Evsize her mevsim kış…

TRAFİK kazaları medyanın rutin felaket haberlerinin başında gelir. Kış gelince, buna soba zehirlenmeleri ve soğuktan donma haberleri eklenir. Genelde soğuktan donanlar Türkiye’de sayıları 100 bine ulaşan evsizlerdir. Türkiye’deki evsizlerin sayısı konusunda kesin bir veri yok, ancak İstanbul’da 10 bin, ülke genelinde ise 100 bin kadar evsiz insan olduğu tahmin ediliyor.
Geçtiğimiz ay Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk ve karlı hava hepimizi etkiledi, ancak en çok etkilenen evsizlerdi. Çünkü yaşanan iklim onlar için ölüm-kalım mücadelesi anlamına geliyordu.
İstanbul’daki son kar yağışı sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zeytinburnu Spor Kompleksi’ni barınak haline getirerek evsizleri burada topladı. Zabıtanın sokaktan toplayarak getirdiği evsizlerin sayısı 500 kadardı. Türkiye’deki diğer kentlerin bazılarında da belediyeler benzer uygulamalara giriştiler. Oralarda da evsizlerin bir kısmı barınağa kavuştu, ya diğerleri?..
Zeytinburnu Spor Kompleksi’ndeki barınakta insanlara üç öğün yemek ve spor salonu içinde yan yana sıralanmış ranzalarda yatma imkânı sağlandı. Diğer kentlerde de benzer uygulamalar vardı. Elbette bunlar önemli ve mutlaka yapılması gereken şeylerdi.
BAHARDA NE OLACAK?
Benim merak ettiğim konu şu; yarın bahar gelince, bu insanların durumu ne olacak? Zeytinburnu Spor Kompleksi, adından da görüleceği gibi bir spor alanı ve orada spor yapılacak. Diğer kentlerdeki barınma alanları da normal işlevlerine dönecek. Ya sayıları 100 bine ulaştığı söylenen evsizler ne yapacak?..
Biz evsizleri önce Amerikan filmlerinden tanıdık, ama zamanla bizim yaşamımıza da girdiler. Artık onlarla her yerde karşılaşıyoruz. Metro istasyonlarında, otobüs duraklarında, parklardaki banklarda, hastanelerin acil servislerinde, ATM alanlarında ve boş inşaatlarda onlarla yüz yüze geliyoruz. Çoğumuz bu durumdan rahatsız olsak da artık onlar Türkiye’nin ve bizim bir gerçeğimiz…
Böyle olunca herkesin şapkasını dizine koyup bir kez daha düşünmesi gerekiyor. Kar yağınca bu insanları barınağa almak elbette gerekli, ama sorunları çözmeye yeter mi? Evsizlerin büyük çoğunluğunu işsizlerin oluşturduğu biliniyor. Bunların yanında tinerciler, sokağa bırakılmış çocuklar ve zihinsel özürlüler de var.
SURİYELİLERİN DRAMI
Son dönemde bizim evsizlerimize bir de Suriyeli göçmenler eklendi. Savaştan kaçıp Türkiye’ye gelen insanların çoğu güney illerimizde kurulan çadır kentlerde barınıyor. Ancak büyük kentlere gelen Suriyelilerin birçoğu da parklarda barınıp dilenerek yaşam mücadelesi veriyor. Soğuk kış şartlarıyla birlikte onların parklarda barınma şansı da ortadan kalktı. Bu insanların yarınını da düşünmemiz gerekiyor.
Sanırım, artık hepimizin Türk olsun, Suriyeli olsun, evsizleri görme vaktimiz geldi. Çünkü onlar da bizim gibi birer insan. Üstelik çözümün o kadar da zor olmadığını düşünüyorum.
Zeytinburnu Spor Kompleksi’nde barınan evsizlerle röportaj yapan Cumhuriyet gazetesi muhabiri Meltem Yılmaz şunları yazıyor: “Sonuç olarak, bugün Türkiye’de evsiz insanlara yönelik üç aşamalı bir çözüm planına acilen ihtiyaç olduğu gerçeği ortaya çıkıyor: Yaz- kış barınabilecekleri alanlar, psikolojik tedavi, meslek edindirme kursları. Aksi takdirde, Türkiye’de sayıları her geçen gün artan bu evsiz insanlar, ya soğuktan öldüklerinde ya da suç işlediklerinde hatırlanmaya devam edecek.” (Cumhuriyet, 12 Aralık 2013)
Spor kompleksi yerine gerçek barınaklar, ihtiyacı olana tedavi, eğitim ve iş imkanlarıyla sorunun üstesinden gelinebileceğini sanıyorum. Suriyeli konuklarımıza da en azından barınak sağlanabilir. Hepinize evinizde, huzurlu ve mutlu bir yıl diliyorum.         Esen kalın…

Yorum yazın