SAİK Başkanı Levent Korkut, TSB, Brokerler Derneği ve SEİK başkanları ile toplantı düzenledi

 SAİK Başkanı Levent Korkut, TSB, Brokerler Derneği ve SEİK başkanları ile toplantı düzenledi

TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut TSB, SEİK ve Brokerler Dernek başkanları ile telekonferans şeklinde toplantı düzenledi.

TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut 15 Nisan tarihinde telekonferans şeklinde düzenlenen önemli bir toplantıya katıldı. Toplantı SAİK Başkanı ve TSB Başkanı Atilla Benli, SEİK Başkanı Ahmet Nedim Erdem ve Brokerler Derneği Başkanı Selcen Gür ile gerçekleşti.

Toplantının ana gündem maddesi yaşanılan Covid-19 kaynaklı salgın süreci ve sürecin sektörel, mesleki etkileri oldu. TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut toplantıda katılan kurum temsilcileri ile sürece dair konuların dışında, genel anlamdaki sorun ve çözümlere yönelik de istişarelerde bulundu. Ayrıca TOBB SAİK tarafından, salgın sürecinin ilk günlerinde sigorta acentelerine, sigortalılara yönelik talepler ve destekler konusunda TSB yönetimine iletilen yazı da görüşülen ana konulardan biri oldu. TOBB SAİK tarafından Mart ayında TSB yönetimine iletilen yazıdaki maddeleri ise şu şekilde;

-Acentelerin geçmiş yıl cari aydaki almış oldukları komisyon miktarının %50 kadarı ön avans olarak ödenmeli ve 6 ay ödemesiz 10 eşit taksitte geri alınmalı.

-Acente komisyonları bir an önce artırılmalı, özellikle trafik sigortasında daha önce uygulanmakta olan %17 seviyesine yükseltilmeli. 

-Vadesi gelmiş acente borçları ertelenmeli ve taksitlendirilerek ödeme kolaylığı getirilmeli.

-Acente komisyon ödemeleri haftalık yapılmalı.

-Salgın nedeniyle vefat eden ya da hastanede tedavi görmekte olan acentelere nakdi yardım yapılmalı.

-Acente hedefleri iyileştirilmeli. (Hayat sigortaları da dahil olmak üzere, protokolle ya da doğrudan hedef verilmek suretiyle çalışan acentelerin mevcut hedefleri iyileştirilmeli, bu çerçevede mevcut protokoller güncellenmelidir.)

-Tüzel kişi sigorta acenteleri mücbir sebep kapsamına alınmamıştır. Tüzel kişi acentelerin de mücbir sebep kapsamına alınmasını teminen SAİK’in yürüttüğü çalışmalara destek verilmeli.

Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir