ABD’de 2014 yılına sekiz suistimal damga vurdu

ABD’de 2014 yılına sekiz suistimal damga vurdu

ABD’de sigorta suistimalleriyle savaşan bir kurum olan Coalition Against Insurance Fraud, 2014 yılına damga vuran sekiz suistimal vakasını seçti. Kurumdan yapılan açıklamada, suistimallerin ABD’li sigortacılara her yıl yaklaşık 80 milyar dolara mâl olduğuna yer verildi. Seçilen sekiz vaka belirlenirken maddi açıdan çok yüksek tutarların ön planda tutulmadığı, dolandırıcıların yüzsüzlüğünü ve kötü niyetini açıkça ortaya koyan olayların belirlendiği ifade edildi.

1- DÜŞÜK HASARLI TRAFİK KAZALARI AVUKATA YARADI
Seçilen vakaların ilkinde suistimalin boyutu çok ciddi. Bedensel yaralanmalar konusunda uzmanlaşmış bir avukat olan Joseph Haddad, bir kiropraktik klinikler zincirinin sahibi, diplomasız bir doktor ve tıbbi tanı merkeziyle birlikte çalışarak, düşük hasarlı trafik kazalarının kurbanlarından yola çıkarak endüstriyel ölçekte bir suistimale imza attı.
Connecticut eyaletinin Bridgeport kentindeki Haddad, trafik kazalarının kurbanlarını teşhis eden raporları polisten satın aldı. Daha sonra, Haddad’ın çalışanları, kurbanları işbirliği içinde oldukları merkezlerde tedavi olmaya teşvik etti. Bu merkezlerde kurbanların durumu, olduğundan çok daha ciddi gösterildi. Hiç teşhis konulmamış kurbanlara 145’ten fazla reçeteyle 4 bin 400 ilaç yazıldı.
Bu suistimal 10’dan fazla sigortacıya 2.5 milyon dolara mal oldu. Haddad suçunu kabul ederek kurbanlarının zararını karşılamak için 1.75 milyon dolar ödemeye razı oldu.

2- PROFESYONEL BİR SATICI, AMATÖR BİR DOLANDIRICI
Andy House, lüks spor araçlar satarak geçimini sağlıyordu. Profesyonel bir satıcı olan House, lüks bir aracı sigortadan  para alabilmek için göle sürerken kameraya yakalandığında o kadar da profesyonel değildi.
House, 1 milyon dolarlık nadir bulunan bir Bugatti Veyron’u Doğu Teksas’ta bir göle sürdü ve aracın değerini olduğundan yüksek göstererek sigortadan 2.2 milyon dolar talep etti.
Sadece 300 adet üretilen Veyron, saatte 400 kilometreye çıkabiliyor ve şehirde kullanımı yasal. ‘Kaza’dan bir ay evvel, House aracı bir arkadaşından aldığı borçla satın aldı ve aracı bir koleksiyon parçası gibi göstererek iki katına sigortalattı.
Başka bir sürücü, House’ı aracını göle doğru sürerken gördü. Aracı görünce şaşkına dönen sürücü cep telefonunu tam vaktinde çıkararak House’ın sakince göle doğru aracını sürüşünü kameraya kaydetti. Video internette çok popüler oldu ve olay yarattı.
House, sigorta suistimali yaptığına dair suçunu kabul etti ve hüküm giyerse 20 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

3- PARA HIRSI YÜZÜNDEN HİPOKRAT YEMİNİNİ UNUTTU
Dr. Farid Fata, kanser vakalarını seviyordu. Hastalarını ihtiyaçları olsun olmasın yüksek dozlarda kemoterapi seanslarına sokuyordu.
Detroit’te çalışan onkolog, devletin sağlık sigortası sistemi Madicare’e ve özel sigortacılara 225 milyon dolarlık fatura çıkardı, bunun 91 milyonunu özel sigortacılar ödedi. Fakat Fata, genelde hastalarına ihtiyaçları olmayan yüksek dozlarda kemoterapi uyguladı. Kanser olmayan bir hasta, iki yıl içinde 155 kemoterapi seansına girdi.
Fata aynı zamanda, ölmek üzere olan umutsuz kanser vakaları için yüksek dozlarda kemoterapi ilacı sipariş ederek bunların faturasını sigortacılara çıkardı, ancak tedaviyi hiçbir zaman uygulamadı.
Fata’nın çevirdiği bu dolap, çalışanları arasındaki bir hemşirenin Michigan’daki tıp otoritelerine sunduğu şikayet sonucunda bozuldu. Federal hükümet suç duyurusunda bulundu ve Fata sağlık hizmetlerinde dolandırıcılıktan açılan 13 suçlamayı kabul etti. Davanın savcılığını yapan Barbara McQuade, Farid Fata’nın müebbetle yargılanması için uğraştığını belirtti.

4- MALULİYET RAPORLU POLİSİN FOYASI SAHNEDE ORTAYA ÇIKTI
Asıl işinin yanı sıra bir punk rock grubunda solistlik yapan polis memuru Christopher Inserra, sahnede başarıyla dans etti. Tasasızca YouTube’a yüklediği performansı gerçekten de harikaydı, ancak bir sorun vardı. Videoda Inserra’nın havayı yumrukladığı görülüyordu, oysaki sağ kolundaki bir sorun yüzünden maluliyet ödemeleri alıyordu.
Inserra kolunu, bir liman idaresi çalışanını sağlık tesisine götürürken incittiğini iddia etti. Yapılan tetkiklerde bir sorun bulunamadı, ancak Inserra kolunu bükemediğini, canının çok yandığını söyleyip durdu. Polis departmanı, Inserra’yı hem yıllık 90 bin dolar kazancını vererek hem de maluliyet ödemesi yaparak izne ayırdı. YouTube’daki video sebebiyle alarma geçen Federal savcılar Inserra’yı dolandırıcılıkla suçladı. Inserra suçunu kabul etti ve polislikten alınarak beş yıl boyunca gözetim altında tutulmasına karar verildi. Ayrıca o güne kadar almış olduğu maluliyet ödemelerini de iade etmek zorunda bırakıldı.

5- SAHTE AMELİYATLARDAN 35 MİLYON DOLAR KAZANDI
Doktor Spyros Panos, New York eyaletinin Poughkeepsie şehrinde günde en az 20 operasyona giren yıldız bir ortopedistti. Ancak küçük bir sorun vardı, doktorun fatura ettiği operasyonların çoğu aslında gerçek değildi.
Panos, anestezi etkisindeki hastalarını sadece kesip açarak, sonra hiçbir işlemde bulunmadan geri kapayarak sahte ameliyatlar düzenliyordu. Aynı zamanda, artroskopik operasyonlar gerçekleştirerek, bunları daha pahalı açık ameliyatlar gibi gösteriyordu. Girdiği bir operasyon hepi topu yedi dakika sürdü, oysa hastayı keseceği bir ameliyat çok daha uzun sürmeliydi. Panos, sigorta şirketlerine kestiği sahte faturalar sayesinde 35 milyon doları cebe indirdi.
Panos, suistimal suçundan 4.5 yıl hüküm giydi. Ayrıca, sigortadan para almak adına ameliyathanede boş yere kestiği hastaların açtığı 260 davayla uğraşıyor.

6- YÜREK YAKAN BİR HİKAYEYLE PARA İÇİN HERKESİ KANDIRDI
Rahim ağzı kanserinin içten içe yiyip bitirdiği Sara Ylen’in altı aylık ömrü kalmıştı. Kanseri, bir otoparkta kendisine tecavüz eden bir yabancı tetiklemişti. Bu saldırı sonucunda rahim ağzı kanserini tetikleyen zührevi bir hastalık yabancıdan Ylen’e geçmişti.
Eğer bütün bu hikaye doğru olsaydı gerçekten acıklı olurdu. Michigan eyaletinin Port Huron bölgesinde yaşayan kadın, bu hikayeyi kullanarak sahte hastane belgeleriyle sigortacısını aslında ihtiyacı olmayan hastane masraflarıyla yıllarca dolandırdı. En sonunda bir arkadaşı Ylen’in kullandığı röntgenlerden birinin internetten alındığını fark edince Ylen’in de maskesi düşmüş oldu.
Ylen suistimal suçunu kabul etti ve bir yıl hüküm giydi. Bu ceza, iki adamı boş yere tecavüzle suçladığı için aldığı beş yıllık cezayla eş zamanlı olarak işleyecek. Ylen’in ayrıca Michigan’daki bir sağlık sigortası şirketi olan Blue Cross Blue Shield’a çoğunlukla hastane masrafları sebebiyle 122 bin dolar borcu var. 2012’de yerel bir kilise de Ylen için 10 bin 800 dolar toplamıştı, ancak bu parayı geri talep etmedi. Bunlar, yıllar boyunca Ylen’i seven insanların yaptığı bağış ve yardımların sadece küçük bir kısmıydı.

7- KAN DONDURAN BİR ACIMASIZLIK ÖRNEĞİ
Zeka yaşı sekiz olan Buddy Musso, Manhattan’daki Hudson Nehri’nin karşısındaki bir bakımevinde kalıyordu. 59 yaşındayken New Jersey’deki bir kilise karnavalında tanıştığı Sue Basso’ya aşık oldu.
Basso, romantik vaatlerle Musso’yu kandırarak Houston’a taşınmasını sağladı. Evlenmelerinin akabinde Musso için 15 bin dolarlık bir hayat sigortası poliçesi yaptırdı ve poliçenin lehdarı olarak kendini gösterdi. Musso’nun feci bir şekilde can vereceği bir durum sonucundaysa Basso’ya 60 bin dolar ödenecekti.
Basso, Musso’nun feci bir şekilde can vermesi için elinden geleni de yaptı. Bir grup serseriyle anlaşarak kemerlerle ve demir burunlu ayakkabılarla Musso’yu dövdürdü. Serseriler ayrıca, tel bir fırçayla Musso’nun bedenini fırçaladılar ve kendisine bol miktarda çamaşır suyu ile çam yağı karışımı içirdiler. Polis Musso’nun bedenini bir yol kenarına atılmış halde buldu.
Basso, Musso’nun kaybolduğunu bildirdi ve bedeninin bulunmasının ardından şüpheli sayıldı. Tutuklanan Basso, cinayet ve işkence suçlarından yargılandı. Kızı da kendisi aleyhinde ifade verenlerin arasındaydı. Basso, Teksas’ta idam edildi.

8- KENDİ ÇOCUKLARINI YAKMAKTAN ÇEKİNMEDİ
Angela Garcia, iki çocuğundan bıkmıştı ve paraya ihtiyacı vardı. Bu sebeple, 3 yaşındaki Nyeemah ve 2 yaşındaki Nija da içindeyken sigortadan gelecek para için evini ateşe vermek konusunda tereddüt etmedi. Yangın, iki çocuğun canını aldı ve evi küle çevirdi.
Garcia, kiracı olarak yaşadığı evindeki eşyaların değerini olduğundan fazla göstererek yangından birkaç hafta önce 40 bin dolar değerinde bir sigorta poliçesi satın almıştı. Garcia’nın iddiasına göre, yangın yemek odasındaki mumlar sebebiyle çıkmıştı. Her ne kadar Garcia’dan şüpheleniliyor olsa da, hem bir delil yoktu hem de kimse çocuklarını bilerek içeride bırakacağına ihtimal vermiyordu.
Sonradan ortaya çıktığına göre Garcia, çocukların velayetini kardeşine vermek istemiş, ancak bunu başaramamıştı. Tekrar evlenmek ya da orduya yazılmak için çocuklarından kurtulmak istiyordu. Ayrıca, polise camdan atlayarak yangından kurtulduğu yönünde ifade veren Garcia’nın ön kapıdan yürüyerek çıktığını gören bir komşu da Garcia aleyhinde tanıklık yaptı.
Garcia, suistimal ve cinayet suçlarından hüküm giydi ve müebbet hapse mahkum oldu.

Yorum yazın