Gören: Prim artışları sigortalıları sistemin içinde tutacak seviyede olmalı

 Gören: Prim artışları sigortalıları sistemin içinde tutacak seviyede olmalı

“Hayat dışı sektörde yedek parça, işçilik maliyetleri, medikal enflasyon gibi birçok bileşenden oluşan maliyet unsurlarının fiyatlara yansıması sonucu enflasyon ölçüsünde prim artışları oluşacak. Maliyetlerin yönetilebilmesi açısından yapılan bu prim artışlarının sigortalıları sistemin içinde tutacak seviyelerde olması bekleniyor.”

Trafik sigortasındaki yasal düzenlemelerin belirli standartları sağlama ve belirsizlikleri ortadan kaldırma amacına hizmet edeceğini, ancak düzenlemelere uyum sağlanması sürecinde sektörün maliyetlerinin önümüzdeki dönemde artıracağını ifade eden Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Fatih Gören, “Özellikle yedek parça maliyetlerinin ekonomideki kur dalgalanmalarına bağlı olarak artış göstermesi ve asgari ücret artışının bedeni hasar hesaplamalarındaki etkisi, sigorta şirketlerinin hasar maliyetlerini de aynı oranda artırma potansiyeline sahip. Trafik sigortalarında uygulanan tavan fiyat uygulaması, değişen mevzuat ve ekonomik koşullara bağlı olarak maliyetlerdeki yukarı yönlü değişimler; 2022 yılında sektörün yakından takip edeceği hassas konular olarak gündemde olacak” açıklamasında bulundu.

‘ENFLASYON ÖLÇÜSÜNDE PRİM ARTIŞLARI OLACAK’

“Ekonomideki gelişmeler çerçevesinde yatırımlara negatif reel faiz söz konusu olması sebebiyle sigortacıların artık sigorta işinden uğradıkları zararları yatırım gelirleriyle dengeleyebilmesi mümkün gözükmüyor” diyen Görgen, sözlerine şöyle devam etti: “Önümüzdeki dönem risklerin iyi seçilmesi ve doğru fiyatlandırılması, bunun sonucunda da teknik kâr elde edilebilmesi sigortacılık faaliyetlerinin sürdürülebilir olması açısından kaçınılmaz olacak. Hayat dışı sektörde yedek parça, işçilik maliyetleri, medikal enflasyon gibi birçok bileşenden oluşan maliyet unsurlarının fiyatlara yansıması sonucu enflasyon ölçüsünde prim artışları oluşacak. Maliyetlerin yönetilebilmesi açısından yapılan bu prim artışlarının sigortalıları sistemin içinde tutacak seviyelerde olması bekleniyor.” Gören, poliçelerin genelde bir yıl vadeli olması sebebiyle ileriye dönük hasar maliyetlerinin günümüzün ekonomik koşul ve beklentilerine göre şekillendirilmek durumunda kalındığının altını çizdi.

‘MALİYET ARTIŞLARI PRİMLERE YANSITILMALI’

Anadolu Sigorta olarak kasko sigortalarındaki güçlü pozisyonlarını korumayı ve daha ileri seviyelere taşımayı hedeflediklerini vurgulayan Görgen, “Son zamanlarda araç bedellerindeki artışlara bağlı olarak aracını korumak isteyen müşterilerimiz için kasko sigortası önemli bir güvence sunuyor. 2022 yılı önceki yıllarda olduğu gibi oto ürünlerinde yerimizi sağlamlaştırarak ilerleyeceğimiz bir yıl olacak” dedi. Görgen, fiyatlandırma tarafında asgari ücret ve yedek parça kaynaklı maliyet artışlarının primlere yansıtılma imkânı sağlanırsa bu hususun sektörü rahatlatacağını söyledi.

İlginizi Çekebilir