Sigortacılık alanında blockchain uygulamaları

 Sigortacılık alanında blockchain uygulamaları

Bilgi düzeyini artırmak, işbirliği ve network oluşumunu desteklemek adına yoğun bir çaba gösteriliyor. Bu açıdan, KOOPHub tarafından 18-19 Eylül tarihlerinde düzenlenen “Blockchain Fest”, 14 farklı ülkeden gelen 50 konuşmacının yer aldığı çok sayıda oturum ve sunumun yapıldığı, gerçek bir festival oldu.

Bu etkinlikteki konuşmacılar arasında, sigorta sektöründe blockchain uygulamaları konusunda deneyim sahibi ve konu uzmanı iki katılımcı yer aldı: Stan Nazarenko ve Stuart King. 

Özellikle yurt dışı uygulamaları konusunda deneyimli bu iki uzmanın katılımıyla, KOOPHub tarafından sigorta dikeyine yönelik bir yuvarlak masa toplantısı düzenlendi.

Sektör temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiği ve benim de moderatör olarak katkı sağladığım “Blockchain ve Sigorta Sektörü” başlıklı bu toplantıda, sigortacılık alanına özgü uygulamalar, ana trendler ve geleceğe ilişkin beklentiler konuşuldu. 

Buradan çıkan ana mesajları, bilgileri ve görüşleri sizlerle paylaşmak istedim.

Soldan Sağa; Piprate Limited Kurucu ve CEO’su Stan Nazarenko, Okan Utkueri,
Babel Cover Kurucu ve CEO’su Stuart King.

BLOCKCHAIN DAHA YOLUN BAŞINDA

Üzerinde bu kadar çok konuşulmasına rağmen, Blockchain henüz çok genç bir teknoloji. Gerçek anlamda etkisini ve gücünü göstereceği somut uygulamalar hayatımıza daha girmemiş durumda. İlk etapta, kripto para uygulamaları ön plana çıktığı için, blockchain ile özdeşleşti. Ama elbette, blockchain çok daha geniş bir kavram. Son iki yıllık dönemde global olarak yürütülen çok fazla proje ve çalışma var. Fakat, bunların önemli bölümü daha proje aşamasında. 

Henüz bu alanda yaşanacak değişimin ve uzun bir dönüşüm sürecinin ilk adımlarını gördük. Yani, daha yolun başındayız.

BÜYÜK BİR DÖNÜŞÜMÜ TETİKLEME POTANSİYELİ VAR

Özellikle arkasındaki felsefe ve teknolojik güç, blockchain’in önümüzdeki dönemde hayatımıza etki eden çok önemli değişimler yaratma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Blockchain’in en önemli katkısı, herhangi bir merkezi otoritenin onayı ve kontrolüne gerek duymadan, güven ortamı içinde süreçlerde hız ve verimlilik sağlaması. Blockchain altyapısı, bir anlamda  “güven makinası” olarak görülebilir. Bu açıdan bakıldığında, sigorta sektörü açısından da blockchain çok önemli bir etki yaratma gücüne sahip.  

ÖRNEK UYGULAMA VE PROJELERİN KATKISI ÖNEMLİ

Teknoloji alanında kullanılan birçok “buzzword” var. İngilizce bu tabir, herkesin üzerinde çok konuştuğu, popülerleşen, ama içi tam dolmayan ve özünü, anlamını yitirmeye başlayan kavramlar için kullanılıyor. Bu tuzağa düşmemesi adına, blockchain  alanında gerçek hayata dokunan, elle tutulur, somut faydaları görmemiz gerekiyor. Bunun için, birçok teknolojik gelişmede olduğu gibi, blockchain alanında da günlük hayatımıza giren örnekleri görmeye başlamamız önemli. 

GLOBALDE MEVCUT BLOCKCHAIN İNSİYATİFLERİ

Henüz global sigorta piyasasında sunulan, blockchain bazlı uygulama ve ürünlerin sayısı çok az. Bunlara bir örnek olarak, Axa tarafından sunulan, “Fizzy” gösteriliyor. Bu ürün, uçak rötarlarına karşı anında tazminat ödeyen bir seyahat sigortası teminatı sağlıyor.

Güncel en kapsamlı blockchain girişimi, çok sayıda sigorta şirketinin katılımıyla oluşturulan “B3i” (https://b3i.tech/home.html). B3i platformunun üzerinde çalıştığı ilk ürün, katastrofik hasar fazlası reasürans (CAT XL) tretesi. 

YIKICI REKABET YERİNE İŞBİRLİĞİ MODELLERİ ÖN PLANDA

Teknoloji gündeme geldiğinde, doğal olarak mevcut düzeni ve rekabeti değiştiren, yıkıcı inovasyon (disruption) kavramı tartışılıyor. Öte yandan, insurtech ekosisteminde son dönemde daha da netleşen ortak fikir, yıkıcı rekabet yerine işbirliğine dayanan ve paydaşları bir araya getiren modellerin ön plana çıktığı. Bunun sonucu olarak da, hız, verimlilik, mobilite ve maliyet avantajı sağlayan çözümleri barındıran ekosistem ve platform tarzı oluşumların önemi ve rolü artıyor. Benzer bir durum sigorta alanındaki blockchain uygulamaları için de geçerli. Yukarıda bahsettiğimiz B3i buna güzel bir örnek.

SİGORTADA ÖNE ÇIKAN BLOCKCHAIN UYGULAMALARI

Henüz sayıları çok olmamakla birlikte, global sigorta piyasalarında dikkat çeken bazı blockchain uygulamaları var. 

