Türk Nippon Sigorta acenteleriyle büyüyor

Türk Nippon Sigorta Satış ve Pazarlama Grup Müdürü Yasemin Özel, birlikte çalıştıkları acentelerin profesyonel olarak sigortacılığı meslek edinmiş, bilgili, birikimli, uzun yıllardır bu mesleği sürdüren iş ortakları olduğunu söyledi. Sadece tek bir branşa ağırlık vermeyen, ürün çeşitliliğine sahip acentelerin, Türk Nippon Sigorta’nın en büyük gücü olduğunu ifade eden Özel, “Şirketimizin tüm bölge müdürlükleri acentelerimize satış odaklı destek veriyor. Acentelerimizin her an yanında olduğumuz gibi, yapılan her iyileştirme önerisini büyük bir titizlikle dikkate alıyoruz. Dönemsel olarak memnuniyet ölçümleri yapıyor, buna bağlı olarak da yenilikler ve iyileştirmeler yapıyoruz” dedi.

‘AMACIMIZ EN KOLAY İLETİŞİM KURULABİLEN ŞİRKET OLMAK’
Sigorta şirketlerinin verdiği hizmet kalitesinin, ürün yapısının ve hasar hizmetlerinin hemen hemen aynı olduğuna dikkat çeken Özel, kendilerini iletişime en yakın şirket olarak konumlamak için çaba sarf ettiklerini belirtti. Acentelerinin ihtiyaç duydukları her an kendilerine ulaşabilmesini Türk Nippon Sigorta’nın farkı olarak tanımlayan Özel, sözlerine şöyle devam etti: “İhtiyaç anında telefonun diğer ucundan gelecek cevabın acentelerimiz için ne denli önemli olduğunu biliyoruz.  Çağın getirdiği gerekliliklerden biri olarak günümüzde birçok iş akışı mailler ve mesajlar üzerinden ilerliyor. Ancak, bazı durumlarda mail üzerinden anlatılmak istenen konu her ne kadar açık olursa olsun, yüz yüze veya telefonla anlatıldığındaki gibi açık olmayabiliyor. Bizler de bu anlamda acentelerimiz için ulaşılabilirliği en kolay sigorta şirketi olmaya çalışıyoruz.”
Türk Nippon Sigorta’nın acenteleriyle büyüyen genç, dinamik bir sigorta şirketi olduğunu kaydeden Özel, acentelerinden gelen her türlü öneriyi hızlıca değerlendirip, inandıkları her iş için destek verdiklerini aktardı.
Yasemin Özel, acentelere, sadece Türk Nippon Sigorta için değil, sektörel gelişim için de müşterilerine çapraz satış yönlendirmeleri yapmalarını, sektörel kârlılığa katkı sağlayacak ürünlerin satışına ve bireysel portföylerini artıracak projelere ağırlık vermelerini önerdi.

‘ARTAN E-TİCARET HACMİ SİGORTACILIĞI DA ETKİLİYOR’
Türkiye’de e-ticaret hacminin giderek arttığına değinen Özel, bu durumun sigorta sektöründe de kendini hissettirdiğini dile getirdi. Ülkemizde yavaş yavaş başlayan internet sigortacılığının önümüzdeki yıllarda artan oranda kullanılacağını vurgulayan Özel, tüketiciler açısından genel olarak e-ticaretle ilgili söylenebilecek tüm avantajların internet kanalıyla yapılan sigorta satışı için de geçerli olduğunun altını çizdi.
Tüketicilerin sigorta teminatları konusunda bilinçli tercihler yapmasının bu noktada daha büyük bir önem arz ettiğini söyleyen Özel, acentelerin, uzman personelleri ve tüketicinin beklentilerinin ne olduğunun bilinciyle sigortalının doğru tercih yapmalarını sağladığından bahsetti. İnternet sigortacılığında tüketicinin ilgili satış platformunda çok iyi yönlendirilmesi, bilgilendirilmesi ve kendisinin de bu bilgiler ışığında bilinçli tercihler yapmasının önem arz edeceğini ifade eden Özel, günümüzde birçok acentenin internet sigortacılığıyla ilgili geleceğe yönelik planlamalar yaptığını ve sistemlerini bu doğrultuda kurguladığını aktardı.

