Gençlerin hedefi sigortacılıkta kariyer yapmak

Mezun olduktan sonra ilk kez sigorta şirketinde çalışmaya başlayan genç arkadaşlarımız bu ayki sayımızda sektörle ilgili kısa zamanda edindikleri deneyimlerini ve görüşlerini aktardı.
Gençler, kariyerlerine sigorta sektöründe devam etmek istediklerini ifade etti.
Çevrelerinde en çok bireysel emeklilikle ilgili sorularla karşılaştıklarını söyleyen gençler, trafik ve kasko ile ilgili konularda da merak edilen birçok konu olduğunu belirtti.
Kendi jenerasyonlarının bundan önceki jenerasyona kıyasla daha bilinçli olduğunu söyleyen gençler, yine de sigorta konusunda daha fazla bilginin aktarılması gerektiğini, gerekirse okullarda sigortayla ilgili eğitim verilmesinin yararları olacağını vurguladılar.

1- Neden bir sigorta şirketinde çalışmak istediniz?
2- Bu sektörde çalışmadan önce sigorta konusunda yeterince bilinçli miydiniz? Sektöre karşı merak duyuyor muydunuz?
3- Sizce sizin jenerasyonunuz sigorta konusunda bilinçli mi?
4- Sigorta şirketinde çalıştığınız için size en çok hangi sorular soruluyor, çevrenizde hangi konular daha çok merak ediliyor?
5- Bu sektörde kariyer yapmak istiyor musunuz?
6- Sigorta sektöründe çalışmanın artıları ve eksileri sizce nelerdir? Sigortacılık sizi tatmin ediyor mu?
7- Sigorta işine girdikten sonra sizi şaşırtan şeyler neler oldu? Her şey hayal ettiğiniz gibi miydi?
8- Sektörle ilgili keşke şu olsaydı ya da olmasaydı dediğiniz ne var?
9- Sigorta şirketinde çalışmasaydınız, ne olmak isterdiniz?

Doğacan Kervancı Ticari ve Kurumsal Teknik Departmanı Uzman Yrd. AXA SİGORTA (çalışma süresi 2 ay)
1 İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunuyum. Mezun olduktan sonra Yapı İşletmesi Yüksek Lisansı’na başladım ve ikinci senesinde sigortacılıkla tanıştım. Mülakatta aldığım bilgiler ve kendi araştırmalarım sonucu bu işi severek yapabileceğimi düşünerek ilk işime Axa Sigorta’da Uzman Yardımcısı unvanıyla underwriter olarak başladım.
2 Üç aylık süreç geride kaldı ve geriye dönüp baktığımda sigorta sektörünün derinliği konusunda çok yüzeysel fikir sahibi olduğumu görüyorum.
3 Arkadaş çevremden gördüğüm kadarıyla içinde bulunduğum jenerasyon da sektör konusunda yeterince bilinçli değil.
4 Ticari ve kurumsal sigortacılık gündelik hayatta çok ön planda olmadığı için bu konularla alakalı çok az soruyla karşılaşıyorum ve sigortacılığın bu tarafını onlara anlatmaya çalışıyorum.
5 Henüz üç ay oldu ama sigorta sektöründe underwriter olarak çalışma hayatına başlayarak doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum.
6 Kurumsal teknik departmanının en güzel tarafı her gün farklı işlerle karşılaşıyoruz. Bu işlerdeki riskleri tespit etmek ve olası durumları değerlendirmek işi rutin olmaktan çıkarıyor.
7 Departmandaki çalışanların sıcakkanlı olması işe adapte olmamı kolaylaştırdı.
8 Şu an için bu soruya cevap vermenin erken olduğunu düşünüyorum.
9 Sigorta sektöründe çalışmaya başlamasaydım, inşaat firmalarının teklif departmanında çalışmayı hedefliyordum.

Melis Ünlü Kişisel Sigorta Danışmanı GENERALİ SİGORTA  (çalışma süresi 2 ay
1 Uludağ Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. Akrabalarımın uzun yıllar işlettikleri bir sigorta acentesi vardı. Onlarla birlikte büyüdüğüm için sigortacılık sektörünü yakından tanıyorum.
2 Sektöre dair merakım hep vardı ama öğrenmeye başladıkça ilgim daha da arttı.
3 Sigorta yaptırmanın önemi ve gerekliliği konusunda kendi yaş grubumdaki insanların yeteri kadar bilinçli olmadığını düşünüyorum.
4 Bilinçli kişilerden gelen sorular daha çok ürünler arasındaki farklılıkların ne olduğu yönünde olurken daha az bilgi sahibi olanlar sigortayı neden yaptırması gerektiğini, bütün bir yıl ödeme yapıp herhangi bir hasarla karşılaşmadığında yaptığı ödememin boşuna mı gittiği şeklinde oluyor.
5 Şirketimin genç, dinamik çalışma ortamı ve yakaladığımız ekip ruhu beni bu alanda çalışmaya devam etmek konusunda heveslendiriyor.
6 Güvensizlik. Bu durum sigortacılık konusunda yeteri kadar bilinçlenmediğimiz için de devam ediyor.
7 Sigortacılık sektöründe çalışmaya başladığım günden bu zamana kadar beni şaşırtan bir olay olduğunu söyleyemem.
8 Sektörden ziyade tüketicilerin sigortacılığa karşı daha bilinçli olmasını çok istiyorum. Özellikle zorunlu olan sigorta ürünü sayısının artırılması gerektiğini düşünüyorum. Başımıza kötü bir şey gelmeden maalesef tedbir almayı düşünmüyoruz.
9 Bu sektör dışında da başka bir işte çalışamazdım düşünüyorum.

Tolga Dursun Kişisel Sigorta Danışmanı – GENERALİ SİGORTA  (çalışma süresi 3 ay)
1 Üniversitede sigortacılık bölümünden mezun oldum. Akademik eğitimini aldığım bir işte kariyerime devam etmek istediğim için sigorta şirketinde çalışmanın benim için doğru bir karar olacağını düşünüyordum.
2 Sigortacılık bölümünde öğrenci olduğum için hem okuldaki derslerim gereği hem de kişisel merakım sebebiyle sigortacılık sektörüne dair gelişmeleri yakından takip ediyordum.
3 Kendi yaş grubumdaki kişilerin sigortaya karşı daha bilinci yaklaştığını görüyorum. Özellikle sigorta yaptırma konusunda daha duyarlı ve bilgi sahibiyiz.
4 En çok zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortasının merak edildiğini görüyorum.
5 Aldığım akademik eğitimle kurumsal bir sigorta şirketinde kariyerime başlamak istiyordum ve öyle de oldu.
6 Sigorta sektöründe çalışmak kişiye sigorta yaptırmanın aslında ne kadar büyük bir zorunluluk olduğu ve sağladığı avantajları bütünde görmek konusunda önemli kazanımlar sağlıyor.
7 Profesyonel çalışma hayatına başladığımda beni şaşırtan çok büyük olaylarla karşılaştığımı söyleyemem.
8 Sektörün gelişimine katkı sağlayacak önerilerde bulunmayı çok isterim, ancak bunun için biraz daha tecrübe sahibi olmam gerektiğini düşünüyorum.
9 Sigortacılık kariyerime başlamasaydım sanırım satış pazarlama alanında kariyerime devam ederdim.

Gizem Çınar Aktüerya Uzman Yardımcısı LIBERTY SİGORTA  (çalışma süresi 3 YIL)
1 Bölümümde (Aktüerya Bilimleri) sigortacılıkla alakalı eğitimler verilmesinden dolayı sigorta şirketinde çalışmak istedim.
2 Her ne kadar bölüm zaten sigortacılıkla iç içe olsa da eksik kalan ve merak edilen konular vardı.
3 Sektörde bilincin artmasından dolayı jenerasyondaki bilincin de arttığını düşünüyorum.
4 İş tanımım, satışla ilgilenip ilgilenmediğim, trafik sigortasında yardımcı olup olamayacağım bana sorulan sorular arasında.
5 Evet.
6 Sigorta sektörü değişimlerden en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Dolayısıyla gelişime ve kişinin kendisini geliştirmesine açık. Aynı zamanda bu değişimlerin olumsuz etkilerini de öncelikli görebilme ihtimali de var. Genele bakıldığında sektörden memnun olduğumu söyleyebilirim.
7 İşlerin bu kadar içinde olabileceğimi hayal etmemiştim. Bu beni olumlu yönde şaşırttı.
8 Sektördekilerin dışarıya kapalı olduklarını düşünüyorum. Daha dışa dönük ve paylaşımcı olunabilir.
9 Bankacılık sektöründe çalışmak isterdim.

Caner Erganiş Dış Kaynak Yönetimi Uzman Yardımcısı LIBERTY SİGORTA (çalışma süresi 3 YIL)
1 Geleceğin mesleği olarak lanse edilen sigorta sektörüne ilk adımı lise eğitimimle birlikte atmış bulundum. Akabinde şirketimizde staj yapma imkanı buldum. Üniversite eğitimimi de aynı şekilde sigorta üzerine aldım ve böylelikle sektöre girmiş bulundum.
2 Uzun süre lise stajyeri olarak şirketimizde çalıştığım için tüm merak ettiğim soruların cevabını uzman arkadaşlarımızdan edindim.
3 Liselerde sigorta bölümleri açıldığı için bence geçmişe göre evet.
4 En çok karşılaştığım sorular,  ‘Benim aracın poliçesini kaça yaparsın?’, ‘Bizim bir arkadaş kaza yapmış poliçeden nasıl alırız?’, son olarak ‘Ben ne zaman emekli olurum?’
5 Farklı sektör düşünmüyorum.
6 Artıları muhtemel kaza anında neler yapılması gerektiği hususunda fazlasıyla bilgi sahibiyim. Eksileri, sektörün çok büyük olduğunu düşünmüyorum.
7 Şaşırtan çok şeyle karşılaşmadım. Uzun lise stajyerliğim bana çok deneyim kattı.
8 Mevzuat. Tez zamanda sigorta sahtekarlığının önüne geçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Suistimale en açık sektör olduğunu düşünüyorum.
9 Astronot.

Kardelen Günay İnsan Kaynakları NN HAYAT VE EMEKLİLİK  (çalışma süresi 6 AY)
1 Aslında en başında sigortacılık sektöründe kendimi bulmam biraz tesadüf oldu. Ama bu tesadüf sigorta sektörünü daha yakından tanımamı, sevmemi ve aklımdaki tüm soru işaretlerini gidermemi sağladı.
2 Yeterince bilinçli olmadığımı işin içine girdikten sonra daha iyi anladım. Hem dışarıdan görünüş olarak hem de araştırmalarım sonucunda elde ettiğim bilgiler olarak gerçekten dikkatimi çeken ve merak ettiğim bir sektördü.
3 Yeterince bilinçli olduklarını düşünmüyorum. Bu konuda daha fazla çalışma yapılmalı. Örneğin bu bölümlerde okuyan ya da merak eden öğrenciler için staj imkanları sağlanmalı, var olan staj süreçleri artırılmalı.
4 Genelde sigortacılık ve bankacılık sektörleri karıştırılıyor. Çalışma ortamları, sağlanan imkanlar, iş tanımları en çok merak edilen sorular arasında.
5 Evet, kariyerimi bu sektörde devam ettirmeyi çok istiyorum. Sigortacılık sektörü gerçekten dinamik, fırsatlara açık ve gün geçtikçe gelişen bir sektör. Sektörde yakın zamanda yaşanılan otomatik katılımın da yürürlüğe girmesi bilinirliğini daha da artıracak.
6 Sektörün tatmin edici birçok özelliği var. Eksiden ziyade artılarının olduğu düşüncesindeyim. Yeniliklere ve fırsatlara açık ve gün geçtikçe gelişen bir yönünün olması sektörün bence en büyük artılarından biri. İlerleyen dönemlerde insanların Bireysel Emeklilik Sistemi’ne daha fazla yönelmesiyle hem kendileri tasarruf alışkanlıkları edinecek hem de sektörün daha da büyümesine katkıda bulunacaklar.
7 Çalışma koşulları çok iyi, çalışma ortamı ve insan ilişkileri çok iyi, iş tanımları tatmin edici, araştırmaya ve geliştirmeye aynı zamanda gelişmeye de çok müsait.
8 İnsanların daha fazla bilgi sahibi olmasının sağlanması ve daha çok insana ulaşılması, bilinçlendirilmenin arttırılması olarak bahsedebilirim.
9 Yeni mezunum ve kariyerimin henüz çok başındayım. Şu an istediğim koşullarda çalışıyorum ve sigortacılık sektöründe olmaktan mutluluk duyuyorum.

Ece Seçkin Aktüerya NN HAYAT VE EMEKLİLİK  (çalışma süresi 9 AY)
1 Ben Aktüerya mezunuyum. Mesleki eğitimini aldığım alanda kariyer yapmayı hedeflediğim için özellikle bir sigorta şirketinde çalışmak istedim.
2 Üniversite döneminde sektörün önde gelen isimleriyle tanışmak ve sektör hakkında bilgilenmek için fırsatlarımız oluyordu. Merak ettiğim çok fazla şey vardı, ancak sektörün içine tam anlamıyla girdiğim zaman meraklarımı giderebildim. Hâlâ gidermeye devam ediyorum.
3 Eski jenerasyonlara kıyasla kendi jenerasyonumun daha bilinçli ve hatta ilgili olduğunu söyleyebilirim. Bunda ülkemizde sigortacılığın hızla gelişiyor olması ve buna bağlı olarak sigorta reklamcılığının renkleniyor olması büyük bir role sahip.
4 En çok merak edilen konular Bireysel Emeklilik Sistemi ve sigorta primlerinin neye göre değişkenlik gösterdiği.
5 Şu anda çalıştığım sektörden memnunum.
6 Bence sigorta sektöründe çalışmanın eksisi, bu sektörde teknik anlamda uzmanlaşan birinin, başka bir sektöre geçtiğinde zorluk yaşayabilecek olmasıdır.
7 Sigortacılık alanında işe başladıktan sonra ne kadar çok mevzuatın olduğunu, her şeyin nasıl sağlam temellere dayalı olduğunu gördüm ve bu anlamda beklediğimden fazlasını buldum diyebilirim. Bunun dışında sektörün dinamikliği ve kalitesi hayal ettiğim gibi.
8 Özellike hayat dışı branşında keşke regülasyonlar bu kadar çok değişmese diyorum.
9 Sigorta şirketinde çalışmasaydım yine dinamik, gelişmekte olan ve sayısal becerilerimi kullanabileceğim teknik bir işte çalışmak isterdim.

Ali Duyar Kaza Teknik Uzman Yardımcısı DOĞA SİGORTA  (çalışma süresi 14 ay)
1 Sigorta sektörünün Türkiye ve dünyada gelişmekte olan ve devamlılığını sağlayacak bir sektör olduğundan dolayı bir sigorta şirketinde çalışmayı seçtim.
2 Sektör hakkında araç sigortalarıyla ilgili bilgilerim vardı, fakat diğer mal veya can sigorta sigortaları hakkında pek fazla bir bilgim yoktu.
3 Bizim neslimizde sigorta konusunda genellikle sektörde çalışan veya sigortacılık bölümü okuyan kişiler daha bilinçli.
4 Sigorta şirketinde çalışmamda genellikle oto ve ev sigortaları ile ilgili sorular soruluyor.
5 Sigorta sektöründe kariyer olarak üst yönetimi hedefliyorum. Bu konuda gerekli tecrübe edinmeye ve bilgi birikimi yaparak çalışmaya devam ediyorum.
6 Sigorta sektöründe çalışmanın artıları tüm sigorta konularına hakim ve her konuda söz sahibi olabilmek. Eksileriyse tüm sigortacılara yapılan bilinçsiz insanların yaptığı yorum ve muameleler.
7 Sigorta işine girdikten sonra beni şaşırtan birçok konu oldu. Bu konular her nesnenin sigorta yapılabileceği konusuydu.
8 Türkiye’de oluşamayan bir kurumsallık mevcut ve tarifelerin serbest olması şirketlerin etik olmayan rekabetleri gibi koşullar oluşmaktadır. Bu sebeple sigortacılık kişilerin bilincine sadece hasarın ödenmesi olarak yansımakta. Bu bilincin daha geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
9 Sigorta şirketinde çalışmasaydım finans veya bankacılık sektöründe çalışmak isterdim. Kurumsal şirketlerde çalışmak isterdim.

Çağlar Ünsal Yatırım Yönetimi NN HAYAT VE EMEKLİLİK  (çalışma süresi 2 AY)
1 Sigorta şirketlerini araştırdığım dönem özellikle 2013 sonrasında “Bireysel Emeklilik’te devlet katkısı dönemi” ile başladı. Türkiye’deki tasarruf artırma yolunda atılan bu adım oldukça ilgimi çekti ve beni sigorta ve emeklilik şirketlerinde çalışmaya teşvik etti.
2 Çoğu insan gibi ben de sigorta şirketlerinin çalışma mekanizması hakkında bilgi sahibiydim, ancak bu sektörde çalışmaya başladığım zaman oldukça farklı perspektiften sigorta şirketlerinin işleyişini görme ve yapılan işleri daha derinden tanıma fırsatı buldum. Sektör hakkında merakım ‘Bireysel Emeklilik’ yapısını ve sürecini öğrenmemle başladı diyebilirim.
3 Evet, kesinlikle ben Y kuşağının, X kuşağına göre daha bilinçli olduğuna inanıyorum.
4 Çevremdekiler genelde şirketlerin fon performansları ve alternatif yatırım araçları hakkında görüşlerimi soruyor.
5 Evet, istiyorum. Kendime daha fazla artı katabileceğime inanarak bu sektörü seçtim. Önümde alternatif sektörler de olmasına rağmen ısrarla hedefim doğrultusunda hareket ettim.
6 Yabancı ortaklıkların oldukça fazla olduğu bir sektör. Eksilerinden bahsedecek olursak, sigorta ürünlerine insanların bakış açısı diyebilirim. Bir diğer kötü özellik de ‘Bireysel Emeklilik’ başlığının tam olarak anlatılamaması ve algılanamaması.
7 Her anlamda yeni kazanımlar elde edeceğim için kendimi çok şanslı hissediyordum.
8 Sigortanın mantığını ve işleyişini, tasarruf bilincini profesyonel bir şekilde bireylere sunabilirsek bu sektörün gelişimi için oldukça önemli bir adım atmış olacağımıza inanıyorum.
9 Sporla uğraşan biri olurdum.

Ebru Çetin Reasürans ve Özel Riskler Uzman YRD. DOĞA SİGORTA  (çalışma süresi 4 ay)
1 Eğitim gördüğüm bölüm itibarıyla (Aktüerya Bilimleri).
2 Üniversitenin ilk yıllarından bu yana aktüer olmak istiyordum. İlk defa aile dostumuzun acentesiyle de o yılda çalışmaya başladım.
3 Sigorta, ekonomi, maliye, finans gibi bölümlerde eğitim gören ve ailesi sigorta sektörüyle yakın ilişki içerisinde olan veya ailesi bu sektörde çalışan arkadaşlarımın çoğu bu konuda oldukça bilinçli.
4 “Sizin şirkette trafik ve kasko primleri ne kadar?” sorusuyla çok sık karşılaşıyorum. Çevremde farklı sigorta şirketlerinden trafik veya kasko poliçesi almış sigortalılar bana teminatlarına bir bakmamı ve daha uygun fiyatlı hangi şirketin olduğunu soruyorlar. “Hasarı en çabuk hangi şirket ödüyor?” gibi sorular da en çok merak edilenler arasında.
5 Bir aktüer olarak kariyer yapmak istiyorum.
6 Sanırım sigorta şirketinde beni yalnızca aktüerya ve reasürans tatmin ediyor.
7 Aslında işin içine girdikten sonra hayal ettiğimden daha derin olduğunu gördüm. Her gün öğrendiğim detaylar beni daha da meraklandırdı ve içimde yeni detayları öğrenme arzusu doğdu. Özellikle reasürans hayal ettiğimden daha çok mutlu etti beni.
8 Sektörde henüz çalışmaya başlamış birisi olarak sanırım bu analizi yapmak benim için biraz erken.
9 Politik alanda uzmanlaşan bir aktüer olup devlet planlamada yer almak en büyük hayallerimden birisi. Bir de hep bilim kadını olmak istedim.

Aslı Karapınar İnsan Kaynakları NN HAYAT VE EMEKLİLİK  (çalışma süresi 10 AY)
1 İnsanların bugünlerini ve yarınlarını güvence altına alan bir sektörde çalışmak bana mutluluk verdiği için sigorta şirketinde çalışmak istedim.
2 Hayır yeterince bilinçli değildim, ancak fırsat buldukça araştırma yapıp bilgi edinmeye çalışıyordum. Sektörle ilgili merakım vardı.
3 Ne yazık ki yeterince bilinçli olduklarını düşünmüyorum.
4 Bireysel Emeklilik ile ilgili sorular soruluyor genelde, Bireysel Emeklilik süreçleri ve devlet katkısı ile ilgili konular merak ediliyor.
5 Olabilir, henüz uzun vadeli bir planım yok.
6 Artılarından en önemlisi kişilerin hayatlarına katkıda bulunmak. Ancak yeterli sayıda insanın bu konuya önem verdiğini düşünmüyorum. Bu durum için de eksi diyebilirim.
7 Hayal ettiğimden daha dinamik ve eğlenceli bir sektör.
8 Keşke daha fazla kişiye ulaşabilsek.
9 Daha kariyerimin başında olduğum için farklı sektörleri de deneyimlemek isterim. Ancak çalıştığım sektörden çok memnunum.

Yorum yazın