Girişim ekosisteminin nabzı Big Bang 2022’de attı

 Girişim ekosisteminin nabzı Big Bang 2022’de attı

Yılın girişimlerine 341 milyon lirayı aşkın ödül, yatırım ve nakit desteğin sağlandığı Big Bang etkinliğinde, insurtech dikeyi yine önemli bir yere sahipti. Bu yıl 13 girişim insurtech sahnesinde sunum yaptı ve insurtech program paydaşları toplam 900 bin lira ödül verdi.

Bu yıl “Geleceği Değiştirenler” mottosuyla düzenlenen Big Bang Startup Challenge, 7-8 Aralık 2022 tarihlerinde Uniq İstanbul’da gerçekleşti. Üniversitelerin girişimcilik kuluçka merkezleri arasında dünyada ilk beşte yer alan İTÜ Çekirdek bünyesindeki yılın en iyi girişimlerinin belirlendiği etkinlik yine büyük bir heyecan ve coşkuya sahne oldu. Etkinlik bu yıl 11. yaşını kutladı ve ilk defa iki gün olarak düzenlendi. İlk gün, yıl boyu süren jüri süreçleri sonucu belirlenen en iyi 71 girişim sahne aldı. Etkinliğin ikinci gününde ise bu yılın en başarılı ‘Top 20’ girişimi sahnede sunumlarını yaptı ve devamında ödül töreni gerçekleşti.

CEZA’DAN UNUTULMAZ PERFOMANS

Serdar Kuzuloğlu’nun sunuculuğunu üstlendiği, TV programcısı Ahmet Can’ın sahne arasında girişimlerle ve İTÜ Çekirdek paydaşlarıyla gün boyu röportajlar yaptığı Big Bang Startup Challenge, bu yıl pandeminin ardından geniş bir katılımla benzersiz bir deneyime ev sahipliği yaptı. Big Bang sahnesinin iki gününde de özel olarak hazırlanan ghost perde ve dansçılarla tasarlanan, teknolojinin evrimlerini konu alan açılış şovu gösterisi sanatsal bir şölene dönüştü. Katılımcılar, ödül töreni öncesi sahne alan ünlü sanatçı Ceza’nın sevilen şarkıları ile coşkulu anlar yaşadı. Yoğun katılım olan etkinlikte girişimcilerin fuayedeki stantlarına da büyük bir ilgi gösterildi. Ayrıca, girişimci stant alanında ünlü grafiti sanatçısı Leo Lunatic, Big Bang’e özel hazırladığı 3 graffiti sergilendi.

PAYDAŞLAR EKOSİSTEME DEĞER KATIYOR

Bu yılki etkinlikte girişimler, sektörel dikeyler olarak, Otomotiv, Insurtech, Sivil Havacılık ve Havalimanı İşletmeciliği, Enerjim Sensin ve Genel kategori sahnelerinde sunumlarını gerçekleştirdi. Sigorta paydaşlarının yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi/İstanbul Planlama Ajansı, İstanbul Sanayi Odası, Elginkan Vakfı, Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği (OİB), İstanbul Havalimanı (İGA), Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER), Anadolu Efes, Enerjisa, Ford Otosan, Pasha Holding, Petrol Ofisi ve Yapı Kredi Teknoloji gibi İTÜ Çekirdek’in Türkiye’ye değer katan birçok paydaşı bulunuyor. Paydaşların desteği ile İTÜ Çekirdek girişimleri, girişimcilik ekosisteminde öne çıkan liderlerle bir araya geliyor, mentorluk desteği alıyor ve yatırım-satışla sonlanan iş birliği görüşmeleri yapıyor.

TOPLAM 341 MİLYON ÖDÜL VE YATIRIM

Big Bang 2022’de 71 girişime 19 milyon 365 bin liralık nakit ve ödül dağıtıldı. Etkinlikte yer alan 71 girişim arasında en çok nakit ve ödül kazanan ilk 3 girişim From Your Eyes, Tayko Pil ve İyiMetal oldu. 2022 yılı içerisinde yatırım alan 53 İTÜ Çekirdek girişiminin aldığı 274 milyon 195 bin liralık yatırım ise Big Bang’de topluca anons edilerek kutlandı. Yatırım alan girişimlerin 5 tanesinin yatırım haberi duyurusu ilk kez Big Bang sahnesinde anons edildi. Böylece, bu yıl toplamda girişimlere 341 milyon 255 bin liralık ödül, nakit ve yatırım dağıtılmış oldu.

INSURTECH SAHNESİ SES GETİRDİ

Etkinlikteki insurtech sahnesinin sigortacılar için ayrı bir yeri vardı. Bu yıl 13 girişim insurtech sahnesinde sunumlarını gerçekleştirdi. 3. yılını tamamlayan İTÜ Çekirdek Insurtech Programı, ülkemiz insurtech ekosisteminin oluşumu açısından çok önemli bir etki yaratıyor.

İTÜ Çekirdek Insurtech Program Danışmanı Okan Utkueri

Insurtech sahnesi girişim sunumlarından önce konuşmasını gerçekleştiren İTÜ Çekirdek Insurtech Program Danışmanı Okan Utkueri, “Sektörün geleceğe hazırlanması ve uyumlanması adına çok önemli katkılar sağlayan bu program 3 yılda çok önemli bir etki yarattı. Insurtech sunumları öncesi açılış konuşması için sahnede yer almak mutluluk verici. Bu alandaki girişimleri heyecanla dinledik. Her büyük hayalin gerçekleşmesi için çok güçlü hayal ortaklarına, destekçilere ihtiyaç var. Bu süreçteki emekleri için ARI Teknokent ekibine, paydaş şirketlere, mentor ve eğitmenlere çok teşekkür ederim” diye konuştu. İTÜ ARI Teknokent Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Arzu Eryılmaz ise, “2019 yılında sigorta sektörünün ihtiyaçlarına nasıl değinebiliriz, nasıl inovatif çözümler üretebiliriz motivasyonuyla yola çıkmıştık. Çıktığımız bu yolda şu anda 6 paydaş kurumumuzla, mentorlarımızla, Insurtech Program Danışmanımız Okan Utkueri’nin değerli katkılarıyla sigorta teknolojileri dikeyinde girişimlerimizi var gücümüzle destekliyoruz. Hayatın her alanına dokunan girişimcilerimizi, 2023’te de İTÜ Çekirdek’e davet ediyor; sigorta sektörünün lideri paydaşlarımızla beraber onlara destek olmak üzere şimdiden sabırsızlanıyoruz” açıklamasında bulundu. Etkinlikte diğer sektör dikeylerinde yer alsalar dahi, birçok girişimcinin sigortacılık alanına olan ilgileri ve planlarının olması dikkat çekti. Girişimciler nezdindeki insurtech farkındalığının ciddi oranda artmasında programın etkisinin yadsınamayacağı görülüyor. Sigortacılığın geniş ürün yelpazesi dikkate alındığında, sektörün ne denli büyük bir etki alanı ve erişim gücüne sahip olduğu net olarak gözlemleniyor.

INSURTECH PAYDAŞLARINDAN 900 BİN LİRA ÖDÜL

Insurtech programını destekleyen paydaş şirketler çok önemli bir rol oynuyorlar. Programın 2022 yılı paydaşları olan Agesa Hayat ve Emeklilik, Agito, Aksigorta, Axa Sigorta, HDI Sigorta ve Neova Sigorta program kapsamındaki girişimlere yıl boyunca destek oldu. Şirket yöneticilerinin verdiği mentorluk hizmetinin yanı sıra, girişimcilerin ürün geliştirme süreçlerine katkı sağlamak ve onların ilk müşterisi olmak bu desteklerin öne çıkan başlıkları arasında yer alıyor. Ek olarak her paydaş, belirlediği girişimlere etkinlik kapsamında 150 bin lira ödül verdi. 150 bin lira tutarındaki ödülü, Agesa Emeklilik şirketi Actimi ve Fidault arasında; Aksigorta şirketi Kolay Karavan ve Batarya Zekâsı arasında ve Neova Sigorta şirketi Synthdata ve Actimi arasında paylaştırdı. Diğer üç şirket ise ödüllerini tek girişime verdi. Agito şirketi Metisbot; Axa Sigorta şirketi From Your Eyes ve HDI Sigorta şirketi Sythdata girişimlerine 150 bin lira ödül verdi. Insurtech paydaşlarının verdiği toplam 900 bin lira ödülün dağlımı ise şöyle:

İlginizi Çekebilir