Sigorta endüstrisinin lideri 2020’de de ABD olacak

Munich Re, sigorta sektörünün büyüme rakamlarına dair öngörülerini açıkladı. Yayınlanan rapora göre, global prim üretiminin 2014 yılında yüzde 2.8, 2015 yılındaysa yüzde 3.2 oranında artması bekleniyor. Bu da, euro kurundan hesaplandığında, 2014 yılında yüzde 3.9 ve 2015 yılında yüzde 4.6 oranında nominal büyümeye denk geliyor. Rapora göre bu gelişme, özellikle hayat branşında görülecek güçlü büyümenin bir sonucu olarak gerçekleşecek.

Konuyla ilgili yorumlarda bulunan Munich Re Baş Ekonomisti Michael Menhart, “Yaklaşık üç yıldır gözlemlediğimiz düşük büyüme oranlarından sonra, global prim üretimi yine büyümesini artırıyor. Ayrıca bu büyüme, endüstriyel toplumlardan kaynaklanıyor” şeklinde konuştu.

Bununla birlikte, gelişmekte olan pek çok ülkenin ekonomisinde bir yavaşlama olduğu raporda belirtiliyor. Çin’deki büyüme beklentileri şimdilik durulmuş gibi görünüyor, Rusya’nın ekonomisi Ukrayna krizi yüzünden zora girdi ve Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerin ekonomileri de nispeten daha zayıf ekonomik sıkıntılarla boğuşuyor. Bunun da sigorta sektörünü etkilemesi kaçınılmaz oluyor.

GELİŞMİŞ ÜLKELER BÜYÜMEYİ YÖNETECEK

Geçtiğimiz yıllarda, gelişmekte olan ülkelerin prim üretimlerindeki büyüme, özellikle hayat dışı branşlarda, global üretim hacmindeki artışı belirleyen temel etken olurken, artık gelişmiş ülkelerin büyüme oranlarındaki etkisi giderek artıyor. Ancak Menhart, global sigorta pazarı için uzun vadede gelişmekte olan ülkelerin daha önemli olacağını düşündüklerini ifade etti.

Gelişmekte olan ülkeler, 2020 yılı civarında global sigorta pazarı üzerinde çok daha büyük bir ağırlığa sahip olacak. Gelişmekte olan Asya ekonomilerinin global prim üretimindeki payı geçtiğimiz yıl yüzde 9’ken, 2020 yılında bu oranın yüzde 14’e çıkması bekleniyor. 2013 yılında 210 milyar euroluk prim üreten ve en büyük dördüncü sigorta pazarına sahip olan Çin, 2020 itibarıyla prim üretimini iki katına çıkararak üçüncü en büyük pazar konumuna ulaşacak.

ABD, en büyük sigorta pazarı olarak konumunu koruyor ve 2020 yılına kadar prim üretimini 1 trilyon 200 milyar euronun üzerine çıkaracak gibi görünüyor. Bu da, ABD’deki sigorta sektörünü, dünyanın ikinci en büyük sigorta pazarına sahip olan Japonya’daki sektörden 2 kat, Çin’deki sektördense 2.5 kat daha büyük yapıyor. Rapora göre, 2020 itibarıyla, hayat dışı branşlardaki prim üretimini en çok ABD artıracak, en yüksek artış sıralamasında ABD’yi Çin takip edecek. Hayat branşındaysa en çok üretim artışı Çin’de görülecek.

Yorum yazın