‘En Değerli Hazinemiz BİRLİKTELİĞİMİZ’

 ‘En Değerli Hazinemiz BİRLİKTELİĞİMİZ’

MAPFRE GENEL SİGORTA 2015 yılı acenteler toplantısı “En Değerli Hazinemiz Birlikteliğimiz” konseptiyle Antalya Belek Kaya Palazzo Otel’de gerçekleştirildi. MAPFRE GENEL GRUBU CEO’su Serdar Gül konuşmasına MAPFRE Grubu’nun 2014 verilerini açıklayarak başladı: “MAPFRE Grubu’nun toplam rakamlarına baktığımız zaman büyük bir başarı görüyoruz. 22.4 milyar euro toplam primle beraber yüzde 2.6’lık bir büyümemiz var. Vergi öncesi net kârımız ise 1.8 milyar euro ve yine büyüme oranımız ise yüzde 16.6 oldu. Bu rakamlar dünya ortalamalarına göre çok başarılı.”
Geçtiğimiz yılın Türkiye’de çok zorlu bir yıl olduğunu vurgulayan Gül, “Hem ekonomik açıdan hem sigorta açısından biraz zorlandık, fakat buna rağmen biz MAPFRE GENEL SİGORTA olarak 2014 Aralık ayında 5’inci sıradaki yerimizi koruduk. Sektördeki MAPFRE GENEL SİGORTA’nın performansına baktığımızda 2014 yılında prim üretiminde yüzde 10.2’lik bir artış gerçekleştirdi. Teknik kâra baktığımız zaman 2013 yılı sonunda MAPFRE 24 milyon lirayla 12’nci sıradayken, zor geçti dediğimiz 2014 yılı sonunda 73 milyon lirayla 5’inci sıradaki yerini korudu” diye konuştu.
2015 yılının şubat ayında MAPFRE’nin beklentilerinin biraz üstüne çıktığını belirten Serdar Gül şunları söyledi: “Büyüme açısından şikâyetçi değiliz, geçen yılki sorunları bu yıla yıkmamalıyız. Tarım sigortaları geçtiğimiz yıl sektörü etkiledi. Bu yıla gelirsek tarım sigortalarında don teminatına çok büyük bir talep var. Zaten sektörde bu sigortayı yapan şirketlerin sayısı bir hayli az. Bundan dolayı da şirketler kâr etmekten çok, zarar etmemeye baktı geçtiğimiz yıl. Bizim tahminimizce bu yıl sigorta sektörü açısından geçtiğimiz yıla göre daha iyi olacak. İyileştirmeler yapılacak ve sektör dinamik haline geri dönecek.”
Buna rağmen sektörde enflasyonun altında bir büyüme gerçekleşebileceği uyarısında bulunan Gül, “2013 yılından bu yana sektörel bazda branşların iyileştiğini görüyoruz ama hâlâ olması gereken yerde değiller. MAPFRE GENEL SİGORTA’nın 2015 yılı pazar payı 8.21 olarak gözükürken değişim yüzdemiz yüzde 1 olarak gerçekleşti. Rakamlar ortada, hemen hemen 2015 yıl sonunu görebiliyoruz” dedi.

‘SAĞLIK SİGORTASI GELİŞİYOR’
Yatırım olmadan sigorta sektöründe bir gelişme sağlanamayacağını dile getiren Gül, “Özellikle mühendislik branşının ciddi bir yatırıma ihtiyacı var. Yangında biraz daha iyi durumdayız. Sağlıkta ise iki yıldır bir büyüme var. Özel sağlık sigortası, tamamlayıcı sağlık sigortası, yabancılara zorunlu sigorta vs. bunlar sağlık sigortalarına hareket getirdi. Biz MAPFRE GENEL SİGORTA olarak sağlık branşına çok önem veriyoruz. Gerekli sermaye, yatırım ve emek harcıyoruz. En fazla primimiz sağlıkta. Trafik branşından önce sağlığın gelmesi bizim için önemli.  Sektörün de artık oto sigortaları haricindeki branşlara yönelme zamanı geldi. ‘Trafik ve kaskoyla kâr ederim gerisini bununla hallederim’ düşüncesi yıkılmalı. Sektör olarak bir yerlere gelmeye çalışmalıyız. Sigorta sektörüne her zaman uzun vadeli bakmak gerekiyor. ‘Bu yılı kurtardım tamam iyiyim’ demekle sektör iyileşmez. Sektördeki rakamlar geçtiğimiz yılların sonucu” diye konuştu.
Serdar Gül oto sigortalarında, özellikle trafik sigortalarındaki kötü gidişe sektörün bir an önce çözüm bulması gerektiğini söyledi.

GENEL SERVİS’E 4 ALTIN TQ SERTİFİKASI
Genel Servis’in çalışmalarını başarılı bir şekilde yürüttüğünü ifade eden Gül şunları söyledi: “Genel Servis İzmir, Bursa, İstanbul İkitelli ve İstanbul Dudullu Şubeleri ile 4 Altın TQ Sertifikası’na sahip oldu. Bu bizim için gurur verici. Daha önce gümüş sertifikaya sahiptik ama 4 tane Altın TQ Sertifikası bizim için büyük bir başarı. Genel Servis’in 2014 yılında brüt kârı 1 milyon 375 bin lira olarak gerçekleşirken, onardığı araç sayısı ise 10 bin 334. Sayılar yine beklentimizin üzerinde gerçekleşti. 2015 Şubat ayı itibarıyla müşteri memnuniyetimiz yüzde 97 ve müşterilerimizin tekrar aynı hizmetten yararlanma isteği yüzde 95.”

ACENTELERİN YÜZDE 85’İ MEMNUN
2015 acente memnuniyeti anketiyle acentelerin şirketi değerlendirmelerini istediklerini belirten Gül, “Acentelerimizin genel memnuniyetini, beklentilerini, güçlü ve geliştirilmesi gereken yönlerimizi, düşüncelerini ve önerilerini bilmek istedik. Bu anket bizi gerçek anlamda yönlendirdi diyebilirim. Anketin sonunda acentelerimizin bizden yüzde 85 oranında memnun olduklarını gördük. Bu bizi çok mutlu etti ve çalışmalarımıza devam edecek motivasyonu sağladı. Her ne kadar şirketimizin acenteleri motive etmesi gerektiği düşünülse de acentelerimiz, iş ortaklarımız da bizi aynı ölçüde motive ediyor.
Serdar Gül anketle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Ankette sorulan sorulara istinaden MAPFRE GENEL SİGORTA’dan memnun olma sebepleri: Güvenilir olması, hizmet kalitesi yüksekliği, uygun fiyatı, hızlı hizmeti, işbirliği içinde olmaları, çözüm odaklı olması, köklü ve adil hasar ödemesi şeklinde sıralanabiliyor.”
Serdar Gül konuşmasında acente verimliliğini ölçümlemek ve artırmak için yeni bir Acente Segmentasyon Projesi yaptıklarını belirterek; “Yeni segmentasyon projemizle acentelerimizi 5 farklı gruba ayırdık ve her grup içerisinde belirlediğimiz kriterler kapsamında 3 farklı segment oluşturduk. Siyah, mavi ve beyaz inci olarak isimlendirdiğimiz bu segmentlerdeki acentelerimiz, onlara özel sunacağımız fırsatlardan ve kampanyalardan faydalanabilecekler. Biz MAPFRE GENEL SİGORTA olarak bütün acentelerimizin birer inciye dönüşmesi için elimizden gelen bütün desteği sağlayacağız, hedefimiz acentelerimizin her birinden birer inci yaratmaktır” dedi.

‘BİRLİKTELİĞİMİZİN KIYMETİNİ BİLİYORUZ’
Acenteler toplantısında sunuculuğu üstlenen MAPFRE GENEL SİGORTA Genel Müdür Yardımcısı İlker Sırtıkırmızı, “Bizler sektörde yıllardır sadece ciroyu başarı saymak yerine, gerçek anlamda başarının ilk şartını hep istikrar ve güven olarak bildik. Ona göre davrandık, kararlarımızı bu düşünceyle aldık ve siz acente dostlarımızı da buna göre seçmeye çalıştık. Bu sayede; sizlerin ve elbette hepimizin itibarını, güvenilirliğini ve her şeyden önemlisi gece rahat uyumamızı sağlamayı başardık. Aslında sonunda hepimiz biliyorduk ki; tarifeler, hasarlar… bunların  hepsi unutulacak, geriye ortaya ne çıkardığımız ve onunla ne yaptığımız kalacak. Tüm kazançlarımız bir yana bizim yaptığımız en güzel şey ise eminim ki birlikteliğimizin kıymetini bilmek” dedi.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply