Kasko-trafik birleşmesi çözüm değil

Asgari ücret artışının, destekten yoksun kalma tazminatının yükselmesine neden olmasıyla zorunlu trafik Sigortası tarifelerinde yaşanacak artış ve bu artışla gündeme gelen kasko ve trafik sigortalarının birleştirilmesi önerisi son günlerin Türkiye’de milyonları ilgilendiren en tartışmalı konuları arasında yer alıyor.

Türkiye’de 19.8 milyon aracın zorunlu olmasına rağmen %80’nin trafik sigortasına sahip olduğunu ve bu araçların yine sadece %25’inin kaskolu olduğu hatırlatan Mine Ayhan, poliçe fiyatlarındaki artış nedeniyle gündeme gelen kasko ve trafik sigortalarının birleştirilmesi önerisinin sonuç getirmeyeceğini söylüyor. Mine Ayhan, “Bu öneri gerçekleşirse kasko da zorunlu hale gelmiş olur ve poliçe fiyatları düşmediği gibi bugüne kadar kasko yaptırmayanlar için yeni bir zorunlu ödeme kalemi yaratılmış olur” açıklamasında bulundu.

Mevzuatın, geçmiş yedi yılın istatistiklerinden hareketle aktüeryal hesapların yapılmasını gerektirdiğini belirten Ayhan, geçmişteki istatistiklere bakılarak önümüzdeki yılların hasar tahmini yapıldığını ve geçmişte toplanan primlerin bugünkü tazminatları ödemede yetersiz kalmasının sektöre zor günler yaşattığını dile getiriyor. Son iki yıldır sigorta sektörü ve Hazine Müsteşarlığı’nın ciddi çalışmalar yaptığının altını çizen Ayhan, farklı ülkelerdeki sistemlerin masaya yatırıldığını ve Genel Şartlarda yapılan kimi değişiklerin İspanya’da uygulanan Baremo Modeli’ne paralel olarak gerçekleştiğini söylüyor. Ayhan, özellikle Baremo Modeli ile tüketicilerin önemli faydalar sağlayacağını belirtiyor.

KAZA SONRASINDA HEMEN SİGORTA ŞİRKETLERİNE BAŞVURULMALI
Sektörü zora sokan bir başka konuya da değinen Mine Ayhan, kaza sonrasında destekten yoksun kalanların hemen sigorta şirketlerine başvurmaları halinde zaman kaybetmeden tazminatlarını alabileceklerine vurgu yaptı. Oysa aracılar nedeniyle yıllarca süren davalar sonucunda sigorta şirketlerinin ödedikleri tazminatların büyük bölümünün aracılara gittiğini dile getiren Ayhan, bu nedenle hem tazminattan faydalanacakların zaman kaybettiğini hem de sektörün gereksiz maddi yük altına girdiğini hem de bu zararın yine artan poliçe fiyatları ile sigortalılara yansıtıldığını belirtti..

Yorum yazın