Öyle eğitime böyle trafik – 3

THE Center on International Education Benchmarking (CIEB)’in, eğitim performanslarını artırmak için, ülkelere önerdiği 9 önemli ipucunu temmuz ve ağustos ayları yazılarımda görmüştük. Ve bu dokuz ipucunun hiçbirinin ülkemiz eğitiminde layıkıyla göz önüne alınmadığını da belirtmiştim. Eğitimin önemini vurgularken, neden kaliteli eğitime ülkemizin çok ihtiyaç duyduğunu ve eksiklerimizin ne olduğunu irdelemeye çalışalım. Aşağıda bazı istatistikler bizim eksik ve yanlışlarımızı, geliştirmemiz gereken yönlerimizi gösterecektir.

***

İnsani gelişme endeksi
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın hazırladığı ‘İnsani Gelişme Endeksi’nde Türkiye 188 ülke arasında 72’nci sırada yer aldı. Özellikle eğitimde, işgücünde ve gelirde eşitsizlik endekste ilerlememizin önünü tıkıyor. Böylece Lübnan, Costa Rica, İran ve Venezuela’nın ardından 72’nci oluyoruz.

***

Yaşam kalitesi
Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından ‘Daha iyi Yaşam Endeksi’ raporu açıklandı. Endekste,Türkiye yaşam kalitesinde 10 üzerinden 3.9’luk puanıyla Meksika ve Güney Afrika’nın ardından sondan üçüncü oldu. Eğitim sıralamasında 25-64 yaş arasındaki kişiler baz alındığında Türkiye’de orta öğretimi bitirenlerin oranı yüzde 36 olurken bu oran yüzde 76’lık OECD ortalamasının da oldukca gerisinde kalıyor. Raporda, Türkiye, iş yeri dışında geçirilen zaman ortalamasında da sonuncu sırada yer aldı. Raporda, Türkiye’de iş yeri dışında geçirilen zaman ortalaması günde 12 saat olarak verilirken, ülke bu oranla 38 ülke arasında son sırada yer aldı.

***

Trafik kazalarında son rakamlar
Türkiye’deki karayollarında geçen yıl meydana gelen trafik kazalarında 7,530 kişi öldü, 304,421 kişi yaralandı. Ölü sayısı 2014 yılına göre iki kattan fazla arttı, Trafik Hizmetleri Başkanlığı verileri böyle ama benim bunca yıldır trafik konusunda yaptığım çalışmalara göre 2015 yılından evvelki yıllara ait istatistikler yanlış ve eksik. Ölümler sadece olay yerindeki ölü sayısını gösteriyor, hastanelerde hayatını kaybedenlerin sayısı istatistiklere yansımıyor hatta 2015 yılı rakamları bile bana göre gerçeği tam yansıtmıyor.
Bu verilere göre 2015 yılında, ülke genelinde, 412,039 maddi hasarlı, yaralamalı ve ölümlü trafik kazası meydana geldi. Bu sonuçlara göre, geçen yıl günde ortalama 1130 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda günde ortalama 21 kişi hayatını kaybetti. En çok ölümlü kaza İstanbul’da, en çok kaza ise Ankara’da oldu.

***

Bu ayki yazıma son verirken bir dostumun şahit olduğu çok trajikomik olaydan bahsedeyim. TEM yolundan giderken FSM’yi geçince arkadaşım sağda emniyet şeridinde peş peşe iki araç görüyor, herhalde biri bozuk öbürü de yardım ediyor derken, bir de bakıyor yere örtü serilmiş iki aile emniyet şeridinde piknik yapıyor. Güler misin ağlar mısın, neden eğitim eğitim diye yırtınıyorum anlıyorsunuz değil mi!!!
Gelecek ay eğitimde neredeyiz biraz daha kurcalayalım bakalım, ama verilere ve rakamlara baktıkça içim kararıyor. Neden böyleyiz ve neden gereken önlemler alınmıyor ve atılımlar yapılmıyor gerçekten anlamıyorum. Teşhis koymakta mı bir sıkıntı var yoksa cahillik bir sanat haline mi getirilmek isteniyor!

Yorum yazın