‘UZAKTAN SATIŞ ACENTELER İÇİN DE AVANTAJ SAĞLAR’
“Bireysel satışa destek sağlayacak olan internet sigortacılığının hedef kitlesi, zaman sıkıntısı olan tüketiciler ile genç nesil olacaktır. Bu nedenle de uzaktan satışın önemini artırması, acentelerin üretim payını düşürmeyecek, teknolojik altyapısını hazır hale getiren acentelere avantaj sağlayacaktır. Şirket olarak teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor, acenteleriyle büyüyen bir sigorta şirketi olarak acentelerimizin e-ticarette büyümesine yönelik sistemsel desteği sağlıyor, acentelerimizin yapmış olduğu üretimi etkileyecek faaliyetlerde bulunmuyoruz” diyen Özel, acentelerinin yoğunlaştığı ürünlerde kendilerine web servisleriyle destek sağladıklarından bahsetti.

‘TRAFİKTE YENİ GENEL ŞARTLAR TÜKETİCİ LEHİNE’
Zorunlu trafik sigortalarıyla ilgili olarak 2015 yılında yapılan önemli değişikliklerin prim artışlarına sebep olduğunu belirten Özel, bu branştaki hasar prim dengesizliğinin sigorta şirketlerini olumsuz yönde etkilediğini dile getirdi.
Son altı yılda bu zorunlu sigorta ürününde şirketlerin her yıl zarar açıkladığını ve bu zararın giderek daha da arttığını hatırlatan Özel, son altı yıllık dönemde açıklanan zararın 1.2 milyar lira olduğu bilgisini verdi.
“Yeni Zorunlu Trafik Sigortası Genel Şartları’nın tüketicinin lehine olduğunu ve genel olarak olumlu sonuçlara neden olacağını söyleyebiliriz. Bu bakımdan acentelere etkilerinin de olumlu olacağını söylemek mümkün. Ancak, yeni düzenlemeler maliyetler üzerinde etki yaratmış ve primlerin yükselmesine neden olarak acenteleri prim yüksekliğinin sigortalılara izah edilmesi aşamasında olumsuz etkilemiş olması söz konusu olabilir. Bu noktada acentelerin bu artışın sebebini detaylı bir şekilde sigortalılara anlatması, söz konusu yeni genel şartlarla birlikte sigortalıların kazanımlarının prim artışı karşısında çok daha fazla olduğunun izah edilmesi gerekmektedir” diyen Yasemin Özel, yeni düzenlemenin, sigorta şirketleri, sigortalılar ve mağdurlar arasında yaşanan problemlerin daha hızlı çözüme kavuşturulması ve netleşmesi yolunda önemli adımlar içerdiğini sözlerine ekledi.

‘TRAFİKTEKİ DEĞİŞİKLİKLERDEN ACENTELER DE OLUMLU ETKİLENİR’
Yeni Trafik Sigortası Genel Şartları’nın, trafik dosyalarındaki işlem sürelerini kısaltması, geçmiş dönemlerde çeşitli problemlere sebebiyet veren değer kaybı konusunda çözüm maddesi getirmesi ve tazminat ödeme yöntemlerinin belirli standartlara bağlanması açısından önemli bir gelişme sağladığını kaydeden Özel, sözlerini şöyle tamamladı: “Ayrıca, 0-3 yaş arasındaki araçlarda sıralamada önceliğin orijinal parçaya verilmiş olması, kullanılacak eşdeğer parçaya ilişkin düzenlemeyle kullanılan yedek parçanın kalitesine ilişkin standartların belirlenmeye çalışılması tüketici lehine olan bir durumdur. Söz konusu değişikliklerin işin satış kanadında olan acenteleri olumlu yönde etkileyeceğini, prim artışları dışında sigortalıyla karşı karşıya gelecekleri herhangi bir olumsuz durumun olmadığını söyleyebiliriz.”

‘ACENTELERİN MOTİVASYONU KAMPANYALARIMIZLA ARTIYOR’
Yasemin Özel, yıl içerisinde üretime katkı sağlamak ve motivasyonu yüksek tutmak için çeşitli kampanyalarla acentelerini motive ettiklerini belirtti. Acenteleriyle yurtdışı, yurtiçi gezileri içeren kampanyalar düzenledikleri bilgisini veren Özel, 2015 yılının son çeyreğinde, üretimde verimli acenteleriyle yurtdışı seyahati yaparak acentelerinin motivasyonlarını artırmayı planladıklarından bahsetti.

Yorum yazın