TOBB SAİK ve SBM yöneticileri istişarede bulundu

 TOBB SAİK ve SBM yöneticileri istişarede bulundu

TOBB SAİK ve SBM yöneticilerinin katıldığı toplantıda acentelerin verilerinin korunması konusunda istişarelerde bulundular.

TOBB SAİK (Sigorta Acenteleri İcra Komitesi) ve SBM (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi) yöneticileri 18 Aralık 2020 tarihinde online bir toplantı düzenlediler. Ana gündem konusunun kişisel verilerin korunması olduğu toplantının ana başlıkları ise şöyle aktarıldı:

“- SAİK yöneticileri, SBM sistemlerinde olan ve hatalı işlemlere yönelik bazı aksaklıkları Kurum yöneticilerine iletmiş ve düzeltilmesi talep edildi.

– SAİK yöneticileri acentelerin SBM sistemlerinden eriştikleri verilere ilave olarak ortak veri modelinden de farklı branşlarda ‘kendi acenteliklerine ait olan poliçeler ile alakalı’ veri alabilmesi için düzenleme talep edildi.

– Sigorta acentelerin bilhassa pandemi nedeniyle evden çalışmaya geçilmesi ile birlikte kullanımı artan çeşitli mobil vb. uygulamalar üzerinden müşterilerine ve acenteliklerine ait ekran şifreleri, kredi kartı bilgileri gibi önemli verilerin ele geçirildiğini bu konuda çok dikkatli olunması gerektiği görüşüldü.

– Sigorta şirketlerinin web servis hizmetlerinin yazılım şirketleri veya farklı yazılımlar aracılığı ile, sigorta yetkisi olmayan Kurum ve kişilerce kullanılmasının önüne geçmek için yeni tedbirler alınması konusunda istişarelerde bulunuldu.”

İlginizi Çekebilir