Operasyondaki ihtiyaç kendi çözümünü doğurdu: Inspakt

 Operasyondaki ihtiyaç kendi çözümünü doğurdu: Inspakt

Sigorta sektöründe sözleşme ve çeşitli formların hazırlanması, müşteri ve risk bilgilerinin doldurulması süreç içerisinde en çok efor isteyen noktalardan. Özellikle taraflar arası güvene dayalı sözleşme ve ekspertiz gibi süreçlerin kayda alınmasının önemini vurgulayan Inspakt kurucu ortağı Anıl Topal, daha fazla şeffaflık ve güvenlik için tamamen dijitale geçişin mümkün olduğunu söyledi.

Özellikle sigortacılık alanına yönelik ürün ve hizmetler üzerinde çalışan startup girişimleri tanımaya ve hikayelerini dinlemeye devam ediyoruz. Bu ayki konuğumuz Inspakt. Sektörde yoğun kullanılan, sözleşme, form, tutanak gibi belgelerin hazırlanma, onaylanma ve imzalanma sürecini güvenli ve dijital ortamda yönetmek üzere teknolojiler geliştiren Inspakt’ın kurucu ortağı Anıl Topal ile keyifli bir sohbet yaptık.

Kuruluş hikayenizi ve ekibi kısaca paylaşır mısın?

Inspakt 2020 yılında kurulmuş olsa da aslında çok daha öncesine dayanan bir geçmişi var. Türkiye’nin ilk kişiden kişiye araç kiralama platformu olan Maşinga’yı 2013 yılında kurmuştum. Inspakt’ın diğer kurucu ortağı Kağan Alper Cin, 2015’te Maşinga’ya CTO olarak katıldı. Bu süreçte beraber çalışırken özellikle araç kiralama sözleşmeleri konusunda çok fazla karışıklık ve problem yaşıyorduk. Çünkü sözleşmeleri doldurmak, müşterinin bilgilerini ve aracın hasarlarını işaretlemek çok zahmetliydi. 2020 yılında bu probleme hala bir çözüm önerisi getirilmediğini ve problemin aslında birçok sektörde de var olduğunu fark ederek çözmeye karar verdik. Bir önceki işimden çalışma arkadaşım Mehmet Deniz Yalçın da ekibe dahil oldu ve 2020 Nisan ayında Inspakt kuruldu.

Hangi problem noktalarına odaklanıyorsunuz?

Inspakt’ın ortaya çıkışındaki temel çözüm önerisi, hizmet sektöründeki taraflar arası güvene dayalı süreçleri yani sözleşmeler, ekspertiz raporları, değerleme raporları, kaza tespit tutanakları, ibranameler, beyan ve bilgilendirme dokümanları gibi operasyonları dijitalleştirmek. Günümüzde operasyonların adımlarını kaydetmek ve süreçleri açık şekilde kayıt altına almak çok daha önemli. Inspakt bu noktaya odaklanıyor. Bireyler ve şirketler, günlük yaşamlarında güvene dayalı birçok sürecin içinde yer alıyorlar. Bu süreçler şimdiye kadar hep kağıt üstünde halledilmeye çalışıldı. Fakat kağıtlar hem güvenilir değil hem de yeterli değil. Kişiler dahil oldukları her adımda şeffaflık ve güven aramaya başladı. Ayrıca doğayı dikkate alarak adım atmak artık bir zorunluluk. Yeşil ve kağıtsız toplumu destekliyoruz.

Bu konuda nasıl bir çözüm sunuyorsunuz?

Inspakt’ı öne çıkaran özellikler neler? Inspakt güven gereken her ortamda var olabiliyor. Inspakt’ın sistemi tamamen sürükle-bırak mantığıyla çalışmakta ve tüm süreci operasyon ekipleri halledebiliyor. Amaç ek IT yatırımına gerek kalmadan süreçleri kolaylaştırmak.

  • Remote Process adını verdiğimiz özellik sayesinde istediğiniz dokümanı mobil uygulama ile doldurabilir veya istediğiniz kişinin mail adresine dokümanı yollayarak doldurmasını sağlayabilirsiniz.
  • Ayrıca dijital biyometrik imza özelliği ile dokümanı kriptolu, uzaktan, ve temassız bir şekilde imzalatarak sözleşmeleri tamamlayabilirsiniz.
  • Inspakt ile oluşturulan her doküman üzerinde coğrafi lokasyon da paylaşılmaktadır. Böylece gerektiğinde kişinin nerede ve ne zaman formu oluşturduğu bilgisine de şirket erişebilmektedir.
  • Uzaktan banka ve ödeme bilgilerini de talep ettiğinizde bu bilgilerin paylaşımını kriptolu olarak güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca müşteriniz size gereken diğer dokümanları da Inspakt dokümanına ekleyerek gönderebilmektedir.

Sigortaya yönelik çalışmalarınız olduğunu biliyorum. Sektöre sunduğunuz değer önerisi nedir?

Sigorta geniş alanlarda hizmet sağlayan bir sektör. Çok fazla prosedür içeriyor ve aynı zamanda yapılan işin doğası da güven. Inspakt sözleşmeler, form doldurma, hasar süreci ya da denetimler sırasında tarafların soru işaretlerini kaldırmak, endişelerini yok etmek ve detaylar hakkında şeffaf bir süreç sunmak için çalışıyor. Inspakt olarak dijitalleşmeyi vurguluyoruz ve operasyonların tamamen dijital kayıtlarla ilerlemesi gerektiğini savunuyoruz. Dijitalleşme bazen sadece bilgisayar kullanmak ya da bir uygulama geliştirmek şeklinde algılanabiliyor. Teknolojiyi kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz ancak eğer hala sisteminiz ağızdan çıkan söze ya da fotokopi makinesinden çıkan dokümanlara bağlıysa, bu sizin iş modelinizin eskidiğini gösteriyor. Inspakt, sigorta sektörü özelinde, örneğin, sigortası yapılan bir varlığın ilk halini tüm detaylarıyla kaydedip daha sonrasında oluşan durumları bu referans noktasıyla karşılaştırmayı mümkün kılıyor. Bu fotoğraflar coğrafi konumu ve zaman damgasını da içerdiği için sonrasında fotoğraf kaynağı hakkındaki şüpheler de engellenmiş olur. Sigortalanan varlıklar üzerinde oluşan herhangi bir hasar durumunda ise raporu oluşturmak için bu dokümanı müşterinize e-posta yoluyla doldurması için göndermeniz yeterli oluyor. Bu hasar raporunu hazırlarken edinmek istediğiniz bilgilerin alanlarını siz oluşturabiliyorsunuz. Ek olarak kullandığımız dijital biyometrik imza mümkün olan tüm bilgileri içeriyor. İmzayı atış hızı ve şeklinden, imzanın nerede atıldığına kadar detayları kaydetmekte.

Gelecek planlarınız nasıl? Inspakt’ın yol haritasındaki önemli aşamalar neler olacak?

Inspakt’ın en büyük hedefi hizmet sektöründeki güveni dijitalleştirerek güven denilince akla ilk gelen yapı olmak. Kağıtlardan oluşan bir ekosistem var ve bu güncellenmeli. Inspakt bu ekosistemi dijitalleştirmek için burada. Sorunun global bir sorun olduğunun farkındayız ve Türkiye’de faaliyetlerimize başlarken önce Avrupa, ardından Amerika pazarında dijital güven sürecinde liderlik hedefliyoruz.

Eklemek istediğin başka bir mesaj var mı?

Inspakt olarak isteğimiz güven ilişkisinin kurulduğu ortamlara dijital çözüm önerileri götürebilmek. Gelişen ve değişen dünyada herkesin kendini ve iş yapısını bir şekilde bu değişime uydurma kaygısı var. Bu anlamda Inspakt, dinamik, güvenilir ve müşterisinin ihtiyaçlarını önemseyen kişiliğiyle yepyeni bir çözüm kapısı. Eğer siz de müşteri ilişkilerinizi güvenle geliştirmek ve bir yandan da işinizi kolaylaştırmak istiyorsanız Inspakt sizin için mükemmel çözüm.

İlginizi Çekebilir