Bu sese kulak verin…

NİSAN ayının ortalarıydı. Akşam haberlerinde televizyon ekranına kırık dökük Türkçe konuşan bir Japon çıktı. Sırf bu konuşmayı yapabilmek için Türkçe öğrendiğini belirten bu adam, bizlere nükleer santral konusunda çok önemli bir uyarıda bulundu.

Ekrana yansıyan, Japon yönetmen Kouki Tange’nin, Japonya ile Türkiye arasında yapılan nükleer santral anlaşması sonrası “Sizin İçin Endişeleniyorum” adlı yaklaşık 6 dakikalık videosuydu.

Videoda, Japonyalı bir vatandaş Türkçe olarak Fukuşima nükleer santral felaketini yaşamış ülkesi adına Türkiye için endişelendiğini, hükümetinin Türkiye’ye nükleer santral satması nedeniyle de Japonların utanç içinde olduğunu söylüyordu.

“Lütfen nükleer fikrine alışmayın” çağrısı yapan yönetmen Kouki Tange, videoyu Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santrale karşı mücadele veren Nükleer Karşıtı Platform’a bir mektup eşliğinde göndermişti.

‘SİZİN İÇİN ENDİŞELİYİZ’

Bianet.org internet sitesinin haberine göre mektup şöyle:

“Size duygularımı medya aracılığıyla değil kendi sözlerimle anlatmak istiyorum.

Bir yıl önce kendimi ifade etmemin çok güç olduğunu düşünüyordum, aslında şimdi de hâlâ aynı zorluğu hissediyorum.

Şu dünyada bir şeylere karşı çıkan da var, ağzını açıp karşı çıkmaya korkan da… Farklı adaletlerin işlediği dünyada mücadele ediyoruz belki… Ve ben de bilmeden birisini incitmekten ona zarar vermekten korkuyorum. Bazen bundan korkarak sessiz kalıyorum. Peki ya söz hakkı özgürlüğümü kaybedersem… Geri dönüşü olmayan bir yola girilmiş olmaz mı diye düşünerek bir kere bile gitmediğim ülkenin insanlarına haykırmak istiyorum ki;

Nükleer kazayı yaşamış insanlar olarak biz sizin geleceğiniz hakkında endişe duyduğumuz için uykusuz geceler geçiriyoruz. En azından bu düşüncelerimi sizinle paylaşarak size dürüst olmak istiyorum, size duygu ve düşüncelerimi anlatmak bulabildiğim tek çözüm…

Ülkemizin nükleer enerjiyi ihraç etme arzusunda olduğu ülkenin insanları, sizin için endişeleniyoruz, size anlatmak istiyoruz ki;

Endişe içindeyiz,

Sizin için duyduğumuz bu endişe ülke sınırlarını aşıp da size ulaşır mı? Daha da önemlisi anlayacak mısınız yürekten ne demek istediğimizi?

Endişe içindeyiz,

Bundan sonra hayatın sana ne getireceğini hayal ediyorum. Ailenizin geleceğini hayal ediyorum. Sevdiklerinizin yakın arkadaşlarınızın geleceğini düşlüyorum.

Dilimiz de farklı, kültürümüz de. Üstelik sizinle hiç karşılaşmadık…

Kendi atalarımla ve benden sonraki gelecek nesillerle hiç tanışmadığım gibi, hiç karşılaşmadığım sizler için de endişe duyuyorum.”

İNCEBURUN’DA ORMAN KIYIMI

Aynı günlerde, tamamen kesilmiş bir orman alanının fotoğrafı eşliğinde, Cumhuriyet gazetesinde şu haber yer alıyordu: “Sinop Nükleer Karşıtı Platform (Sinop NKP) üyeleri, merkez Abalı köyü İnceburun mevkiinde nükleer santral yapımı için ağaçsız alan yaratılmak istenmesine tepki gösterdi. Sinop NKP sözcüsü Zeki Karataş yaptığı açıklamada, “Abalı köyü sınırları içerisinde, bizlerin nefes almasını sağlayan ormanlık alanlarımız acımasızca katledilerek nükleer santral yapımı öncesi ağaçsız alan yaratılarak ormansızlaştırılmaktadır” dedi. (Cumhuriyet, 9 Nisan 2014)

Son sözü söyleyecek olan biziz. Ne dersiniz, bu seslere kulak verelim mi, vermeyelim mi?.. Esen kalın.

 

Yorum yazın