Geleceğin girişimleri Big Bang Start-Up Challenge’da yarıştı

 Geleceğin girişimleri Big Bang Start-Up Challenge’da yarıştı

İTÜ ARI Teknokent’in Kuluçka Merkezi İTÜ Çekirdek’in her yıl desteklediği girişimlerin en iyilerinin belirlendiği Big Bang Start-up Challenge etkinliğinde verilen ödüller ve yapılan yatırımların toplamı 450 milyon lirayı geçti. Geçen sene olduğu gibi, insurtech girişimler yine etkinliğe damga vurdu. İTÜ Çekirdek Insurtech Program paydaşı olan 6 şirket toplamda 660 bin lira ödül verdi.

Her yıl İTÜ Çekirdek’e başvuran girişimlerden en iyilerinin belirlediği Big Bang Start-up Challenge etkinliği, bu sene “Öncüler” mottosuyla 2 Aralık 2021 Perşembe günü gerçekleştirildi. Serdar Kuzuloğlu’nun ana sahne sunuculuğunu üstlendiği, Geveze’nin sahne arasında girişimlerle gün boyu röportajlar yaptığı Big Bang Start-up Challenge, bu yıl da online olarak gerçekleştirilerek benzersiz bir deneyime ev sahipliği yaptı. Big Bang’de izleyiciler birçok eğlenceli ana da şahitlik etti.

83 TEKNOLOJİK GİRİŞİM BIG BANG’DE YERİNİ ALDI

Yıl boyunca Türkiye’nin her şehrinden binlerce başvuru alan İTÜ Çekirdek’in 83 yarı finalistinin sanal stantları ziyaretçiler tarafından gezilirken; bu girişimler arasından sahneye çıkmaya hak kazanan 20 girişim Big Bang sahnesinde sunumlarını gerçekleştirdi. Sunumların ardından ödüllerin verildiği törene geçildi.

Bu yıl 10. yaşını kutlayan Big Bang, girişimlerin aldığı 458 milyon liralık ödül, nakit ve yatırıma şahitlik etti. Big Bang 2021’de 36 girişim 7 milyon 780 TL’lik nakit ve ödüle kavuşurken; 10 girişim aldıkları toplam 26 milyon 251 bin TL’lik yatırımı ilk defa Big Bang sahnesinde açıkladı. 2021 yılı içerisinde yatırım alan 41 İTÜ Çekirdek girişiminin aldığı 424 milyon 78 bin 180 TL’lik yatırım ise Big Bang’de topluca anons edilerek kutlandı. TOP 20’de yer alan girişimler arasında alınan ödül, nakit ve yatırımlarla ilk üçte yer almaya hak kazanan girişimler; Evodice, DeepSport ve Kozalak oldu.

INSURTECH PROGRAMI İKİNCİ YILINI TAMAMLADI

Ülkemizdeki insurtech ekosisteminin gelişmesi ve desteklenmesi adına çok önemli bir adım olan İTÜ Çekirdek Insurtech programı ikinci yılını doldurdu. Sigorta alanına yönelik, yenilikçi, yaratıcı ve teknolojiye dayalı çözümler üreten insurtech girişimlerin sayısının artması, sektörümüz açısından büyük önem taşıyor.

Bu iki yıllık dönemde toplam 149 girişim program kapsamında desteklendi. Bu yılki program paydaşları olan Agesa Emeklilik, Agito, Aksigorta, Axa Sigorta, HDI Sigorta ve Türkiye Sigorta şirketleri yıl boyunca girişimcilerle birlikte oldu.

BENLİ’DEN GİRİŞİMCİLERE DESTEK MESAJI

Etkinliğin açılış bölümünde, Insurtech program paydaşı olan şirketler adına girişimci adaylarına seslenen Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, “Hayatımızın her alanında olan sigorta sektörü; teknolojik gelişimi, insan güvenliğini, konforunu ve yaşam kalitesini artırmak için büyük bir önem taşıyor. Tam da bu sebepten sigorta şirketlerinin girişimcilerle beraber bu sektörle ilgili farkındalık yaratmak, teknolojilerine katkı sunmak ve ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla aynı programda buluşmaları çok anlamlı bir görev. 2 yıl önce başlattığımız İTÜ Çekirdek Insurtech Programı ile şimdiden pek çok girişime destek sunduk ve sektördeki gelişime onları da kattık. Örnek olarak, akıllı emeklilik sürecini yapay zekâ destekli teknolojiyle iyileştiren, sigorta fiyatlaması üzerine algoritmalarla çalışan, modelleme ve davranışsal fiyatlama optimizasyonu yapan, oto kaza hasar süreçlerini yapay zeka ve görüntü işleme teknolojileriyle uçtan uca dijitalleştiren, kurumların siber güvenlik açıklarının keşfedilme, doğrulanma ve raporlanma ihtiyacını blok zincir tabanlı bir platformla sağlayan girişimlerimiz var. 2 yılda bunlar olduysa 5 yılda ya da 10 yılda neler olabilir ancak hayal edebiliriz” dedi.

Atilla Benli, sözlerine şöyle devam etti: “İnanıyorum ki, bu işbirliği ve program önümüzdeki dönemde çok daha güzel başarılara imza atacak. Ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasında ve küresel rekabetteki gücünü artırmasında en stratejik alanlardan biri olarak değerlendirdiğimiz teknoloji alanında faaliyet gösteren girişimlere sunduğumuz desteği devam ettirmeye kararlıyız.”

İTÜ ÇEKİRDEK INSURTECH PROGRAMI ÖDÜLLERİ

Yıl boyunca verilen eğitimlere ek olarak, insurtech girişimler paydaş şirketlerin yöneticilerinden mentorluk desteği aldılar. Aynı zamanda, paydaş şirketler ile birlikte üzerinde çalıştıkları ürünlerin geliştirme sürecine odaklandılar. Paydaş şirketlerin sağladığı katkının önemli bir parçası da, Big Bang sahnesinde verilen ödüller. Bu yılki etkinlikte, 6 paydaş şirket belirledikleri insurtech girişimlere toplamda 660.000 TL nakit ödül verdi.

‘100 MİLYON LİRALIK FON İÇİN ADIM ATTIK’

Paydaş şirketler tarafından isim sırasına göre verilen ödüllerde ilk sahneye çıkan Agesa Genel Müdürü Fırat Kuruca oldu. Kuruca, “Kurumların bu tür girişimlerin desteklemesi için önemli bir sosyal rolü olduğuna inanıyoruz. Insurtech denen bir kavram var ve bu etkinlikteki altın sponsorlardan 6 tanesi sigorta şirketi. Bu aslında bir ipucu veriyordur. Sigorta şirketleri dünyada teknolojik açıdan gelişime ihtiyacı olan en önemli sektörlerden bir tanesi. Bunun yanında ciddi anlamda finansal kaynaklara da sahip. Başta insurtech’ler olmak üzere bu tür girişimleri ciddi oranda destekliyoruz” dedi. Kuruca, sözlerine şöyle devam etti: “Agesa olarak yaklaşık 1,5 milyon bireysel emeklilik müşterimiz var. Bu katılımcıların yaklaşık 40 milyar liralık birikimleri var. Bu birikimlerin bir miktarını bu finansal sektör aracılığıyla girişim ekosisteminde değerlendirelim dedik. Geçen sene bu zamanlarda yaklaşık 100 milyon liralık bir fon kurmak için adım attık. Benzeri pek çok inisiyatif de sektörümüz aracılığıyla umarız ilerideki dönemde hayata geçecektir.”

Kuruca’nın ardından sahneye çıkan Agito Genel Müdürü Mutlu Uğursal insurtechlerin girişim sistemindeki önemini vurgulayarak, kendilerinin de insurtech platformunda yer alan bir şirket olduklarını ve girişimcileri desteklemek istedikleri söyledi.

‘İYİ Kİ GİRİŞİMCİLER VAR’

Bir sonraki ödülü veren ve kariyerinin daha da ilerleyen döneminde bir girişimci olmayı düşündüğünü ifade eden Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, “Geçen yıl da bu heyecanı online yaşamıştık, bu sefer bir arada olmak muazzam bir duygu. Bu etkinlikte iki girişime müjdemiz var. Gerçekten 30 yıldır beyaz yakalı biri olarak girişimciliğe özenmişimdir. Bu nedenle girişimcilerimize gıpta ediyorum. O fikri bulmak, acı noktasını bulmak, ihtiyacı tespit etmek, bunu hayata geçirmek için koşturmak, kaynak aramak, bunu bir girişim haline getirip sermayedara satmak, para kazanmak ve daha ileriye gitmek için kaynak peşinde koşmak gerçekten akıl kârı bir iş değil. İyi ki varsınız, iyi ki bunların peşinden koşan girişimciler var” sözlerini kullandı.

‘ÇİFT YÖNLÜ KAZANIM’

Axa Sigorta Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Firuzan İşcan ise Axa Sigorta’nın ödüllerini vermeden önce, “Sigorta hasar anında aklımıza geliyor. Biz sadece ödeyen olmaktan ziyade, ödeyenden çözüm ortağına dönüşmek yolunda ilerliyoruz. İTÜ Çekirdek programı içerisinde de çift yönlü kazanımlarımız oldu. Şirketimizin içindeki girişimcilik ruhunu beslemek için birçok girişimle beraber çalıştık. 200’den fazla girişimi dinledik. 80 girişimci arkadaşımıza mentorluk desteği verdik ve bizim için sonunda burada olmak çok gurur verici” açıklamalarında bulundu.

‘YETENEKLERİ TÜRKİYE’DE TUTMAK ZORLAŞIYOR’

HDI Sigorta’nın ödülünü takdim eden HDI Sigorta Bilgi Teknolojileri ve Dijital Çözümler Genel Müdür Yardımcısı Emrah Çalık, sigortanın geldiği noktadan bahsetti. Çalık, “Sigortacılar ben sektöre girdiğimde sadece hasar anında akla gelen insanlardı. Bugün kombi bakımından, halı temizliğine ve perde yıkmaya kadar her alanda hizmet anlamında akla gelen sektörlerden bir tanesiyiz. Son dönemde 10 yazılım geliştiricimizden 2 tanesini yurtdışına göndermek durumunda kalıyoruz. 5 tanesi de yurtdışına gitmek için fırsatları kovalıyor. Biz İTÜ Çekirdek olmak üzere bu arkadaşları burada tutmak için girişimde bulunmalıyız. Bu arkadaşları tutalım, girişimleri burada yapsınlar, biz de bu teknolojileri dünyaya pazarlayalım” şeklinde konuştu.

‘DAHA PROAKTİF BİR SİGORTA ANLAYIŞINA İHTİYACIMIZ VAR’

Sigorta sektöründe son ödülü veren ise Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat ve Emeklilik Strateji, Dijital Dönüşüm ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Bilal Türkmen oldu.

“Sektörümüzün bir anlaşılma problemi var” diyen Türkmen, sözlerini şöyle noktaladı: “Geleceği konuşmak yerine korunmayı konuşuyoruz. Böyle bir dünyada da soyut kalmaya mecburuz. Soyut kaldığınız yerde müşterilerin hayatlarına dokunma şansınız olmuyor. Demek ki bizim daha proaktif sigorta anlayışına ihtiyacımız var. Sigorta anlayışını ‘sonradan önceye’ evirmeye ihtiyacımız var. Eğer bunu yaparsak müşterilerimizin hayatlarında daha fazla yer alırız. Örnek olarak; kasko kazayı engelleme sorumluluğunu üstlenebilir. En kıymetli varlığımız sağlıksa, sağlıklı yaşamı destekleyen uygulamalarla sigorta bütünleşebilir.”

İlginizi Çekebilir