SBN Sigorta kârlılıkta ilk 10’da yer alıyor

Sektörde sağlıklı büyümenin sektör hacminin büyümesi ile doğru orantılı olduğunun altını çizen Duray, ‘’Ekonomik koşulların ivmesi olumlu bir şekilde devam ettiği sürece, sektörümüz de istikrarlı bir şekilde büyüyecektir. 2015 yılının ilk yarı sonuçlarına göre prim üretimimiz bir önceki yılın aynı dönemine göre %22’nin üzerinde  artmıştır. Yine aynı dönem  kârlılığımız %26’nın üzerinde artış göstermiştir. İlk yarı sonuçlarına göre SBN Sigorta kârlılıkta ilk 10 arasına girdi. Bu iki veri; sürdürülebilir karlılık ve üretim artışı, bizim ana stratejimizdi. Bunu başarı ile devam ettirdiğimizi söyleyebilirim. Sektör oyuncuları sadece fiyat rekabetine odaklanmayıp, aynı zamanda sektör hacmini büyütmeye de yönelirlerse, sürdürülebilir kârlılığın dengeye oturacağını düşünüyorum’’ diyerek sözlerini sürdürdü.
Doğru fiyatlama ile oto branşında da az ama kârlı işler yazdıklarını söyleyen Duray, yılın ilk yarısında toplam üretimlerinin %76’sını oto dışı branşından yaparak, dengeli ve kârlı bir portföy oluşturduklarını belirtti.
Döviz kurunun öngörülenin üzerinde artmış olması, ekonominin genel durumu yanında düşük büyüme oranları beklentileri negatif etkilese de yılsonunda SBN Sigorta’nın gelişimi açısından güzel bir tablo göreceklerini belirten Duray sözlerine şu şekilde devam etti: ‘’SBN Sigorta olarak ana stratejimiz kârlılık içinde büyümemizi sürdürmek. Biz SBN Sigorta olarak kâr etmeye ve büyümeye aynı anda odaklanıyoruz. Bu nedenle son 3 yılda hem kârımızı, hem de prim üretimimizi sektör ortalamalarının çok üzerinde artırdık. Bu yılın ilk yarısı da bu şekilde geçti ve yılsonu hedeflerimiz de aynı şekilde devam ediyor. Uzun vadeli hedeflerimizden bahsedersek; 10 yıllık planımızın 3 yılını bitirdik ve önümüzdeki 5 yıl içinde prim üretimimizi 3 katına çıkarabileceğimizi öngörüyoruz. Bunun için hem finansal yapımız, hem altyapımız, hem de ekibimiz hazır.
SBN Sigorta olarak maliyetlerimizi daha iyi yöneterek, verimlilik artışı sağladıklarını söyleyen Duray, “Risklerimizi daha iyi fiyatlayarak ve banka dağıtım kanalımızı etkin kullanarak bu artışın sürekliliği için çalışıyoruz. Oto branşındaki temkinli adımlarımızın, oto dışı branşlarda sunduğumuz yeni ürünlerin karlılığına artan şekilde katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Büyüme ve kârlılık anlamında elde ettiğimiz tüm bu rakamlar ekibimizin süreci başarı ile sürdürdüğünü teyit etmektedir” diye konuştu.

Yorum yazın