Trafik – En önemli sorunumuz mu? (3)

GEÇEN ay otobüs ve taksi sürücülerinin trafikteki davranış biçimlerini ve trafik sorunundaki katkılarını yazmıştım, bu ay da şirket araçları (motosiklet dahil) ve özel araçların trafikteki durumlarını irdeleyeceğiz.
C) Şirket araçları
Tahsis edilen makam aracını kendi kullanan şirket çalışanını özel
araçlar kısmında inceleyeceğiz o yüzden burada geçiyorum. Biz ma-
kam şoförlerinin kullandığı araçlara bakalım. Esasında şehrimizdeki
çok meşhur AVM’lerden birinin önüne gidip bakarsanız makam
araçlarının trafiği nasıl rezil ettiklerini görürsünüz. Yan yana ve üst
üste bir sürü araç, nedense patronlarının 5-10 metre yürümelerine
bile kıyamayan şöförler AVM’nin otoparkına (ücretsiz) bile girmeden ille de kapı önünde beklerler. Halbuki otoparkta bekleseler, patronları arayınca çıksalar önemli ölçüde AVM nin önünü veya herhangi bir organizasyonun önünü rahatlatırlar. Neden otoparkta beklemiyorsunuz sorusuna cevap hazır ‘biz durmasak bir başkası durur.’
O zaman işte sorunu çözmek oradaki yetkiliye kalıyor, bizde maalesef görevliler çok zayıf ve güçsüz. Her konu taviz ve tolerans  ile yürüyor. Bugün bırakın ABD ve Avrupa’yı, Dubai’de bile ister
özel araç ister taksi yolcusunu indirir ve beklemeden otoparka
gider, beklersen anında başına görevli dikilir. Taksiler bir yerde
müşteriyi indirir (oradan müşteri alamaz) başka yerden de kuyrukla müşterileri alır. Neredeyse her ülkede yapılan bu tür düzenlemeler bizde maalesef bir türlü yapılamaz! Yeni açılan büyük bir AVM park edenlerle baş edemeyince etrafındaki tüm yollara plastik babalar koydu park edilmesin diye. Kural tanımayan Türk milleti şimdi o plastiklerin önüne park ederek yolu daha da daraltmaya başladılar! Yine o yörede başımdan geçen iki olayı anlatayım:
Göbekten dönüp karşı yola giderken sağdan bir aracın geldiğini gördüm, yol benim olduğu halde gelmeye devam edince durdum, camı açtım ve ‘bak senin yolda hem yerde DUR yazıyor hem de kesik kesik çizgiler var o yüzden durman lazım’ dedim, o da ‘ben sağdan geliyorum yol benim’ dedi, hem de bir kaç kere! Maalesef trafik kurallarını da çoğu sürücü bilmiyor. Yine aynı yörede bir makam aracı plastiklerin önüne öyle park etmiş ki sağdan gelen araçlar görülmüyor. Camı açtım ve ‘kötü yerde duruyorsun sağdan gelenler görülmüyor, kazaya sebep olacaksın’ dedim, şoför nazikçe ‘haklısınız beyefendi’ dedi, ben de bir sorunu çözdüm diye sevindim, bir saat sonra AVM’den çıkarken baktım aynı araç ve şoför aynı yerde duruyor! Herhalde patronları herkese nazik ol dediler o da o yüzden bana efendice cevap verdi ama yine kendi bildiğini okudu.
Trafikte bir de sık sık gördüğümüz, makam aracı olmayan, şirket araçları var. Bunlar genellikle küçük kamyonet tipli araçlar. Ya küçük boyutlu mal taşımak için ya da servis aracı olarak kullanılıyorlar. Büyük bir ihtimal ile bu araçları kullananların kendi araçları yoktur o yüzden tüm araba sürme zevkini bu araç üzerinde gideriyorlar. Son derece tehlikeli ve süratli sürüyorlar bu araçları. Genelde yanlarında bir çalışan daha oluyor ve gülüşerek gidiyorlar yolda o da süratten ve tehlikeli araç kullanmaktan hoşlandıklarını gösteriyor.Sağa sola dönüşlerde genellikle sinyal vermezler ve yolda slalom yapmayı çok severler, bir kaza olursa da nasıl olsa araç kendi malları değil. Bu araçlar trafiğin kötü olmasında çok önemli rol oynarlar. Motosikletleri de bu sınıfta inceleyebiliriz. Bu araçları özel olarak kullananların içerisinde de maalesef çok kötü kullananlar var ama esas trafiğe çok kötü katkısı olanlar motosikleti kurye ve yemek servisi için kullananlardır. Hiçbir trafik kuralına ve işaretine uymayan motosiklet sürücüsü diğer araç sürücüleri de devamlı suçlayarak kendilerini temize çıkarmaya çalışırlar.Trafikte sağınızdan ve solunuzdan, zaman zaman aynalara da çarparak geçerler ve bir şey söylerseniz kavgaya hazırdırlar. Arabaların dikkatini son derece bozmaktadırlar, tabii ki bu da onları hata yapmaya itmektedir. Geçenlerde bir kırmızı ışıkta arabamla duruyorum, sağ kapıya biri parmakla dokundu aynadan baktım bir yemek servisi motoru camı açtım ne var dedim, abi şöyle yol ver geçeyim dedi. Ben de oğlum bu ışık tüm araçlar için yanıyor bekle dedim, kaldırıma çıktı ve gitti kırmızıda! Söyleyecek bir kelime bulamıyorum artık.
Trafik sorunumuz gerçekten çok büyük ve detaylı, o yüzden  özel araçların trafik karmaşasındaki rollerini gelecek ay incelemeye çalışacağım. Lütfen sağduyulu olalım, kurallara uyalım ve karşımızdaki sürücünün haklarına saygı gösterelim.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply