım sigortacılığının çok özel yeri olacak

KASIDER Başkanı Sema Tüfekçiler, tecrübeli isimlerle yaptığı röportaj serisine GRI Sigorta Genel Müdürü Rüstem Güngör ile devam ediyor. Güngör, “Ziraat mühendisiyim. Sektörde 30 yıl boyunca tarım sigortacılığı alanında çalıştım. Ofis içi çalışmalarımın yanı sıra özellikle sahada tarım sigortaları eksperi olarak yaptığım çalışmalar mesleki bilgi ve deneyimime çok büyük katkılar sağladı. Bu sebeple GRI Sigorta’da tarım sigortacılığının çok özel bir yeri olacak.

KASIDER Başkanı Sema Tüfekçiler, tecrübeli isimler ile yaptığı röportaj serisine GRI Sigorta Genel Müdürü Rüstem Güngör ile devam ediyor. GRI Sigorta’nın kuruluş hikayesini anlatan Güngör, şirketin öncelikleri arasında tarım sigortaları olduğunu belirtti ve “Ziraat mühendisiyim. Sektörde 30 yıl boyunca tarım sigortacılığı alanında çalıştım. Ofis içi çalışmalarımın yanı sıra özellikle sahada tarım sigortaları eksperi olarak yaptığım çalışmalar mesleki bilgi ve deneyimime çok büyük katkılar sağladı. Bu sebeple GRI Sigorta’da tarım sigortacılığının çok özel bir yeri olacak” dedi.

Kuruluş hikayenizi anlatır mısınız?

Sigortacılık sektöründe 30 yıllık geçmişe sahip bir profesyonel olarak en büyük hayallerimden biri, bir gün sigorta şirketi kurmak idi. Başak Sigorta, Güneş Sigorta ve Sompo Sigorta’da geçen profesyonel meslek yaşamımı takiben 2017 yılında emekli oldum ve bir sigorta acenteliği açtım. Bu girişim sigorta şirketi açmak yolundaki ilk adımı ve provasıydı diyebilirim. Söz konusu şirket 3 yıl gibi kısa bir zamanda önemli başarılar elde etti. Ülkenin en büyük acentelerinden bir tanesi oldu. Bir sonraki adım olarak sıra sigorta şirketi açmaya gelmişti.

Ziraat mühendisiyim. Sektörde 30 yıl boyunca tarım sigortacılığı alanında çalıştım. Ofis içi çalışmalarımın yanı sıra özellikle sahada tarım sigortaları eksperi olarak yaptığım çalışmalar mesleki bilgi ve deneyimime çok büyük katkılar sağladı. Bu sebeple GRI Sigorta’da tarım sigortacılığının çok özel bir yeri olacak. Tarım sigortacılığı alanında bu işi iyi bildiğimi tereddüt etmeden söyleyebilirim.

GRI Sigorta’da S.S.TARİŞ Pamuk Birliği Kooperatifi’ni ortak olarak yanımıza aldık. TARİŞ ve benzeri yapılar GRI Sigorta’nın vizyonunda önemli bir yer tutuyor olacak.

Sektör dışından da 3 yatırımcı ortak ile daha anlaşarak ruhsat alma çalışmalarımıza başladık. İnanın çok uzun ve zor bir dönem oldu. Sigortacılık Genel Müdürlüğü (SGM) ile görüştük. Mutabık kaldığımız şekilde çalışmalarımızı tamamlamak üzereyken bu makamda yönetim değişikliği oldu. Doğal olarak kendimizi bir kez daha yeni gelen yönetime anlatmak durumunda kaldık. Bu aşamadan sonra sigorta şirketlerinin finansal yeterliliklerini düzenleyen mevzuat değişti. Takiben pandemi döneminde SGM’nin fiziki denetim için genel müdürlüğümüze gelmesini beklerken, şehirler arası seyahat kısıtlaması getirildi. Tekrar bekleme sürecine girildi. Daha sonra Haziran ayının başında seyahat kısıtlaması kaldırıldı. SGM lağvedildi. Yerini Cumhurbaşkanlığı kararı ile SEDDK kuruldu. Gerçekten de kitabı yazılabilecek, filmi yapılabilecek bir kuruluş sürecini takiben nihayet 5 Ekim 2020 günü branş ruhsatlarımızın onayını aldık.

Kuruluşunuzun İzmir’de olmasının avantajları neler olacak?

İzmir benim neredeyse son 40 yılımı geçirdiğim şehir. Üniversiteyi bu kentte okudum. Sevgili eşim ile İzmir’de tanıştım; evlendim. Çocuklarımız bu kentte doğdu, okudu, büyüdü. Profesyonel hayatım boyunca çok defa İstanbul’a gitmem yönünde iş teklifleri aldım, hiçbirini kabul etmedim. İzmir sevgimi kariyer fırsatlarına değişmedim. Ben Giresun ili Bulancak ilçesi doğumluyum. Memleketimi çok severim ama, İzmir aşığıyım. İzmir’de yaşamak ve çalışmak bir ayrıcalıktır. Personel motivasyonun yüksek olması ve genel giderler maliyetlerinin düşük olması İzmir’de bir şirket açmanın avantajlarındandır.

Sektörde farklı yapmayı planladığınız neler var?

GRI Sigorta tarım sigortacılığı alanında önemli farklılıklar yaratacak. TARSİM ürünlerini zenginleştirecek bir takım yeni ürünler sunacağız ki, biz bunlara kısaca tamamlayıcı tarım sigortası diyoruz. Wording ve fiyatlama çalışmaları neredeyse bitti. Reasürans programı üzerinde görüşmelerimiz devam ediyor.

Ağırlıklı olarak hangi branşlarda hizmet vereceksiniz ve dağıtım kanallarınızın teşkilatı nasıl olacak?

Tarım sigortaları yoğunlaşma alanımız olacak. Acenteye inanan bir şirketiz. Direkt satış kanalı kurup acentemiz ile rekabet etmeyeceğiz. İnternet üzerinden satış yapmayacağız. Satış kanalımız profesyonel acentelerimiz olacak. Tariş ve benzeri yapılar bizim için önemli. Çok sayıda birlik ve kooperatifler ile yürüteceğimiz ortak projelerimiz olacak.

Sektörde dijitalleşme gündemini nasıl değerlendiriyorsunuz ve sizin bu konudaki planlarınız neler?

Dijitalleşme özellikle COVID-19 sonrası dönemde artan öneme sahip yadsınamaz bir gerçek. Dijital etkileşimlere olan ihtiyacın artacağı doğrudur. Bu alanda da tabi ki gerekli yazılım ve altyapı çalışmalarını yapacağız. Teknolojiyi daha çok acentelerimiz, müşterilerimize daha iyi hizmet vermek için kullanacağız. Mobil yazılımlar ile bunu destekleyeceğiz. Sosyal medya ile paydaşlarımızla sürekli iletişimde olacağız.

KASIDER ile işbirliği olanaklarınız neler olabilir?

Kadın Sigortacılar Derneği ile muhtelif etkinlikler yapabiliriz. GRI Sigorta olarak sosyal sorumluluk projeleri her zaman önceliğimiz olacak. Genel Müdürlük binamızın giriş katında GRI ART adında bir sanat galerisi açıyoruz. Hazırlıklar son aşamaya geldi. GRI ART içinde bir çocuk kütüphanemiz olacak. İsteyen çocuğumuz gelsin, ilgilendiği kitabı sıcak sütünü içerken okuyabilsin istiyoruz. Dolayısıyla, özellikle sosyal sorumluluk projelerinde iş birliği içinde olabiliriz. Pandemi sürecinin gelişimine göre zaman içerisinde KASIDER ile bu birlikteliği detaylandırabiliriz.

Avatar

Esra Nur Mocu

İlginizi Çekebilir