Teknoloji kadar sigortanın da yıldızı: GÜNEY KORE

Toplam prim üretiminde dünya sıralamasında 8. olan Güney Kore, hayat sigortalarında Asya’nın en büyük 3. sektörüne sahip. %11.3 seviyesindeki yüksek sigorta penetrasyonuna (sigortacılığın GSYİH’deki payı) sahip sektör, prim üretiminde ortalama %8.7 büyüme ile 2009 yılındaki 69.6 milyar dolarlık seviyeden 2013 yılında 145 milyar dolar, 2014 yılında ise 160 milyar dolara ulaştı. Buna ek olarak Güney Kore sigorta sektörünün orta ve uzun dönemde demografik değişimlerin ışığında olumlu gelişimine devam etmesi bekleniyor. Özellikle ortalama hayat süresinin uzamasının uzun dönemli tasarruf çözümlerine ve sağlık sigortalarına olan ilgiyi daha da artıracağı tahmin ediliyor. Bu branşlara yerli şirketler hakim olsa da, yabancı oyuncular da satın alma ya da ortaklık yoluyla sektöre girme fırsatlarını değerlendirebilir.

NÜFUS YAŞLANIYOR AMA BÜYÜME DURMUYOR
Diğer gelişmiş sigorta piyasalarında olduğu gibi, Güney Kore sigorta sektöründe de hayat sigortaları pastada en büyük paya sahip. Bu yıl yazılan primlerin %59’u hayat sigortalarından geliyor. Bu oranın gelecek dönemde azalması ve hayat dışı sigortaların büyüme hızının hayat branşını geçmesi beklense de, hayat sigortalarının çok uzun bir dönem daha büyümeye devam etmesi bekleniyor. Bu büyümenin sebebi ise ülkenin gittikçe yaşlanan nüfusu. Ülkedeki 65 yaş üstü demografik grubun 2019 yılına kadar şu anki seviye olan %13.1’den %15.1’e çıkması bekleniyor. Bu artış 4 yıl içinde 1.1 milyon bireyin bu yaş grubuna katılması anlamına geliyor. Ortalama yaşam süresindeki artışın sonucu olarak Güney Kore halkının uzun dönem birikim çözümlerine olan ilgisinin ciddi bir seviyede artacağı gözlemleniyor. Yıllık ortalama %5.2 artan GSYİH ve kullanılabilir gelir seviyesinin artmasının getirdiği ekonomik gücün, vatandaşların hayat sigortası ürünleri almasına yardım edeceği tahmin ediliyor. Artan ekonomik alım gücü de kaçınılmaz bir şekilde hayat sigortası şirketleri için fırsat oluşturuyor.
Hayattan küçük olan hayat dışı sigortalarında da büyüme devam ediyor. Hayat dışı pazarının geleneksel olarak en önemli parçası olan oto sigortaları yerini korusa da, diğer branşların da gaza basması ve güçlü büyüme rakamları yakalaması bekleniyor. Bunların arasında hızla büyüme ivmesini artıran uzun dönemli ürünler ve sağlık sigortaları var.

SİGORTA YATIRIMLARI KÂRA DÖNÜŞÜYOR
Yatırım bazlı kazançların gelmeye başlamasıyla Güney Kore sigorta şirketlerinin kârlılığı fırladı. Finansal gözlemcilerin açıklamalarına göre şirketlerin kârlılık oranı yılın ilk 6 ayında %30 arttı.
Finansal Gözetleme Hizmeti (FSS) raporu hayat ve hayat dışı şirketlerin toplam kârının ilk 6 aylık dönemde geçen yılki 2.9 milyarlık seviyesinden, 3.8 milyar dolara fırladığını gösteriyor.
Hayat sigorta şirketlerinde bu artış %40 seviyesinde gerçekleşti. 6 aylık dönemde branş kârı 2.4 milyara çıktı. Hayat dışında ise kâr %16 artarak 1.4 milyar dolara yükseldi.
Bu dönemde kârlılığı belirleyen yatırımlardan gelen kazançlar oldu. Hayat sigortası şirketleri ilk yarıda, yatırım gelirlerini %4 artırarak 9.5 milyar dolar seviyesine taşıdı. Hayat dışı sigorta şirketleri yine aynı dönemde yatırım gelirlerini %21.5 artırdı. Ülkede tüm sigorta şirketlerinin toplam prim geliri %5.5 artarken, hayat şirketlerinin varlıklarından kazancı %0.8’e yaklaştı. Sektörde faaliyet gösteren şirketlerin toplam varlıkları ise 770 milyar dolar.

02-16-gkt

Yorum yazın