Felsefe nedir? Din nedir? Ahlak nedir? 5N1S’de konuşuldu

 Felsefe nedir? Din nedir? Ahlak nedir? 5N1S’de konuşuldu

5N1S’nin yeni bölümünde Genç Sigorta Genel Müdürü / CEO’su Mehmet Genç, din üçgeninde beşeri olmayı, bilimi ve tasavvufu anlattı.

Sigortacı Gazetesi 5N1S yayınlarının bu bölümünde Genç Sigorta Genel Müdürü / CEO’su Mehmet Genç; felsefe, ahlak ve din üçgeninde beşeri olmayı, bilimi ve tasavvufu anlattı.

Felsefenin kaçınılmaz olarak ortaya çıkan bir disiplin olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Genç, “Düşüncenizi düşünmenizin önüne koyarsanız felsefe başlar. İnsanın kendisi düşüncenin kendisidir, duyularla edindiği bilgi değil. Dünyanın en alt seviyesi duyularla bilinen bilgi seviyesidir” dedi. Mehmet Gerçeklik ve hakikat üzerine Genç şunları söyledi: “Eğer evrenseller hakikat ise, tarihsellik o hakikatin gerçekleşmesidir. Gerçekler çoktur hakikat tektir. Hakikat nedir, insan olma ideaları, nitelikleridir.”

Dini mitlerin günümüze uyumlu hale getirilmesini Mehmet Genç şöyle anlattı:Dinin muhafaza ettiği mitleri realitisine uygun değil de kurgusuyla yapay olarak üretiyorlar. Kurtarıcı mitini Örümcek Adam olarak anlatıyorlar. Modern çağ, kaybettiği efsaneleri, kahramanları mitsel anlamda yapay olarak anlatıyor. Bu yüzden de dengeyi bulamıyor.”

Avatar

Esra Nur Mocu

esra@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir