Maryland Baltimore Köprüsü’nü 1,9 milyar dolara inşa etmeyi planlıyor

Maryland Baltimore Köprüsü’nü 1,9 milyar dolara inşa etmeyi planlıyor

Maryland Ulaştırma Bakanlığı, Francis Scott Key Köprüsü’nü 4 yıldan biraz daha uzun bir sürede 1,7 milyar ila 1,9 milyar dolar arasında bir tahmini maliyetle yeniden inşa etmeyi planlıyor.

Maryland Ulaştırma Bakanlığı sözcüsü David Broughton, eyaletin 2028 sonbaharına kadar yeni bir köprü inşa etmeyi planladığını söyledi. Broughton, maliyet tahmininin ön hazırlık niteliğinde olduğunu ve detaylı mühendislik ayrıntılarının henüz teyit edilmediğini de belirtti.

Köprüyü sigortalayan Chubb, Mart ayında gerçekleşen kazayla ilgili olarak yapılacak ödemelerin ilki olması beklenen 350 milyon dolarlık bir ödeme yapmaya hazırlanıyor. Köprünün sigorta poliçesini düzenleyen WTW’nin sözcüsü Douglas Menelly yaptığı açıklamada, ödemenin birkaç hafta içinde yapılmasının beklendiğini doğruladı.

350 milyon dolarlık ödemeye ilişkin planlar, ilk olarak Wall Street Journal tarafından açıklandı. Chubb’ın Maryland ve kazada hayatını kaybedenlerin aileleriyle birlikte gemi sahibine ve diğerlerine kazadan kaynaklanan zararlarını telafi etmeleri için dava açacağı da belirtiliyor. Baltimore belediye başkanı ve belediye meclisi, geçtiğimiz ay  geminin sahibi ve işletmecisi aleyhine ihmalkârlıkla suçladıkları bir dava açmıştı.

6 kişinin ölümüne neden olan kazada, Singapur bandıralı Dali isimli konteyner gemisi Francis Scott Köprüsü’ne çarpmıştı. ABD’nin en işlek limanlarından birinin kapanmasına yol açan olayla ilgili olarak FBI’nin yürüttüğü soruşturma ise devam ediyor.

Kazanın nasıl gerçekleştiği ve olayla ilgili diğer detayları anlattığımız haberi buradan okuyabilirsiniz.