TARSİM’den 700 milyon liralık hasar ödemesi

TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, 2015 yılını üretim verileri açısından değerlendirdiklerinde TARSİM açısından son derece başarılı sonuçlar elde edildiğini ifade etti. Yaz dönemi boyunca, bölge teşkilatları ile birlikte yurt genelinde çok sayıda ziyaret gerçekleştirdiklerini, üreticilerle ve paydaşlarla bire bir temaslarda bulunduklarını belirten Satoğlu, “Üreticinin tarım sigortası konusunda giderek bilinçlendiğini ve Sistem’e olan güveninin arttığını gözlemliyoruz, bu durum bizi son derece memnun ediyor. Netice itibarıyla TARSİM, üreticimize hizmet etmek amacıyla kurulmuş bir Sistem. Bu Sistem’in büyümesi ve güçlenmesi, üreticimizin güçlenmesi anlamına geliyor” dedi.
Satoğlu, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, 2015 yılında da dolu, don, fırtına, sel-su baskını gibi çeşitli doğal riskler nedeniyle hasarların tüm Türkiye genelinde etkili olduğunu vurgulayarak, tarım sigortası yaptıran üreticilerden 270 bin adedin üzerinde hasar ihbarı aldıklarını, bu ihbarlarda özellikle Manisa, Malatya, Konya, Ankara, Mersin ve Antalya gibi iller ile üzüm, buğday, kayısı, fındık, arpa ve elma gibi ürünlerin öne çıktığını belirtti.
Açıklamada, Devlet Destekli Tarım Sigortaları Genel Şartlar, Tarife ve Talimatları’nda yer alan uygulama esasları çerçevesinde tamamlanan 70 bin adet hasar dosyası için üreticilere şimdiye kadar 200 milyon lira ödeme yapıldığını, önümüzdeki günlerde de, Bitkisel Ürün Sigortası branşı için poliçe bitiş tarihleri esas alınmak üzere, tüm tarım sigortası branşlarında 500 milyon liranın üzerinde ödeme yapılarak, toplam 700 milyon liraya yakın hasar ödemesi yapılacağını bildirdi.

Yorum yazın