Önümüz kurban BAYRAMI: Bayramda trafİğe kurban olmayın

Bayram tatilleri birçok insana uzakta yaşayan ailelerini ve memleketlerini ziyaret etme fırsatı yaratırken, kimi zaman büyük üzüntüler yaşanmasına neden olabiliyor. Tüm uyarı ve önlemlere rağmen ortaya çıkan kazalarda çok acı bilançolarla karşılaşılıyor.  Bu yıl Ramazan Bayramı’nda pek çok kaza yaşandı, can kayıpları meydana geldi. Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, 26 – 30 Temmuz tarihleri arasında meydana gelen trafik kazalarında 109 kişi hayatını kaybederken 4 binden fazla kişi de yaralandı. Bu can kaybı ve yaralanmaların yanına ekonomik kayıpları da eklediğimizde bilanço daha da ağırlaşıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2013 Karayolu Trafik Kaza İstatistikleri’ne göre kazaların yüzde 88.7’si sürücü hatalarından meydana geliyor. Sürücü hatalarının başında ise aşırı hız ve hatalı sollama geliyor. 2013 yılında ise toplam 1.2 milyon trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 3 bin 685 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin yüzde 43’ü sürücülerden, yüzde 40’ı yolculardan oluşuyor.

TÜRKİYE TRAFİK KAZALARINDA REKORA KOŞUYOR
2012 yılında toplam kaza 1.3 milyon, trafik kazasında ölen ve yaralananların sayısı ise 272 bin. Yaklaşık 24 milyon kişinin ehliyete sahip olduğu Türkiye’de en fazla kazanın görüldüğü şehirler İstanbul, Ankara ve İzmir. Kazaların en çok gerçekleştiği gün pazar günüyken en az kaza salı günü meydana geliyor. 317 milyon nüfusa sahip olan ABD’de ise yaklaşık 4 milyon trafik kazası gerçekleşti. ABD’deki toplam araç sayısı ise yaklaşık 240 milyon. Birleşik Devletler Ulusal Güvenlik Konseyi (National Security Council) verilerine göre 2013 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde, 35 bin 200 kişi trafik kazasında hayatını kaybederken, 3.8 milyon kişi yaralandı.
81 milyon nüfusa sahip olan Almanya’da yaklaşık 2.4 milyon trafik kazası gerçekleşti. Almanya’daki toplam araç sayısı ise 54 milyon. Alman Federal İstatistik Bürosu (Statistisches Bundesamt) verilerine göre, Almanya’da 2013’te yaklaşık 4 bin kişi trafik kazasında hayatını kaybetti.

Yorum yazın