Konuya ilgi duyanların incelemesinde fayda olan ve örnek olarak gösterilen başlıca blockchain bazlı çözümler aşağıda yer alıyor:

• Blocksure (https://www.blocksure.com)

• Black insurance (https://www.black.insure)

• Etherisc (https://etherisc.com)

• ChainThat (https://www.chainthat.com)

• Insurwave

ONE.BLOCK SİGORTA ALANINDA ÖRNEK UYGULAMALARI BEKLİYOR  

Blockchain kavramını somut ve elle tutulur hale getirmek için, KOOPHub tarafından hayata geçirilen one.block (www.oneblock.in) platformu önemli bir misyon üstlenmiş durumda. Bu platformda sigorta alanından örnek uygulamaların yer alması hedefleniyor. Ayrıca, farklı alanlardaki blockchain uygulamalarında işbirliği fırsatları çıkması bekleniyor. Bu kapsamda oluşturulan Blockchain Academy bünyesinde kapsamlı bir eğitim verilecek. 

Global ilk örnek uygulamaların odaklandığı alanlar;

• Hasar fazlası reasürans, afet bonoları (Cat Bond) ve alternatif risk transfer (ILS) ürünleri

• Parametrik sigorta ürünleri 

• Kooperatif ve eşler arası
(peer-to-peer) sigorta çözümleri

• Hasar süreçleri

• Hasar suistimal ve sahtekarlık önleme 

• Nesnelerin interneti (IoT) ve telematik bazlı ürünler


Festivalde 20 bin lira değerinde BITCOIN dağıtıldı

İnovasyon platformu KOOPHub tarafından düzenlenen ve yaklaşık 500 kişinin katıldığı Blockchain Fest etkinliğinde bir ilk gerçekleştirildi ve dinleyicilere 20 bin lira değerinde bitcoin ödül olarak dağıtıldı.

Blockchain uygulamaları, bankacılıktan tedarik zincirine, telif haklarından sözleşme yönetimine, veri güvenliğinden nesnelerin internetine, sigortacılıktan sermaye piyasalarına ve daha birçok sektöre kadar geniş bir alanda fark yaratıyor. Finansal inovasyon platformu KOOPHub, ikincisini düzenlediği Blockchain Fest ile iş yapma süreçlerini ve bir dizi sektörü dönüştüren bu teknolojilerin değerlendirilmesine, blockchain geliştirme platformlarının ve blockchain bazlı ürünlerin katılımcılara aktarılmasına olanak sağladı. 

Etkinliğe, Türkiye, İngiltere, İsviçre, Güney Afrika, ABD, Almanya, Polonya, İrlanda, Rusya, İsveç, Romanya, Ukrayna, Malta ve İspanya olmak üzere 14 ülkeden 50 konuşmacı katıldı. Etkinliğe yoğun ilgi gösteren 500’ün üzerinde katılımcı iki gün boyunca konuşmacıların deneyimlerini dinledi ve blockchain esaslı projelere sahip olan firmaların stantlarını ziyaret ederek ürünlerle ilgili bilgiler aldı. 

ŞİRKETLERDEN YOĞUN İLGİ 

Kadir Has Üniversitesi’nin desteği ile üniversite konferans salonunda gerçekleşen Blockchain Fest’in destekçileri arasında TÜBİTAK BİLGEM, Bilişim Derneği, Bilişimciler Grubu ve Digit4Turkey de yer aldı. 

Akbank, FarmaTrust, FintechPark, GOBABA, KPMG Türkiye, Oracle, Xtremcoin ve Yapı Kredi’nin sponsorluğunu yaptığı etkinlikte çok sayıda Blockchain firması tanıtım yapma fırsatı buldu. Blockchain Fest ’18, canlı yayın sponsoru Türksat tarafından uydu üzerinden canlı yayınlandı. 

Etkinlikte üretim, yönetim, ödeme, denetim ve izleme süreçlerine, veri koruma ve takip altyapılarına ilişkin blockchain teknolojilerinin sağladığı tüm avantajlar ayrıntısıyla tartışıldı. Blockchain altyapıları ile ilgili güncel gelişmeler, platformlar, hukuki konular ve iş geliştirme süreçleri yerli ve yabancı konuşmacılar tarafından değerlendirildi. Blockchain teknolojileri aracılığıyla yaratılacak sosyal değer ve etkiler tartışıldı. Bitcoin borsaları ve kripto varlıkların geleceği, blockchain fonlama süreçlerine ilişkin güncel konular masaya yatırıldı. 

TÜRKİYE PAZARININ ÖNEMİ VE FIRSATLAR KONUŞULDU

Dünyanın en büyük iki bitcoin borsası olan Japonya merkezli Binance ve ABD merkezli Coinbase ilk defa bir etkinlikte bir araya geldi. Önde gelen blockchain platformları Stellar ve Jelurida etkinlikte üst düzeyde temsil edildi.  Türkiye’nin blockchain potansiyelini görmek ve dinamik Türkiye pazarında yer almak isteyen toplam 38 yabancı firma etkinlikte yer alıp kendilerini tanıtma ve çözüm ortaklarıyla bir araya gelmek şansı yakaladılar. 

KOOPHUB VE B-HIVE İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALADI

Etkinlik sırasında Brüksel merkezli dünyanın önde gelen finansal inovasyon platformlarından olan B-Hive ile İstanbul merkezli KOOPHub arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Her iki plaform, Blockchain ve finansal inovasyona yönelik ortak programlar, projeler ve etkinlikler geliştirerek platform üyesi olan kurumlara ve startuplara pazarı büyütmek için strateji desteği sunacaklar.

ÖDÜL OLARAK BITCOIN

Etkinlik sponsorlarından XtremCoin tarafından yapılan Bitcoin ödül dağıtımıyla etkinlik katılımcıları arasından 47 kişiye yaklaşık 20 bin lira değerindeki Bitcoin ödül olarak verildi.   

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply