İptal edilen trafik poliçelerinden acenteler en az 10 lira alacak

Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) Başkanı Hüseyin Kasap, acentelerin yaşadıkları sorunların çözümü ve daha fazla kazanç elde etmelerine yönelik çalışmalarının devem ettiğini ifade etti. Kasap, bu kapsamda, SAİK olarak, trafik sigortalarının iptal edilmesi durumunda acentelerin maktu bir ücret alması hususunu öncelikli hedefleri arasına aldıklarından bahsetti.
“Bu çerçevede, göreve başladığımız günden itibaren, başta Hazine Müsteşarlığı olmak üzere ilgili merciler nezdinde çeşitli girişimlerde bulunduk. 26 Mayıs’ta Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen III. Ulusal Sigorta Sempozyumu’nda ilk kez kamuoyu önünde görüşlerimizi sunduk” diyen Kasap, daha sonrasında, 10 Haziran’da Türkiye Sigorta Birliği Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyelerine konuyu aktardıklarını ve temel hususlarda mutabık kaldıklarını aktardı.
Bu kapsamda, 10 Ağustos 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile “Sigorta poliçesinin ilgili mevzuat çerçevesinde sonlandırılması durumunda, sigorta şirketine tahakkuk eden prim 13 liradan az olamaz. Bu primin 10 lirası acente komisyonu olarak tahakkuk ettirilir” hükmünün yürürlüğe girdiğinin bilgisini veren Hüseyin Kasap, acentelerin iptal edilen trafik sigortası poliçelerinden en az 10 lira almaya hak kazandığının altını çizdi.

‘ACENTELERİN DAHA FAZLA KAZANMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ’
SAİK’in acentelerin daha fazla kazanması için yürüttüğü çalışmalarına ara vermeden devam edeceğini belirten Kasap, sözlerini şöyle tamamladı: “Ben bu vesileyle söz konusu düzenlemenin yapılmasında emeği geçen, başta SAİK üyesi arkadaşlarım olmak üzere, Hazine Müsteşarlığı, TOBB ve TSB yetkililerine ve bizlere destek olan tüm sivil toplum kuruluşlarına teşekkür eder, tüm acente meslektaşlarımıza bol kazançlı günler dilerim.”

Yorum yazın