“Kısmi çekiş hakkının şirketlerdeki uygulaması zor olacak”

“Kısmi çekiş hakkının şirketlerdeki uygulaması zor olacak”

BES’te kısmi çekiş hakkında konuşan Adendum Aktüerya Emeklilik Ve Danışmanlık Yönetici Ortağı Ve Aktüer Ali Haydar Elveren, “Kısmi çekişte şirketlere kendi çalışma koşullarıyla uygun olmayan belgelerin tedariki, kontrolü, tamamlanması gibi çok fazla prosedür içeren uygulamalar var. Bunlardan dolayı bu hakkın kullanımının daha sınırlı olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

BES’te kısmi çekiş hakkında konuşan Adendum Aktüerya Emeklilik Ve Danışmanlık Yönetici Ortağı Ve Aktüer Ali Haydar Elveren, “BES’te katılımcıların fonları biriktikten sonra bu biriktirmeye devam edilirken ani para ihtiyaçları olabiliyor. Kısmi çekiş, emekliliğe yönelik olan bu birikimlere emeklilik tarihinden önce katılımcının kısmen dokunabilmesi anlamına geliyor. Burada da kanun koyucu eğitim, evlilik, konut, doğal afet gibi 4 tane kural getirmiş. Bu durumlardan bir tanesinin olması halinde katılımcı birikiminin %50’sini çekebiliyor. Sözleşmenin en az 5 yıldır yürürlükte olması gerek ve brüt asgari ücretin 5 katı kadar katkı payının yatırılmış olması gerekli. Kısa sürede katılımcılara kendi paralarını kullanma esnekliği getirilmiş görünüyor” ifadelerini kullandı.

‘PRATİKTE ZOR UYGULANACAK GİBİ GÖRÜNÜYOR’

Kısmi çekiş hakkının şirketlerdeki uygulamasının çok zor olacağını belirten Elveren, “Şirketlere çok gereksiz şekilde, kendi çalışma koşullarıyla uygun olmayan belgelerin tedariki, kontrolü, tamamlanması ve birçok hata yapma olasılığı olan çok fazla prosedür içeren uygulamalar var. Bunlardan dolayı bu hakkın kullanımının daha sınırlı olacağını düşünüyorum. Hâlbuki ‘10 yılını dolduran veya 5 yılını dolduran birikiminin %25’ini çeker’ gibi basit bir cümleyle düzenleme kolaylaştırılmalıydı. Bu haliyle pratikte biraz zor uygulanır” diye konuştu.

Elveren, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de gittikçe konut edinme sayısı azalıyor. Konutlar krediyle bile erişilebilir rakamlarda değil. Benim bir konut ihtiyacım var diyerek BES’te biriktirdiğiniz 100 bin – 200 bin lira konut alımında ne kadarlık bir finansman desteği sağlar? Evlilik konusunda da genç bir insan diye düşünüyoruz, diyelim ki 40 yaş altında. Bu sistemde ne kadar biriktirebilmiş olabilir ki? Bireysel emeklilik aslında emeklilik için bir birikim değildir. Adı tasarrufa yatırım sistemidir, birikim sistemi adı altında kullanılamaz. Çünkü benim oraya para yatırabilmem için önce gelirimin olması gerek. Türkiye’de çok büyük işsizlik var. Sonrasında gelirimin bana yetmesi gerekiyor. Türkiye’de çalışanların %60’ı ise asgari ücrette seviyesinde maaş alıyor. Gelirim de yettikten sonra ben bu gelirimden ev almak için, evlenmek için, çocuğumun eğitim masrafı için para ayıracağım, bu Türkiye’de mümkün değil. Bunlardan kalacaklarla da hayat sigortası, diğer yatırım araçları ve BES alacağım. Bu şekilde baktığınız zaman zaten BES’e giden para imkânsız hale gelir. Şu şekilde düşünülüyor: ‘Devletin vereceği emeklilik maaşı bana yetmeyecek ve ben emeklilik maaşı satın alıyorum. Emekli olduğumda bana ekstra para verilmesi için her ay düzenli bir parayı kredi kartımdan çekiyorum.’ Bu bir tasarruf değil, harcamadır. Gelecekte iyi bir birikim veya maaş almak için 20-30 sene biriktireceksiniz. O zaman bu biriktirilen paraya kısa dönemde dokunabilme hakkı veridliğinde Merkez Bankası’nın rezervlerini yakması gibi bir anlama geliyor. İhtiyacınız olduğunda gelecekte tedarik edebilme şansınız yok. Vaktiniz daralacak. Gençken yapmanız gereken bir şey emeklilik için tasarruf.”

Yorum yazın