Statik IP uygulaması 15 günlüğüne kaldırıldı

 Statik IP uygulaması 15 günlüğüne kaldırıldı

TOBB SAİK Yönetimi girişimi ile Koronavirüs salgını nedeniyle statik IP uygulaması 15 gün süre ile kaldırıldı.

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınında vaka sayısı artış göstermeyi sürdürüyor. Konuyla ilgili TOBB SAİK Yönetimi girişimi ile statik IP uygulaması 15 gün süre ile kaldırılma kararı alındı. 2016/27 sayılı Sigorta Acenteleri Yönetmeliğinin Uygulanmasına İlişkin Genelge’nin  konuyla ilgili maddeleri ise şöyle 

9.2. Maddesi “Acentelik faaliyetinin yürütüleceği gerek fiziki mekan ve gerekse bu mekan dışındaki aracılık faaliyetlerinde işlemlerin mutlaka teknik personel tarafından yapılması; ayrıca, sigorta ürünlerinin satışı ve satışıyla bağlantılı işlemler kapsamında sigorta şirketleriyle kuracakları internet servisi uygulamalarında, sigorta havuzları ya da bilgi ve gözetim merkezleri gibi diğer özellikli kurum ve kuruluşlar nezdinde yürütecekleri işlemlerin Levha bilgilerinde kayıtlı statik IP (statik internet protokolü adresi) numarası/ları üzerinden gerçekleştirilmesi gerekmektedir.”

9.3. Maddesi “Sigorta şirketlerince tahsis edilen kullanıcı adı ve şifrelerle yapılacak işlemlerin ilgili acentelerin Levhada kayıtlı bulunan statik IP numaralarıyla eşleştirilmek suretiyle bu numaralar üzerinden gerçekleştirilmesi; ayrıca Yönetmeliğin 17 nci maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca sigorta poliçelerine aracılık eden acentenin unvanı, Levha kayıt numarası veya Yönetmeliğin 13 üncü maddesindeki kurum ve kuruluşlar için kayıt numarasının poliçelerde yer alması gerekmektedir.” 

EVDEN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Hem diğer ülkelerde hem de ülkemizde sosyal ve ekonomik anlamda çok olumsuz etkiler yaratan Koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler uyarınca mümkün olduğunca kalabalık ortamlardan uzak durulması tavsiye ediliyor. Sigorta sektöründe de çok sayıda firma personelinin evden çalışması yönünde karar aldı. Yapılan öngörüler doğrultusunda acenteler için kanuni zorunluluk olan “Statik IP” uygulaması, TOBB SAİK Yönetiminin girişimleri ile 15 gün süre ile kaldırıldı.

Karara buradan ulaşabilirsiniz.

Avatar

Esra Nur Mocu

esra@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir