Halk Emeklilik’ten Teknolojik Yatırımlar

 Halk Emeklilik’ten Teknolojik Yatırımlar

Sene başında başlayan projenin ilk fazı kapsamında, üst yönetim raporlamaları, ‘SAP Business Objects ve Analitik’ araçları ile yöneticilerin, hem masaüstü hem de mobil cihazlarından kullanıma açıldı. Zeka Küpü, tüm operasyonel ve analitik raporlama ihtiyaçlarını, iş zekâsı da dahil olmak üzere tek bir merkezden karşılayacak.

Veri Ambarı projelerinde, üst yönetim desteğinin önemini vurgulayan Veri Yönetimi ve Raporlama Birim Yöneticisi Volkan Bora, projenin ilk fazında üst yönetimin MIS raporlamalarının tamamlandığı ve ilerleyen süreçlerde şirketin tüm birimlerinin projeye dahil edileceğini ifade etti ve sözlerine şöyle devam etti: “Zeka Küpü kapsamında periyodik ve anlık raporlamaların daha hızlı, daha doğru ve daha az iş yükü ile üretilmesi hedeflenmektedir. Bunun ötesinde yönetici özetleri, dinamik raporlamalar ve veri madenciliği sayesinde üst yönetime ışık tutacak ileriye yönelik istatistiksel tahminleme raporları hazırlanması planlanmaktadır. Ayrıca oluşturulacak platform sayesinde gelecekte büyük miktarda veri işlenip anlamlandırılabilecek ve büyük veri pazarlamasına yardımcı olacaktır.”
Halk Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Nurullah Okur, projenin daha başlangıç aşamasında olduğunu ve projenin ilerleyen fazlarından beklentinin daha da yüksek olduğunu belirtti. Projeye neden ihtiyaç duyulduğunu ve süreci şu sözlerle anlattı, “Mevcut raporlamalar direkt olarak sigortacılık uygulama veri tabanı üzerinden yapılıyordu. Bunun getirdiği güvenlik ve performans sorunları nedeniyle geleceğe yönelik ihtiyaçları da karşılayabilecek bir raporlama altyapısının kurulması bir ihtiyaç olmuştu. Bu ihtiyaç doğrultusunda ‘Zeka Küpü’ isimli ‘Veri Ambarı ve İş Zekası’ projesi çalışmalarına başlandı. Birinci faz kapsamı; üst yönetim raporlarının analiz edilmesinden, fiziksel modellemelerin tamamlanmasından, son kullanıcı rapor ve dashboardlarının tasarlanmasından ve Business Objects raporlama ara katmanlarından oluşmaktadır.”
Proje, Halk Emeklilik Veri Yönetimi ve Raporlama Birimi Proje ekibi, projenin ana üstlenicisi SAP çözüm ortağı MDS AP ve onların uzman iş ortağı DIP Consulting danışmanlarının ortak çalışmaları ile 3 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply