Sektör TOBB’da buluştu

Sigorta Acenteleri Bilgilendirme ve İstişare Toplantısı TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar’ın katılımıyla TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmalarını TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar, Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) Başkanı Hüseyin Kasap ve Hazine Müsteşar Yardımcısı Dr. Ahmet Genç’in yaptı. Toplantıya, 81 ilden 313 sigorta acenteleri il delegesi, mesleğe ilişkin sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcileri ile sigortacılık işlemleri konusunda TOBB tarafından yetkilendirilen 115 oda temsilcisi ve kamu görevlisi katıldı.

SİGORTACILIKTA İSTİŞARE ÖNEMLİ
Ender Yorgancılar konuşmasında, sektörün burada buluşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İstişare’nin önemine vurgu yapan Yorgancılar, “Bizim kültürümüzde çok güzel bir söz var: İstişare eden yanılmaz diyorlar. Ben bunun ne kadar doğru olduğunu hem iş hayatımda, hem de TOBB’daki görevim esnasında bizzat gördüm. TOBB Yönetim Kurulu olarak, göreve geldiğimizden bu yana tabanımızla, Oda ve Borsalarımızla, sektörlerimizle istişare etmeden, ortak aklı ortaya koymadan tek bir adım dahi atmadık. Bu istişareler sayesinde de yaptığımız her işin bereketi oldu. Camia olarak çok büyük yol kat ettik. Şimdi İcra Komitesi Başkanımız da sigortacılıkta aynı anlayışla hareket ediyor. İşte bugünkü toplantı da bunun en somut göstergelerinden biri” şeklinde konuştu.

İnsanın eskiyi çabuk unuttuğunu söyleyen Yorgancılar, sektöre ilişkin geçen süreci hatırlattı. Yorgancılar sözlerine şu şekilde devam etti: “Nereden nereye geldiğimizin muhasebesini yapmak gerekir. Bakınız, 8 yıl önce ülkemizde kaç sigorta acentesi olduğunu dahi bilmiyorduk. İsteyen herkes, kimseye sormadan, hiçbir merciden izin almadan işyerini açıp sigorta acenteliği yapmaya başlıyordu. Hiçbir mesleki kural, disiplin mekanizması yoktu. Ancak, 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu ile sizler çok büyük bir işi, önemli bir ilki başardınız. Diğer sektörlere rol model olan bir yapıyı kurup; bir mesleğin nasıl kayıt altına alınacağını, mesleki disiplinin ve mesleki eğitimin nasıl en iyi şekilde sağlanacağını tüm sektörlere gösterdiniz. Ecdadımızın kurduğu çok önemli bir mekanizmayı yeniden canlandırdınız.”

Yorgancılar sözlerine, “Mesleki örgütlenmenin temeli batı ülkelerine değil; bizim kültürümüze, yani Selçuklu ve Osmanlı mirasına dayanır. Bugün Avrupa, iş dünyası örgütlenmesini, Oda sistemini bizdeki Ahilik ve Loncalık’tan kopyalamıştır. Bu sistem daha sonra Avrupa’dan da tüm dünyaya yayılmıştır. Ahilik ve Loncalık ne yapardı. Dört temel esası vardır: Mesleki yeterliliği sağlayanları mesleğe kabul etme, kayıtlarını tutma, mesleki eğitimi verme ve mesleki disiplini sağlayarak gerekli hallerde cezalandırma, hatta meslekten ihraç etme. Bunlar, sistemin ana omurgasıydı. Sistem bu yüzden çok sağlıklı çalışıyordu. Bu yüzden TOBB olarak bununla ilgili çalışmalar ve projeler yaptık. İşte bundan tam 8 yıl önce TOBB, Hazine Müsteşarlığımız ve Acenteler olarak Birliğimiz çatısı altında bu yapıyı kurduk” şeklinde devam etti. Yorgancılar geçtiğimiz 8 yıl boyunca çok doğru bir adımlar atıldığını belirtti. Ayrıca bu süre içinde sektörün gelişmesi, kendini disipline etmesi, meslek mensuplarının eğitimi ve müşteri memnuniyetinin artması noktasında çok önemli mesafe kaydedildiğini ekledi.

AHMET GENÇ: ‘ARTIK TOP SİZDE’
Hazine Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç ise, toplantının açılışında, sigortacılık sektörüne ilişkin bilgi verdi. Kasko ve trafik sigortalarında yapılan değişiklikleri anlatan Genç, Türkiye’de kasko sigortalarında son yıllarda kâr edilmeye başladığını ifade etti. Genç, trafik sigortasında ise zararın söz konusu olduğunu bildirdi. Madencilik sektöründeki ferdi kaza sigortalarıyla ilgili atılan adımları hatırlatan Genç, “Devlet olarak madenle, ferdi kazayla ilgili her şeyi belirledik. Tam devletçi bir sistem oldu. Siz de ‘komisyonu devlet belirlesin’ diyordunuz. Yüzde 10 komisyon oldu. Eksper ücretini belirledik. Eski dönemlerde olduğu gibi komisyon kırarak iş alma yoluna gidilmez. Bu durumda bize söyleyeceğiniz hiçbir şey yok. Hazine’nin kapısına lütfen ‘filanca komisyon kırıyor’ diye gelmeyin. Artık top sizde” dedi.

BES’TE 5.4 MİLYON KATILIMCIYA ULAŞILDI
Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) hakkında da bilgi veren Genç, BES’te 5.4 milyon katılımcıya ulaşıldığını ve bunun çok iyi bir rakam olduğunu söyledi. Bu sayının her geçen gün arttığını belirten Genç, fonda biriken miktarın 41 milyar liraya ulaştığını bildirdi. Genç, 6 milyondan fazla meskenin zorunlu deprem sigortası yaptırdığını, tarım sigortasında da her yıl reel büyüme yaşandığını söyledi. Gelişmiş ülkelerde devletin acentelerle ilgili düzenlemelere çok fazla müdahil olmadığına dikkati çeken Genç, acentelerle ilgili kamu olarak yapılması gerekenlerin neredeyse yüzde 95’ini yaptıklarını kaydetti. Eksperlerle ilgili kanunda da değişiklik yapıldığına değinen Genç, “Ekspertiz ile ilgili yönetmelik sil baştan yeniden yazılacak ve yeniden çıkarılacak. İlave olarak yardımcı hizmetlerle ilgili çalışmalar da devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Hüseyin Kasap ise zorunlu deprem sigortası tarifesinin yeniden düzenlendiğini anımsatarak, “Sizden istirhamımız minimum acente payını 15 lira yapmanız. Çünkü düşük komisyon nedeniyle deprem sigortası poliçelerimizi takip edemiyoruz. Daha çok kazanırsak daha iyi takip ederiz” dedi. Kasap, sektördeki nitelikli eleman ihtiyacının giderilmesi için her ilde en az bir kurs açılmasını istedi.

Yorum yazın