“Mesafeli akdedilen sözleşmelerde satıcının yetkilerinin düzenlenmesini bekliyoruz”

 “Mesafeli akdedilen sözleşmelerde satıcının yetkilerinin düzenlenmesini bekliyoruz”

Sigortacı Gazetesi yazarımız Okan Utkueri’nin, hukuk yazarımız Prof. Dr. Samim Ünan’ı ağırladığı  Instagram canlı yayınımızda mesafeli akdedilen sözleşmelerle ilgili çok konuşulan düzenleme masaya yatırıldı.

Sigorta satma yetkisinin sadece sigortacılarda ve aracılık yetkisinin sadece acente ve brokerlerde olduğunu söyleyen Samim Ünan, “Bunların dışındakilerin uzaktan da olsa bir sigorta sözleşmesi satma ya da pazarlama gibi bir yetkileri yok. Ancak sigorta şirketleri ve onlar tarafından yetkilendirilen acenteler bunu yapabiliyorlar. Brokerle ilgili de burada net bir düzenleme görmüyoruz” dedi.

TÜKETİCİ MEVZUATINDA “SİSTEM” GEREKİYOR

Mesafeli sözleşmelerin sadece önceden kurgulanmış bir sistem üzerinden ilerleyebileceğini ifade eden Ünan, “Tüketici mevzuatında mesafeli sözleşme tanımlanırken uzaktan pazarlamaya yönelik olarak oluşturulmuş bir sistem çerçevesinde deniyor. Yani bir düzenek oluşturacaksınız ve yaptığınız pazarlama buna uygun gidecek. Web sayfanızı oluşturdunuz, tüketici geldi, ürün alındı… Önceden planlanan bir sistem üzerinden satış olacak. Yeni yönetmeliğimizde uzaktan satılan sigortalara ilişkin olarak oluşturulmuş bir sistem çerçevesinde bunun yapılıp yapılmayacağı konusunda bir netlik yok” şeklinde konuştu.

KOMİSYON DEĞİL HİZMET BEDELİ

Yeni düzenleme ile yapılan satışlarda, satışı yapana primle bağlantılı ödeme olmayacağını belirten Ünan, şunları söyledi: “Primin bir yüzdesi olarak komisyon verilemeyecek. Bu şekilde vermeseniz bile bu noktaya getirilebilecek bir sürü yöntem bulunabilir. Bunu sınırlamış görünmenin uygulamada nasıl bir karşılı olacağını bilemiyoruz.”

YENİ BİR DÜZENLEMEYE GEBE

Ünan, satıcının yetkisiyle ilgili yeni bir düzenlemenin daha önümüzdeki günlerde beklendiğini dile getirdi: “Diyelim bir telefon satıldı ve üzerine sigorta satıldı. Bu müşteri için kolaylık. Normal şartlarda müşteriye bir belge ya da poliçe verilmeli. Tahsilat da yapılabilmeli. Ama bunlara prim düzenleme, poliçe kesme yetkisi getirilebilir mi? Aracı olmayacaklar ama yapacakları iş aslında bir tür aracılık. Bunu yaparken hangi noktaya kadar satıcının yetkisi olacak, bu düzenlemeden anlamıyoruz. Bu ayrıntıların ayrıca düzenlemesi ihtiyacı var. Bu düzenlemeyi önümüzdeki günlerde Hazine’nin yapacağını düşünüyoruz.”
Ünan aynı zamanda bu düzenleme ile mal ve hizmetle bağlantılı olarak sigorta sunulması yetkisinin malın satıcısına ya da hizmet sunucusuna tanındığını ancak satıcının, sattığı mal ya da sunduğu hizmet dışındaki bir sigorta ile faaliyeti olamayacağını belirtti. Ünan, “Oto, hayat, sorumluluk sigortası satamayacaklar” dedi.

Yayının tamamına aşağıdan izleyebilirsiniz:

İlginizi Çekebilir