Sigorta sektörü arabuluculuğu sevdi

 Sigorta sektörü arabuluculuğu sevdi

Komisyon, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar ve Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanı Umut İlhan Durmuşoğlu himayelerinde, Av. Arb. Alpaslan Özarslan’ın başkanlığında;

  • Av. Dr. Ahmet Karayazgan,
  • Av. Arb. Dilek Yumrutaş,
  • Av. Memet Erdoğan,
  • Av. Arb. Mesut Adan’ın katılımlarıyla oluştu.

Komisyonun çalışması neticesinde 60 sayfalık bir rapor ve yaklaşık 500 sayfalık  “uzmanlık eğitim modülü” hazırlandı Bu çalışmanın neticeleri ve sigorta sektörünün temsilcilerinin dinlenmesi amacı ile Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire başkanlığı tarafından 24.09.2019 tarihinde Ankara Hakim Evi’nde Türkiye Sigorta Birliği temsilcileri sigorta şirketi hasar müdürleri, hukuk müşavirleri ve Arabuluculuk Merkezi temsilcilerinden oluşan katılımcılarla bir buluşma gerçekleştirilerek çalışmanın neticeleri paylaşıldı. Aynı toplantıda sigorta sektörünün talep ihtiyaç ve geldikleri nokta konusunda son durum sigorta şirketi temsilcilerince paylaşıldı.

Yapılan toplantıda sigorta sektörünün temsilcileri,  arabuluculuğu her geçen gün daha fazla benimsediklerini ve arabuluculuğun yararına faydasına inandıklarını bu vesile ile dile getirmişti. Sektörün bu anlaşma yönündeki pozitif duruşunu Daire Başkanlığı da telekonferans imkanının devamı ve güçlendirileceği haberi ile desteklemiştir.

Etkinliğin takibinde ise, komisyon üyelerince 5 Ekim ve 6 Ekim 2019 tarihinde Ankara Hakim Evi’nde Sigorta Hukuku Kaynaklı Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk eğitimi verilecek.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply